Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:34




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se numeste planta mea ?
MesajScris: 29 Ian 2013 16:40 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2013 15:03
Mesaje: 4
Buna ziua,
Am cumparat aceast palanta dintr-un targ de flori cu 3 ani in urma. Dupa un an s-a uscat, reusind sa salvez de pe el cativa puieti, care la randul lor s-au uscat. In momentul de fata mai am cativa puieti pe care as vrea sa-i salvez, dar nu stiu cum sa-i ingrijesc corespunzator.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se numeste planta mea ?
MesajScris: 29 Ian 2013 17:26 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Cred ca este o kalanchoe, dupa frunzele mai grasute. Are nevoie de apa cu moderatie, adica cand se usuca pamantul (incerci cu degetul, daca nu se prinde de piele, adaugi nitica apa) vrea lumina intensa si un ghiveci micut. Face flori minunate, care dureaza mult. Dupa ce florile trec, se taie cu o mica portiune de tija (pentru ramificare). Este genul de planta care infloreste in zile de iarna, cand ziua e mai scurta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se numeste planta mea ?
MesajScris: 29 Ian 2013 17:55 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2013 15:03
Mesaje: 4
vernil scrie:
Cred ca este o kalanchoe, dupa frunzele mai grasute. Are nevoie de apa cu moderatie, adica cand se usuca pamantul (incerci cu degetul, daca nu se prinde de piele, adaugi nitica apa) vrea lumina intensa si un ghiveci micut. Face flori minunate, care dureaza mult. Dupa ce florile trec, se taie cu o mica portiune de tija (pentru ramificare). Este genul de planta care infloreste in zile de iarna, cand ziua e mai scurta.


Din pacate nu este planta mea :( Planta mea nu face flori, doar puieti. Puietii cresc din marginile frunzelor mari. Cand am cupmarat planta, ea se afla pe un raft plin de cactusi, deci cred ca este o planta suculenta, insa nu gasesc nimic asemanator pe internet :(
Am mai atasat doua poze cu niste puieti.

Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se numeste planta mea ?
MesajScris: 30 Ian 2013 12:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Robert_moldovan, Vernil are dreptate, planta ta este o varietate de kalanchoe. Kalanchoe este o planta suculenta (cu frunze grase :) , care retin apa) ca atare se va ingriji la fel ca orice planta suculenta. Regula nr 1, apa putina.
Cauta pe internet 'kalanchoe' apoi foloseste optiunea Imagini. Acolo poti gasi si cateva exemplare care au aspectul celei prezentate de tine. Poti compara cu planta ta.
Iti dorim succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se numeste planta mea ?
MesajScris: 30 Ian 2013 15:51 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2013 15:03
Mesaje: 4
administrator scrie:
Robert_moldovan, Vernil are dreptate, planta ta este o varietate de kalanchoe. Kalanchoe este o planta suculenta (cu frunze grase :) , care retin apa) ca atare se va ingriji la fel ca orice planta suculenta. Regula nr 1, apa putina.
Cauta pe internet 'kalanchoe' apoi foloseste optiunea Imagini. Acolo poti gasi si cateva exemplare care au aspectul celei prezentate de tine. Poti compara cu planta ta.
Iti dorim succes!


Multumesc :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001