Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 05:35




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 15:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:bravo: Rox, ai vazut cat de usor este aici.

:buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Ultima oară modificat de administrator pe 18 Apr 2010 21:25, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 15:39 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Yes, Webshots rules :dans:

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 15:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Stefana, multumesc pentru raspuns! Radacinile din fericire sunt verzi! Eu ma gandeam mai degraba, din cauza ca a avut zile in sir apa in farfurioara ghiveciului, ca ea sufera de prea multa umiditate decat de prea putina. Crezi ca simptomele pe care le-am descris denota lipsa de apa? Ca sa iti faci o idee despre cum o udam: ii turnam apa in ghiveci pe la baza plantei, si ce se scurgea din ghiveci in farfurioara ramanea acolo. Asta se intampla de 2 ori pe saptamana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 19:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
rosita scrie:
Stefana, multumesc pentru raspuns! Radacinile din fericire sunt verzi! Eu ma gandeam mai degraba, din cauza ca a avut zile in sir apa in farfurioara ghiveciului, ca ea sufera de prea multa umiditate decat de prea putina. Crezi ca simptomele pe care le-am descris denota lipsa de apa? Ca sa iti faci o idee despre cum o udam: ii turnam apa in ghiveci pe la baza plantei, si ce se scurgea din ghiveci in farfurioara ramanea acolo. Asta se intampla de 2 ori pe saptamana.


Rosita, radacinile aeriene care stau la suprafata ghiveciului si arata "inestetic" dar sunt sanatoase, nu trebuia sa le rupi...
ele fac parte din buna dezvoltare a plantei :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
floare mica scrie:
Rosita, radacinile aeriene care stau la suprafata ghiveciului si arata "inestetic" dar sunt sanatoase, nu trebuia sa le rupi...
ele fac parte din buna dezvoltare a plantei :floare:


Acum stiu ca nu trebuia, ca am citit aici pe forum. Din pacate nu stiu sa spun daca erau sanatoase sau nu, ca nu le-am rupt eu, ci am fost pusa in fata faptului implinit. Dar tin minte ca aveau un aspect mai degraba uscat, in mod sigur nu aveau culoarea verde ci un bej-gri, nu mai stiu exact. Crezi ca erau radacini sanatoase? Ca nu stiu. Si mai ales: faptul ca au fost rupte putea sa provoace reactia asta a plantei? Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 11:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Asa sunt ele "gri" in nici un caz verzi ... da, eu cred ca rupind acele radacini i-ai taiat avintul plantei :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 11:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Floare mica, ce rau imi pare :((
Cine s-ar fi gandit!
Sper insa sa nu fie prea tarziu si sa o pot ajuta cumva? Ce parere ai? Ce as putea sa fac in momentul asta ca sa o pun din nou pe picioare? Bine, in primul rand sa o ud cum trebuie, dar altceva? Nu stiu daca sa ii pun ingrasamant, ca am citit undeva mai sus ca cineva nu recomanda ingrasamant la o floare bolnava ca e ca si cand ai da o masa copioasa unui convalescent, ceea ce mi s-a parut o comparatie foarte buna. As vrea sa o vad din nou frumoasa si plina de flori! Help!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Rosita, mai intii trebuie sa pui o poza aici cu planta ca sa vedem si noi cum arata ... apoi, luam o hotarire cam ce ar trebui sa faci :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Apr 2010 21:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
rosita scrie:
sufera de prea multa umiditate decat de prea putina. Crezi ca simptomele pe care le-am descris denota lipsa de apa? Ca sa iti faci o idee despre cum o udam: ii turnam apa in ghiveci pe la baza plantei, si ce se scurgea din ghiveci in farfurioara ramanea acolo. Asta se intampla de 2 ori pe saptamana.

Pai n-am zis de lipsa de apa :). Doar ca din cauza radacinilor afectate nu poate absorbi umezeala din substrat.

Daca tot locuim atat de aproape una de alta, poate ne intalnim intr-o seara si aduci orhideea cu tine.
Iar cum eu ud cam 30 de phalenopsis odata, vom schimba si informatii despre tehnici de udare en-gros :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Apr 2010 21:47 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Stefana eu am spus ca stau f aproape de tine, nu Rosita (acum realizez ca ne seamana nickname-urile f tare :) ).
Dar e o idee sa facem schimb de experienta, adica eu sa invat de la tine, fiindca numarul de 30 de orhidee ma face sa rosesc :oops:

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Apr 2010 22:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Floare mica maine iau camera cu mine si fotografiez tot ce poate fi relevant la planta mea. Mai ramane sa trec hopul cu postarea pozelor aici pe site, dar voi citi instructiunile si sper sa reusesc.

Roxanne multumesc ca ai lamurit enigma cu adresele, si eu sunt din Bucuresti, dar nu stau chiar la Gorjului :D

Stefana invitatia ta e foarte tentanta, mai ales ca ai atata experienta iar eu vreau asa de mult sa o salvez pe bolnavioara mea, dar esti departe si sper foarte tare sa ma puteti sfatui aici pe Forum. Maine voi posta fotografii. Totusi mie nu mi se pare ca are radacinile afectate, am zis si intr-un post mai sus ca radacinile din ghiveci sunt verzi si mie mi se pare ca arata foarte bine. Poate tu ai alt criteriu pentru care crezi ca ar fi afectate?
Multumes tuturor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 10:02 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata!
Rosita nu ai pentru ce :)
Referitor la postarea pozelor, iti spun eu cum sa faci pt ca deja sint maestra, desi am invatat saptamina trecuta :mrgreen:

Iti faci cont pe Webshots, incarci acolo pozele, apoi de la fiecare poza pe care vrei sa o postezi pe forum dai copy la textul scris in casetuta "post in a forum", apoi dai paste in postul de pe forum. Este extrem de simplu.

Succes si cu pozele si cu orhideea :floare:

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 10:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Roxanne, pentru tine era partea a doua a mesajului postat de mine :oops: . Dar am uitat sa trec in dreptul lui : @Roxanne :| . Ma gandeam la orhideea aceea cu frunze deshidratate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 10:39 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
OK Stefana, multumesc mult ca te-ai gindit la mine. Sigur ca ne putem intilni, mai ales ca eu stau cu bebelusa acasa si am destul timp (intre alaptari :wink: ).
Deocamdata vad ca acei 2 keiki cresc in continuare.

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 11:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Asa, deci sa trecem la treaba. Bine v-am gasit din nou, sa vedem daca reusesc sa inserez pozele.
Am sa pun o poza cu orhideea asa cum arata ea cand am primit-o, e un crop dintr-o poza facuta cu telefonul, nu e asa de clara dar am vrut sa va arat ca a fost si ea frumoasa odata si avea si o multime de frunze, nu ca acum :D
Apoi am fotografiat floarea intreaga asa cum arata ea acum pleostita si cu o frunza galbena, radacinile din glastra ca sa vedeti ca sunt verzi, tija deshidratata si florile ofilite si bolnave.
Sper sa fie relevante pozele si sa va faceti o parere despre starea ei si daca mai pot sa fac pentru ea ceva. Multumesc in avans!

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001