Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 16:14




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Oct 2010 21:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria MODROON

Imagine * Imagine * Imagine

Alta floricica, alt model. Foarte delicata si draguta Kohleria MODROON.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Oct 2010 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ce frumoasa e, pe fond alb cu liniute rosii parca e insailata cu ata :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2010 10:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Liniutele sunt liliachii Floare mica :buchet: nu a fost lumina prea buna cand am facut :fotograf:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2010 09:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria Amabilis

Imagine

O vesela si tantosa Kohleria in plina forma in miez de toamna cu veme rece, mohorata :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Oct 2010 00:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:cry: Kohlerita mea s-a suparat pe mine... Asta-vara va povesteam ca am mutat-o din balcon (unde se pleostea mereu ca era prea cald) in baie (unde era mai racoare, primea lumina suficienta, insa a suferit din cauza umiditatii crescute si-au inceput sa i se pateze frunzele.) Nu mai spun ca din citi boboci avea incepusera sa se usuce pe rind... :cry:

Apoi ne-am mutat. I-am dat cel mai de soi loc din noul balcon, dar parca era un facut. Lastarii cei noi cresteau frumos, dar frunzele tulpinei-mama au contiunat sa se pateze. Apoi am lipsit de doua ori perioade mai lungi de 6 zile de acasa, si prietenul meu ori a udat-o mai generos, ori a mai uitat sa iasa in balcon, ori le-a pulverizat la rind pe toate!...

Si intr-o buna zi am observat niste nenorociti de acarieni care-si faceau de lucru pe citeva frunze. De-atunci am tot curatat eu frunzele cu betisoare cu vata (fara nimic umed), acum nu mai vad decit rar unu-doi ici-colo, s-a facut si foarte frig, ma mir ca mai misca dihaniile. N-am stiut daca ar fi bine sa-i pun acaricid in apa de udat, mi-a fost teama sa nu o intoxic. Si toata luna Oct. - lunga luna a mai fost pt. mine, dar in sens bun - n-am avut ragaz sa "ma dau pe forum" cum zice un pusti din vecini.

Cu toate astea, frunzele nu s-au uscat de la acarieni, ci probabil din cauza umiditatii, pentru ca fiind noi la nivelul solului, cu toate ploile astea, :vreme rea: inevitabil este mai mare umiditatea in aer la "par terre"... Deci si in balcon la mine, mai ales ca trebuie sa si aerisesc, nu?

Mi-e si rusine sa va arat halul in care arata acum biata planta. :cry: A chelit de jos in sus aproape toate frunzele. A avut un moment in care isi revenise si-a mai crescut inca vreo 10 cm. cu frunze noi, sanatoase si cu promisiuni de boboci.

Acum e doar un baaaaat luuung, cu 4 frunzute speriate in virf si 4 pui mici si veseli, jos, in jurul tulpinii chele. Puii au acum intre 15 cm (cel mai maricel) si 7 cm (mezinul). Era si un rizomel printr-o margine de ghiveci, se itise de sub pamint, dar nu-l mai vad. S-o fi suparat si el si-a sucombat subit. :(

:help:

Ma gindesc sa-i curm suferintele plantei-mama, s-o tai ca pentru pus la inmultit 15-20 cm. din virf, sa pun virful eroic in apa, apoi batul ramas sa-l scurtez la 10 cm de pamint, poate-i mai da o frunza, un lastar, ceva, si sa las tineretul sa vina din urma...

Cred ca pur si simplu am zapacit-o cu schimbarile astea de mediu. Vad ca puii - care au apucat sa creasca in noul balcon mai mult - se simt bine, cam amortiti de frig, dar verzisori si veseli, altfel...

Ma gindesc bine? Ce altceva pot sa-i mai fac?

P.S. Doamna Lucica, dimenisunea singurei flori care s-a desfacut inainte sa inceapa problemele cu sarmana planta, era aceeasi cu floricica pe care am presat-o de la dvs. Deci nu conteaza inaltimea plantei sau marimea frunzelor, floricelele sint la fel de delicate. Acum cind stiu cit sint de migaloase, mai tare-mi vine sa le pun pe tort, asa, numai din pozele de la dvs.! :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Noi 2010 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Tot ce poti face (cred eu) este sa muti puisorii in alte ghivece, iar planta mama sa o tai de la varf si sa o pui separat la prins. O fi afectat-o mutarile dese si umiditatea. :oare:
Bafta. :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Noi 2010 22:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Of draga Alice, ce rau imi pare. Kohleria nu este asa de greu de ingrijit. In mod sigur a suparat-o umiditatea. Adica cand prea multa apa, cand prea putina. Ideal este ca udarea sa fie cu apa mai putina si constant.
Laura te-a sfatuit foarte bine.
:buchet: succes cu puisorii.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2010 14:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria Beethoven

Imagine * Imagine * Imagine

In primul an a inflorit greu. A facut o floricica, doua. Anul urmator tot cam asa. Insa anul acesta rizomii au fost puternici, planta a prins puteri si de cand a inceput sa infloresca o tine tot asa. Florile sunt din ce in ce mai frumoase :dans: O varietate aparte, florile deosebite cu desen marmorat :Yes:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2010 01:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Am procedat cum m-ati sfatuit, desi mi-era frica sa nu o pierd de tot. Nu mica mi-a fost mirarea cind am descoperit in ghiveci nu doar rizomii aferenti plantelor vizibile, ci si 2 rizomi-surpriza, grasunei si foarte zdraveni.

