Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 23:41




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Sep 2010 14:58 
Neconectat

Membru din: 30 Aug 2010 13:01
Mesaje: 4
Are mai multe radacini...cele din interiorul ghiveciului sunt verzi insa cele de la suprafata sunt uscate :(
o sa incerc sa postez o poza
Multumesc pt sfaturi...va pup :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2010 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Of, of, of... Pe scara blocului am gasit un "ghiveci" in care sufereau inghesuite 2 orhidee. Nu m-a lasat inima sa le las sa piara iar ca sa sun pe la usi sa aflu cine le-a lasat sa ajunga in starea asta trista si sa m-apuc sa dau cu sfaturile cind nici nu ma pricep prea bine la orhidee... nu se face. Asa ca... LE-AM FURAT! :oops:

Eh, dar ce sanse sint sa le si salvez, asta e partea a doua. Poate cu ajutorul dvs. sa le pot recupera si sa le vedem inflorite. Eu le-am acordat primul ajutor cum m-am priceput, am cautat si pe net, acum va arat citeva fotografii iar cum am procedat am scris in comentariile de sub fiecare poza. Daca am gresit ceva ma iertati si o sa repar urgent, dupa sfaturile voastre. Poate-poate, le salvam totusi pe bietele flori.

M-au impresionat cu cit stoicism sufereau ele, una din ele are si 2 pui desi frunzele mature sint incretite de deshidratare. Dar am citit undeva ca nu numai lipsa apei ci si faptul ca substratul nu ar asigura o buna aerisire ar fi cauze pentru deshidratare. Cititi, va rog, descrierile de sub fotografii sa-mi spuneti daca am procedat bine si ce mai trebuie sa fac pentru ele. Multumesc frumos.

http://www.picable.com/Nature/Bushes/Or ... te.1627725

http://www.picable.com/Nature/Bushes/Or ... te.1627751

http://www.picable.com/Art/Orhidee.1629805

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2010 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Alice, daca ai timp, ne putem intalni maine si iti dau eu scoarta pentru phalenopsis si sphagnum pentru orhideea tip oncidium. Si doua ghivece stas :)
Sper ca ai pus phale cu radacinile in apa, pentru rehidratare, cam o jumate de ora.
Cred ca pot fi salvate, daca te inarmezi cu rabdare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Odiseea Orhideelor deshidratate
MesajScris: 30 Noi 2010 23:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Revin cu vesti de la cele doua suferinde.

Phale se simte bine, frunzuta care abia se deschidea in mijloc a crescut acum aproape si-a dublat suprafata pe care o avea cind ne-am cunoscut. Cele 2 frunze mature si-au recapatat vigoarea, s-au "intins" fata de pozitia "pleostit" in care le-am gasit. Aveau insa pete galbene uricioase, care se tot intindeau, asa ca am indraznit sa bag foarfecuta si sa decupez toata galbinarea, pina in tesut verde. Si, minune, s-au uscat/cicatrizat si nu s-au mai ingalbenit. Acum arata ciudat, asa decupate, insa in vreo 2 locuri unde ramasesera chiar si citeva celule de tesut galben a trebuit sa intervin mai drastic dupa citeva zile, pt. ca incepuse iar sa se intinda galbeneala. Acum sint stabile. Si inguste precum manechinele anorexice, dar macar sint "pline" de seva si se bucura alaturi de Plumie de lumina de zi de la minunata lampa TCM care le prelungeste ziua-lumina cu citeva ore bune in fiecare seara.

Substratul a ramas la aceeasi compozitie improvizata, insa de curind am decis sa-i verific radacinile si sa re-introduc in substrat si singura radacina aeriana care a iesit intre timp de bunavoie si nesilita de mine. Asa ca am schimbat si distribuirea substratului, si anume am lasat bucatelele de burete in partea de jos, imediat peste pietricelele de drenaj, ca sa absoarba mai repede apa, iar in zona radacinilor este acum doar scoarta si perlit 50-50. Dar sint decisa sa o verific mai des la radacini, sper sa nu se supere, insa am simtit un vag miros de mucegai cind am desfacut substratul. Am amusinat diverse bucatele de scoarta si am inlaturat anumite resturi suspecte de ceva licheni, burete vechi si radacini decedate de la oncidium (care mai pluteau inevitabil prin substrat din pricina starii de macel in care le-am gasit).

Am citit undeva ca se poate face un anti-fungic home made dintr-o solutie cu o parte clor lichid de uz casnic diluata in 9 parti apa. Dar solutia asta este recomandata pentru rasadnite, pentru a preveni putregaiul care ataca micile plantute fragile. Oare ar fi bine sa-i aplic si pacientei Phale acest tratament?

