Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:28




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 183 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2010 09:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
Imagine
una din veterane: prima floare! are 3 ramuri cu boboci!! :premiu:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Phalaenopsis
MesajScris: 06 Apr 2010 22:26 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2010 19:29
Mesaje: 40
Localitate: Buzau
Buna,desi sunt nou sosita pe forum,am ceva cunostinte mai aprofundate despre flori.Referitor la orhideea despre care vorbim,ii trebuie noaptea racoare,iar ziua lumina puternica si caldura pentru a inflorii si pentru a forma boboci.Chiar daca, dupa ce o cumperi ii cad bobocii sau chiar florile,daca are ziua lumina puternica si noaptea racoare ii apar din nou pe aceeasi tija boboci.Important la phalaenopsis este sa nu-i lasi apa in farfurie pentru ca ii putrezesc foarte repede radacinile.Ii merge bine daca in farfurie ii pui un strat de pietricele mai mari ca apa sa nu ajunga la radacini si umiditatea sa fie permanenta. :buchet: [/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2010 10:22 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Phalaenopsisul meu e in camera si in ghiveci are numai scoarta de copac marunta.O ud o data pe saptamina,mie asa mi sa spus are lumina si racoare cita vrea.Deocamdata e frumoasa si sper sa fie tot asa de frumoasa cum e acuma.Iar dupa ce cad florile am inteles ca trebuie sa tai de la al treilea nod si sa pui un pic de pamint pe rana facuta si v-a da din nou ramurica si v-a face iar flori da dupa o durata de 2-luni.ROZICA bine ai venit in lumea noastra.Te mai asteptam cu detalii despre phalaenopsis. :pupici: :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2010 02:50 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2008 23:14
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
1. Pentru ca am auzit de la florarese ambele variante, vreau sa va intreb si pe voi - ce stiti ca se face cu tulpinile de Phale dupa ce au cazut florile? Unele voci spun sa le tai ca sa nu consume din hrana plantei alte voci spun sa le lasi...

2. Daca ingrasamantul a expirat, pot aparea probleme cu floarea daca este folosit in continuare? Mai am cam trei sferturi si parca nu l-as arunca :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2010 18:05 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Ultima mea phalaenopsis,luata la reducere,cu doua tije triste,a fost amplasata pe hota de la bucatarie,unde primeste suficienta lumina,uneori ,chiar o raza de soare. Este intr-un ghiveci transparent si am observat cum ,rand pe rand,s-au innegrit radacinile,probabil fiindca am udat-o mai mult,ramanand viabile cele aeriene.Totusi,pe una din tije a crescut un puiut,are deja cateva frunze,iar pe cealalta se dezvolta in prelungire ,oblic fata de tija veche,o tija cu boboci! De cand am observat ca a pierdut radacinile,am strpit-o zilnic cu apa de ploaie,iar astazi am mutat-o la geamul orientat spre sud. Faptul ca s-a hotarat sa -mi faca o bucurie in niste conditii vitrege,spune mult despre modestia ei... Ma intreb daca puiutul va dezvolta radacinute...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2010 18:07 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Va rog,iertati-ma,am vrut sa scriu ca am stropit-o,mai sus!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2010 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Lyvyoo scrie:
... ce stiti ca se face cu tulpinile de Phale dupa ce au cazut florile?

Daca observi in varful tijei florale ca mugurele este inca OK, poti sa o lasi sa vezi cum dezvolta alti boboci. Uneori este cam caraghioasa asa lungana si cu niste flori. Pe mine nu ma deranjeaza si nu cred ca influenteaza negativ cresterea plantei. Daca ea nu se "simte in stare" sa faca flori in varf, isi va ingalbeni singura tija.
La un ingrasamant expirat cred ca doar eventualele enzime nu mai au efect. Dar in combinatiile chimice azotul, fosforul si potasiu nu se modifica.

@Doina: uneori producerea unui keiki arata ca planta a fost sau este in pericol.
Phalenopsis are nevoie ca radacinile sa se zvinte binisor intre doua udari. I-ai curatat radacinile putrezite?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2010 19:03 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Nu,am zis sa nu o deranjez...Initial si eu am gandit ca e putin curios faptul ca se vad radacinile putrede si apare un puiut,am vazut apoi tija florala si nu mai stiu ce sa cred.Sigur ca se usuca intre doua udari! Va rog,daca puteti,dati-mi un sfat! Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2010 17:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
La o orhidee aflata la mine in reanimare (cu doua frunze tare deshidratate) i-a crescut tija florala si deja sunt marisori bobocii. O las sa-si vada de treaba, ca de cand am ascultat pe cineva si am taiat altadata tija uneia (care a murit apoi), nu mai fac asa. Daca planta se simte in stare sa-si duca florile, nu intervin.
Doina, urmareste frunzele puiutului. Daca sunt sanatoase fara urma de deshidratare, e OK. Ai rabdare, cred ca planta o sa faca fata noilor cresteri.
O sa pun poze mai tarziu sa vezi orhideea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2010 21:17 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Multumesc mult,Stefana.florile sa te incante mereu,rasplatindu-ti stradania!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2011 19:04 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Aceasta este phalaenopsis de careva vorbeam: http://doinabacau.sunphoto.ro/Din_florile_mele/28474450 ! Inca o data, va multumesc pentru sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2011 23:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bravo Doina, ce frumos ca ai reusit sa o faci sa infloresca :floare: .
Si la mine o ordidee imi face o surpriza. Tija este destul de maricica. Acum sa vad ce culoare are, nici nu mai stiu. Anul trecut nu au miscat deloc.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2011 22:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

O orhidee pe care credeam ca am sa o pierd. Ingrijiri prea speciale nu a primit, am incercat sa o reasez in substratul ei de scoarta dupa ce radacinile i-au putrezit. De cateva ori am miscat ghiveciul si ea se clatina. Sanse prea mari nu ii deadeam. Insa ea puternica si dornica de reinviere a facut radacini sidefii aeriene si chiar o tija florala. Nici nu mai stiu ce culoare are? Voi vedea cred cat de curand, dupa cum evolueaza nu va dura prea mult :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2011 14:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

A durat totusi ceva :roll: Din 17 ianuarie pana ieri cand a deschis floarea. 7 saptamani, destul de lung timpul de observare. E o reusita sa o revad din nou cu flori tinand cont sa nu a fost prea in forma, radacinile la un moment dat au putrezit, insa finalul e :dans:
Udarea am facut-o numai prin stropirea substratului, urmatoarea am efectuat-o cand partea de de-asupra era uscata. Radacinile nou formate au fost primul indiciu ca planta se simte bine.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2011 22:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Orhideele sunt niste luptatoare. E fenomenal cum lupta ele ca sa existe :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 183 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001