Din pacate planta-mama nu a rezistat, iar din cei 4 pui, cel mai mic si mai firav, desi avea rizomul bine dezvoltat, nu avea multe mustati de radacina si cred ca inca se hranea prin legatura cu mama. Pentru ca a intrat ireversibil in declin, asa ca am ramas cu inca un rizom... in pauza.

Acum... ce sa fac cu rizomii astia? Cum e cel mai bine sa-i pastrez? Sa-i pun in pamint? As vrea sa-i duc mamei si sora-mii cite unul, dar abia de Craciun mai ajung la Constanta.

Ceilalti 3 pui rezista stoic, desi au si ei pete pe frunze. I-am pus pe fiecare in paharute de plastic, am facut niste poze dar abia pe duminica sa apuc sa le postez frumos.

Ce stupoare pe mine acum citeva zile cind am descoperit pe scara blocului, intr-un borcan cu apa statuta de saptamini, murdarita de frunzele care s-au udat si descompus in timp... ei bine, o kohlerie nepretentioasa, pusa la prins, facuse deja si o floricica! :shock:

Doamna Lucica, Beethoven este superba. Cit de gratiosi sint clopoteii florilor vazuti din profil!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Noi 2010 11:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Alice draga cu cata pasiune descrii tu lucrurile :pupici: Ai sa vezi ca pana la urma o sa simti ceea ce vrea kohleria ta Astarte. Si eu am avut in ultima perioada ceva esecuri cu plantutele atat la ele cat si la violete. Dau vina pe substratul nou cumparat care desi aceeasi marca pe care o folosesc de mult, pur si simplu mi-a topit multe plantute puse :( :cry:
Revenind la rizomii pe care i-ai gasit in ghiveci, ai doua posibilitati. Ii poti lasa in ghiveci insa trebuie sa ai grija sa uzi cu f putina apa. Urmatoarele udari le vei face la intervale mari, pana ce vezi ca vor apare plantute noi. Depinde mult de temperatura la care este tinut ghiveciul. Sau poti sa ii pastrezi in pungute de plastic (mai intai lasi sa se usuce bine pamantul si apoi ii scoti). Sa controlezi ca ei sa fie curati fara pamant pe ei, daca ai potipune si putin vermiculit in pungute.
Asa ca poti duce mamei si surorii tale cate un rizom fara probleme.
Reusita cu ele :buchet:
Da, Beethoven este foarte frumoasa, in foto nu se vad prea bine toate culori care sunt cuprinse intr-o floare :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Dec 2010 13:18 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria Yf's MIKA

Imagine * Imagine * Imagine

Am privilegiul si bucuria de a va prezenta una din noutatile anului 2010, Kohleria Yf's MIKA. Este o varietate foarte draguta, culorile cum le vedeti suave, pastelate perfect imbinate. Nuantele de roz si galben ale celor doua culori se armonizeaza perfect.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Dec 2010 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2008 22:43
Mesaje: 188
Localitate: Constanta
Cate delicatete pe ea... Foarte frumoasa... :bravo:

_________________
http://community.webshots.com/user/miha ... =community
http://miha1ela.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2010 15:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu ii admir in tacere :D culorile.
Am taiat kohleria pe care am primit-o de la tine, Lucica, la nivelul solului si am lasat rizomii pe loc fara sa mai ud substratul (poate o sa-i pun o lingura de apa odata pe luna). Varful care mai avea cateva frunze l-am pus in apa, iar astazi m-am uitat mai atenta la el. Parca are niste rizomi crescuti pe post de flori :oare:
Imagine
Cam cand ar trebui sa-i despart de "mama"?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2010 16:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da Stefana ai reusit sa obtii rizomi aerieni :bravo:
Eu ti-as sugera sa creezi un efect de sera lastarului taiat pentru ca rizomii sa mai cresca. Efectul de sera va favoriza si dezvoltarea radacinilor pe rizomi. Uite cum arata la mine ceva asemanator, sper ca se vad si firavele radacini.

Imagine

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2010 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Multumesc pentru sfat :pupici:
Va fi usor cu efectul de sera: orice PET cu baza taiata este bun.
La primavara ii pun in substrat?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001