Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:10




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sos lamii
MesajScris: 21 Feb 2008 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
La lamiiul meu ii cad toate florile desi il ingrijesc la fel ca si pina acuma .prin decembrie a facut flori dar toate au cazut inainte sa se deschida ,acum a facut iarasi o gramada de flori dar din nou au inceput sa cada ,se pare ca no sa ramina prea multe .Am de multi ani lamii sotul meu se ocupa cu altoitul si de ingrijit amindoi .numai stiu ce sa fac poate cineva at-i patit la fel si i-mi dati un sfat va rog :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2008 11:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Simandanca...si eu am avut, inca mai am la bunicul meu, un lamai. Lamai frumos, mare, altoit, care face lamai... Imi amintesc ca, cu foarte multi ani in urma, am patit la fel: frunzele se ingalbeneau si cadeau una dupa alta.... pe atunci, florile le ingrijea bunica mea si nu cumpara pamant special ci lua din gradina...

Asadar, ea l-a scos din "galeata" in care era si i-a curatat radacinile... Bietul nostru lamai avea rame... muuulte... I-a schimbat pamantul si recipientul si lamaiul nostru drag, s-a vindecat...

Acum, nu stiu...poate la al tau este altceva... si stiu fetele sa iti dea un sfat... Eu iti doresc din suflet sa il recuperezi si sa va bucurati de el mult timp de acum inainte! :floare:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SOS lamaii
MesajScris: 24 Iul 2008 09:36 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Din ceea ce spui tu sunt sigura ca ar fi o insuficienta a borului
Se manifesta asupra partilor tinere in crestere, ale plantelor ; mor mugurii terminali si butonii florali. Petiolii si nervurile devin fragile, iar limbul foliar se inroseste.
Numar redus de boboci si de flori, absenta fecundarii sau legare defectiva, ofilirea florilor, caderea bobocilor florali, a florilor sau a fructelor in crestere.Radacini rare, cu crestere deficitara , aspect aspru si tepos al radacinilor.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001