Intr-un colt de balcon inca neexplorat pina de curind am descoperit intr-o punga 3 ghivece adevarate in care au locuit in alte vremuri niste phale (au inca eticheta) ale fostelor chiriase. Unul din ele va fi sterilizat si imediat ce fac rost de scoarta proaspata o mut pe phale in el.

Tot in punga asta era si o punguta cu niste bobite multicolore: verzui, portocalii, galbene maruntele, maruntele. Aduc ele cu bobitele de le gaseam prin ghivece la primule si pareau ingrasamint, insa nu indraznesc sa le folosesc pina nu mi se confirma exact scopul lor. O sa le fac o poza si revin cu un link, pt. ca in momentul in care scriu nu vizualizez clar locul din balcon in care se odihnesc micutele suspecte.

Desi o radacina este moale mai sus, aproape de colet, in partea de jos e ramificata si verde si plina. O voi urmari dupa semne de crestere. Cred ca radacinile cresc ceva mai greu decit frunzele, in cazul phalelor, sau ma insel? Oricum, draguta a primit si un ingrasamint foarte diluat, din cel cu care o servesc si pe Plumie, si am procedat cum am citit aici, cu scufundare 30 de minute in vasul cu apa, apoi las ghiveciul sa se scurga si arunc apa din farfurioara. Acum am citit si de pietricele umede in jurul ghiveciului, in farfurioara. Eu oricum o pulverizez cind si cind sa se inveseleasca. Nu o mai tin sub punga/PET de cind i s-au rehidratat toate frunzele.

Sa o mai pun in microclimat? Cit de repede este normal sa creasca o frunza si in cit timp ii apare urmatoarea? :) Dar radacinile?

O sa-i caut in maxim 2 saptamini substrat special pt. orhidee, insa n-am vrut sa te mai deranjez Stefana, pt. ca... iata de ce:

Cea de-a doua orhidee pe care expert mi-ai indicat-o ca fiind oncidium nu a fost la fel de norocoasa precum surata ei. Pseudo-bulbii maturi, ramasi fara frunze au intrat pe rind in declin si i-am inlaturat pina am decis sa desfac ghiveciul (mult inainte de a repeta operatiunea si la phale). Partile care inchipuie acei rizomi erau suspect de moi, desi nu o udasem excesiv.

La o privire mai atenta i-am vazut! Acei mici viermisori aproape translucizi, uriti si rai, care maninca si bulbii in ghivece, cum am patit mai de mult cu niste lalele de le-am asteptat sa iasa mult si bine... (pina am desfacut ghivecele si-am gasit ori numai foile de ceapa, ori niste resturi de bulbi, in care colcaiau acesti monstri devoratori si aproape invizibili).

Am aruncat tot ce era in ghiveci, cu totul, am taiat cele doua parti din planta afectata iar singurul "rizom" ramas intreg este cel care avea si frunze si un mic pui. Frunzele s-au ingalbenit si au cazut singure. Dar nu am mai pus biata planta in pamint. Am tinut-o sub observatie intr-un paharut cu apa, caci nu are decit doua radacinute sub 4 milimetri!

Nu am deloc sperante sa salvez macar puiul. I-as pune ceva in apa ca s-o ajut si inca ceva s-o feresc de boli, dar nu stiu ce. Totusi, parca micul pui a crescut cu citiva milimetri, pentru ca frunzuta din virf nu mai e doar ascutita, ci s-a intredeschis putin. Parca si la colet s-a umflat ceva mititel, ca un fel de noua radacinuta, dar mi-e ca-mi fac sperante degeaba. O verific mereu sa nu se inmoaie si acest "rizom", dar vad ca se tine bine. Ii schimb apa la citeva zile. Ce sa-i mai fac? Nu o tin in microclimat. Sta cuminte in paharutul ei, alaturi de Plumie si Phale la magica lampa cu lumina alba de zi. Pe frigider, ca nu am un alt loc unde sa stea linistita si mareata Plumie, despre care va scriu mai multe curind.

Asadar, ce mai pot face pt. phale ca s-o ajut sa se recupereze complet?

Dar cu ramasita de oncidium ce sanse mai sint?

Va multumesc pt. rabdarea cu care ati citit acest post lung si pt. sfaturi. :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Odiseea Orhideelor deshidratate
MesajScris: 03 Dec 2010 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Buna, Alice :victorie: . Mi-a fost dor de tine, de "vorbaria" ta :pupici:
Alice_Fluture scrie:
Am citit undeva ca se poate face un anti-fungic home made dintr-o solutie cu o parte clor lichid de uz casnic diluata in 9 parti apa. Dar solutia asta este recomandata pentru rasadnite, pentru a preveni putregaiul care ataca micile plantute fragile. Oare ar fi bine sa-i aplic si pacientei Phale acest tratament?

