Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 13:06




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Apr 2008 09:21 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
cami scrie:
va avea nevoie si de altoire?

Nu este nevoie de altoire Cami pentru ca Rodiul sa faca fructe.
Acum am vazut mesajul tau :inger:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: rodiul
MesajScris: 23 Iul 2008 12:41 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Eu am obtinut o planta in modul cel mai simplu, am mancat o rodie iar semintele le-am semanat intr-un ghiveci. Au rasarit dupa aprox. o luna foarte multe plantute, dar nu am oprit decat unul pe care il chinuiesc in toate modurile posibile, pentru ca il vreau bonsai ( este o specie super pentru bonsai )
Nu are probleme mari, creste usor, doar in primul an l-a atacat musculita alba ( trialeurodes vaporiorum).
http://ACHIMENES.sunphoto.ro
:floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Este prima data cand intru pe forum si vreau sa transmit un salut de bun gasit tuturor.Am si eu un rodiu obtinut de mine prin insamantare acum 6-7 ani .Planta mea are cam 60 cm inaltime si un diametru de 3 cm dar pina acum nu mi-a inflorit niciodata.Il ingrijesc la fel ca pe celelalte plante .Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa infloreasca si rodiul meu,unde gresesc in ingrijirea lui.Iarna il tin la intuneric in beci si vara pe terasa in semiumbra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 21:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bun venit Elena F.!
Rodiul este o planta foarte frumoasa care infloreste chiar din al doilea an de la insamantare. Pentru acest lucru doua lucruri trebuiesc respectate:
1. Primavara-toamna trebuie expus in lumina plina.
2. Primavara devreme se vor taia ramurile. Florile apar pe lastarii tineri.
Cu perioada de repaus ai procedat bine.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 22:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Va rog spuneti-mi cand se schimba pamantul si daca se golesc radacinile de pamantul vechi.Ce fel de pamant ii place? :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 23:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Acum rodiul va intra intr-un mic repaus. Indicat este ca la reintrarea in vegetatie sa se schimbe si pamantul dar nu se curata de tot. De preferat sa se indeparteze un strat de pamant cand se scoate din ghiveci dar sa nu deranjam prea mult radacinile.
Nu este pretentios la sol, un amestec de pamant de gradina cu unul nutritiv ar fi ideal.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 16:13 
Neconectat

Membru din: 04 Sep 2007 14:45
Mesaje: 74
Rodiul este chiar o planta care se creste usor. Vara se dezvolta bine la aer si soare iar toamna iti arata cand vrea sa intre in repaus. Este iubita de musculita alba :albinuta: Albinuta pe post de musculita alba :ha ha ha: dar daca se stropeste cu insecticid se scapa de ea. Am si fructe la el :miam:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Iarna cand este in pauza trebuie udat chiar daca sta in beci?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 22:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da Elena, este necesar cate putina apa la intervale mult mai mari tinand cont ca sta in ghiveci. Este primul an de cand ai planta? Ai mai tinut plante in beci, sa nu fie umezeala.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
L--am obtinut din seminte si are 6-7 ani.Nu mi-a inflorit niciodata.Rodiul a stat in beci si anul trecut si nu l-am udat niciodata.Beciul este cam umed.A iesit cu bine in primavara ,are o coroana bogata dar nu vrea sa infloreasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 22:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Am inteles, de aceea te-am intrebat, ca la doctor :ha ha ha: si celelalte detalii. Daca l-ai mai tinut in acele conditii si a fost OK nu-i mai pune apa. Beciul fiind umed nu mai are nevoie de apa. Inainte de intrarea in vegetatie sa-l tunzi, florile apar pe ramurile tinere. Scos la lumina si .... bafta!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Multumesc.M-as bucura sa infloreasca si al meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2008 23:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pentru putin Elena. Trebuie sa infloreasca si el la anul. :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2008 16:54 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
Bunicul meu are un rodiu de multi ani de zile, din ce ati scris voi,mi-am dat seama ca... nu a fost niciuna din conditiile puse pe aici, care sa nu fie indeplinite. Si totusi, ne infloreste in fiecare an foaarte frumos, e uimitor cat de bine pot arata floricelele alea, dar... fructe nu a facut niciodata, niciunul. De ceva timp, bunicul meu a mai inmultit rodiul, a incercat cu o noua generatie, o are si pe aia batrana, dar tot degeaba, nu vrea sa faca fructe. El a ajuns la concluzia ca: degeaba se chinuie, ca nu o sa reuseasca niciodata sa obtina fructe, cum nici cu lamaiul nu am obtinut fructe pana nu l-a altoit. AVeti vreo idee? Oare ce nu-i convine de nu face fructe deloc? Sau.. are cineva posibilitatea sa imi dea si mie un altoi la primavara? Ca de altoit de pricepe bunicul, dar altoi nu avem de unde lua, ca nu stim pe nimeni care are rodiu ce infloreste.

_________________
http://community.webshots.com/user/amyamalia2008


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Oct 2008 11:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Amalia din experienta mea iti spun ca rodiul nu trebuie altoit pentru a rodi. Cauza la tine este alta, chiar nu a incercat niciodata sa rodeasca, poate nu ati observat voi si fructele au cazut de mici.
Anul acesta asa am patit cu lamaiul a facut flori mai multe decat frunze, a rodit, dar toate fructele au cazut de mici. Am impresia ca a inflorit mult prea devreme si nu au fost conditii pentru dezvoltarea fructelor. :nu stiu:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001