Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 13:14




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pilea peperomioides
MesajScris: 01 Noi 2009 00:39 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Pilea Peperomioides, mai este cunoscuta si ca Planta misionarului... fiind originara din provincia Yunnan, în partea de sud a Chinei.
Aceasta planta se caracterizeaza prin forma rotunda a frunzelor ( de culoare verde închis), avand diametrul de ~ 10 cm, montate în mijlocul pe o tulpină lungă ( ce poate ajunge pana la 30 de cm ). Este considerata o planta de casa ce creste repede...Lumina favorizeaza dezvoltarea plantei repectiv cresterea frunzelor ( in lumina solara directa, frunzele se pot usca )...
Poate fi cultivata în aer liber în timpul verii( prefera solul fertil si umed ). Deşi creşte în regiunile de munte din Yunnan, ea nu supravieţuieste afara, iarna. Temperatura minima de iarna: 10°-12°C ; temperatura ideala: 22°-24°C .

Clasificare:

Kingdom: Plantae

Division: Magnoliophyta

Class: Magnoliopsida

Order: Rosales

Family: Urticaceae

Genus: Pilea

Species: P. peperomioides
Diels, 1912


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 00:45 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Aceasta este Pilea mea http://pintzi.sunphoto.ro/PILEA ( e doar un puisor ). :floare:

Ce am observat in aceste zile de cand am adus-o inauntru este faptul ca nu iubeste caldura mare...a si pierdut cateva frunzulite ( primele de cand e la mine )... :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
andy si a mea a pierdut citeva frunze
ai spus ca infloreste,imi poti spune cind si cum arata floarea
sau ai mai aflat cum se ingrijeste,ce substrar ai trebuie
tu unde o ti si la ce temperatura
asa arata cind am cumparat-o http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0795.jpg am sa-i fac poze si am sa ti-o arat,poate ne mai consultam :pupici: :pupici: :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 19:09 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Din informatiile gasite pe net am retinut ca Pilea p. nu este o planta pretentioasa, creste rapid si fara problema ( prefera zona nordica ), solul sa fie umed ( nu ud) iar dupa fiecare stropire farfurioara se goleste de apa ...
Ingrasamantul lichid trebuie sa fie folosit tot la 2 saptamani din mai-septembrie...
Florile sunt compuse din floricele mici grupate in inflorescente ce pot aparea pe tot parcursul verii...

Eu o tin la geam in camera unde-s peste 20 de grade...nu prea am alta solutie de pastrare a plantei... :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Noi 2009 07:43 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Buna. Si eu am primit o Pilea.p., asta vara. Sper sa ii vad si eu florile, ca e doar un puiut. Andy daca zici ca asa de frumoase, sunt tare nerabdatoare sa ii vad florile. Cam cind incepe sa infloreasca? :floare: Trebuie sa aiba o anumita maturitate? Sau nu conteaza!!!!! Va pup. Si bafta la pilea p. :flori parfumate: . Sunt parfumate
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2009 13:02 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 12:29
Mesaje: 6
Aveam si eu acasa , dar nu stiam cum se numeste. Acum ii treubie un nou nume de botez :D

_________________
Cand am timp incerc noi retete culinare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001