La phale ar fi mai bun un tratament cu apa oxigenata de la farmacie. Nu stiu acum dilutia, dar o sa caut unde citisem (as zice cam o lingura la 1/2 l apa)

Citat:
Unul din ele va fi sterilizat si imediat ce fac rost de scoarta proaspata o mut pe phale in el.

Deci ne vedem urgent unde zici tu si iti aduc scoarta. Ghiveciul poti sa-l sterilizezi cu solutia de clor si apoi il clatesti bine.

Citat:
Tot in punga asta era si o punguta cu niste bobite multicolore: verzui, portocalii, galbene maruntele, maruntele.

pune cateva intr-o cescuta cu apa si vezi daca se umfla si devin mici sfere gelatinoase.

Citat:
Desi o radacina este moale mai sus, aproape de colet, in partea de jos e ramificata si verde si plina.

Radacina de fapt este firul rezistent din mijloc. Velamenul, tesutul care o acopera putea sa fie degradat doar pe o portiune. Dar daca varful a fost sanatos poate creste in continuare

Citat:
Dar cu ramasita de oncidium ce sanse mai sint?

Despre el nu stiu ce sa-ti zic, nu cred ca are sanse, este mai dificil decat phale. Am si eu unul la reanimare in cocopeat si vad ca nu i-a placut substratul usor umezit. Nu il tin in punga, este intr-un pahar inalt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 25 Oct 2011 13:18 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Am cumparat recent o orhidee pitica, pe eticheta scrie "phalaenopsis calimero", e un roz puternic si este o dragalasa. Are deja un boboc nou. Am mutat-o intr-un vas un pic mai mare decat paharul de plastic in care se afla. I-am luat si un ingrasamant special pentru orhidee. O ud stropind pamantul cu pulverizatorul.

E prima mea orhidee. Pe eticheta scrie ca ar trebui udata la 4-7 zile si aplicat ingrasamant la 30 de zile si ca "batul" ramas dupa ce cad florile trebuie taiat. Asa este ?

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 25 Apr 2012 16:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ordidee Phalenopsis

Imagine * Imagine * Imagine Foto: 26 Apr 2012

Ce poate fi mai frumos decat sa detii o planta ale caror flori sa dureze luni de zile, careia sa ii acorzi un minim de ingrijire?
Prina am cumparat-o acum o luna cred iar celelalte 2 sunt din veteranele mele. La ultima nu ii mai stiam culoarea. Este bine ca nu seamana la model cu cea cumparata recent. Cred ca am sa mai cumpar inca :oare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 01 Mai 2012 11:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ai perfecta dreptate, orhideele sunt plante foarte frumoase cu flori durabile. Eu am ramas fara niciuna dar vreau sa imi cumpar una de talie mai mica. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 03 Mai 2012 16:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Succes la achizitionat Floare_mica! oferta la orhidee este destul de bogata. Cu putin noroc poti gasi ceva frumos la un pret bun.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 23 Iun 2012 21:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O noutate la floricelele de Phalenopsis, ele sunt mici cu un model interesant.

Foto: 23 Iun 2012


Fişiere ataşate:
Phalaenopsis alb flori mini 3.jpg
Phalaenopsis alb flori mini 3.jpg [ 69.54 KiB | Vizualizat de 16677 ori ]
Phalaenopsis alb flori mini 2.jpg
Phalaenopsis alb flori mini 2.jpg [ 75.76 KiB | Vizualizat de 16677 ori ]
Phalaenopsis alb flori mini 1.jpg
Phalaenopsis alb flori mini 1.jpg [ 68.45 KiB | Vizualizat de 16677 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 02 Mar 2017 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Prima mea orhidee Dendrobium. Nu am mai avut până acum. Sper din suflet să reziste cu bine la mine şi să se dezvolte şi să fie înfloricioasă.


Fişiere ataşate:
SAM_0635b.jpg
SAM_0635b.jpg [ 75.33 KiB | Vizualizat de 13047 ori ]
SAM_0636b.jpg
SAM_0636b.jpg [ 85.84 KiB | Vizualizat de 13047 ori ]
SAM_0633b.jpg
SAM_0633b.jpg [ 99.78 KiB | Vizualizat de 13047 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 05 Mar 2017 10:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Minunată planta ta :flori parfumate: . Să te bucuri de ea mult timp. Are parfum?

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 05 Mar 2017 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Eu n-am simţit :roll:
Ar fi trebuit să aibă ? Sau e prea fin parfumul şi nasul meu nu-l detectează ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 05 Mar 2017 20:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Nu știu, am întrebat. Parcă citisem pe undeva că Dendrobium are parfum.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ORHIDEE
MesajScris: 05 Mar 2017 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Eu nu simt nimic. :oare: Poate nu cel alb :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001