Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 17 Mai 2024 03:21




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2009 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Felicitari, Florina, bine ca ai reusit sa o salvezi :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Aug 2009 07:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
multumesc floare mica!! cred ca m-a simtit cat de suparata am fost!! :oops: o s aincerc sa fac poze curand!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 20:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Florina, vezi ca nu a trecut mult timp si Plumeria ta a facut lastari. Ti-am spus eu ca asa va fi. :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 10:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
multumesc dragele mele! :buchet:
uite=o acum!!
Imagine

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 12:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
ce culoare frumoasa!!eu tot caut in stanga si in dreapta sa-mi i-au si eu o planta :D ,dar nu gasesc :cry:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2009 07:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
uite ca eu azi am dat o fuga la magazinul de plante, caci o prietena avea nevoie de un ghiveci si nsite pamant...si aruncata pe o alee...am gasit o plumeria! dupa imaginile de pe eticheta am crezut ca e jackpot...si e roz! apoi am vazut ca are culoarea alb bifata! dar e fost f ieftina si nu am rezistat tentatiei!! :buchet: am cumparat-o!!! :Yes:
e f mica, nu are decat 15 cm inaltime , dar o sa creasca ea!! :dans:
din pacate prietena mea ar fi vrut una si nu mai aveau. pt mine a fost minune sa gasesc, pt ca e prima data!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Ian 2010 20:57 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010 20:12
Mesaje: 1
Localitate: Cluj
Buna, ma numesc Iulia.. sunt o admiratoare a plumeriilor.. stiti cumva unde pot gasi si eu planta sau seminte? Sunt din Cluj.. pe site nu am gasit iar din afara tarii m-ar costa f mult transportul...
As aprecia daca m-ati putea informa si pe mine.
Multumesc!
:roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Ian 2010 22:52 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Florina, felicitari este superba!sigur ne vei incanta si cu noua achizitie.Eu am vrut sa cumpar seminte dar nu am mai apucat,poate data viitoare.Sper ca voi avea si eu o mica frumusica in viitor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2010 03:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
:buchet: multumesc ana..
sunt f mandra de ele, desi acum sunt f ciufulite de frig si mai mult chele.
ma laud deci cu 3. bucati...si cand imi voi mai reveni financiar (deh, pregatiri de primavara, bulbi si arbusti si seminte) ma voi aventura si eu din nou. poate rosie si poate si roz...dar si acceptabil financiar.


acum din experienta..prietena a mea a "furat" din hawaii multi lastari. i-a plantat.eu nu am fost cu ea sa o safatuiesc sa ia lastari mai mari. ea a luat numai mici de max. 5 cm. a pierdut deja cativa din sept pana acum. ultimul , la ultimul meu control(sambata) era imbibat de apa si pus in zona fara lumina.sper sa-i traiasca dar..cu plumeriile trebuie sa ai fff mare rabdare.
sfatul meu e sa pui banii deoparte si sa-ti cumperi lastari. ai mai mult succes. si in plus gaseste distribuitori care trimit si in alte tari. nu multi fac asta.
eu , personal, nu as avea rabdare la seminte.pt ca nu am rabdare multa!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Am reusit sa fac rost de o plumerie din seminte :Yes: i-mi spune-ti va rog si mie ce fel da pamint prefera ?ca trebuie sa o pun urgent in ghiveci .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 16:03 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2009 12:55
Mesaje: 40
Pamant foarte nisipos! Amestecul pentru cactusi e ideal!Si ai grija cu udarea, fii zgarcita cu apa!
Sa ai noroc de ea! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: my Plumeria diary
MesajScris: 30 Mar 2010 16:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Aloha,

:dans: De azi sint (si eu) proaspata mamica a unei micute Plumerii!
:Yes:

Multumesc Stefana :buchet: !

As vrea sa va tin la curent, ca un "jurnal" cu evolutia micutei.
Am vazut aici ca avem si parinti experimentati printre noi si jurnalul asta ma va ajuta si pe mine sa fiu o mamica responsabila.

O sa incerc sa scriu despre Plumerita mea si sa postez fotografii saptaminal, in functie si de evolutia ei.

Acum s-a instalat in balconul meu, unde va avea parte de lumina rasaritului si de soare pina la 14 pm, dar nu o las inca in soare direct.
Cred c-o sa-i dau un nume, atit imi e de draga. Deocamdata ii spun "mica printesa".

Am gasit acest site din Marea Britanie.
http://www.plumeriasuk.com/index.html
Nu stiu daca livreaza si international, pentru alti doritori, dar nu vad de ce nu, si sint specializati numai pe Plumeria!

Ce e interesant la ei, la sectiunea "The Clinic" spun ca ofera "free advice" pentru oricine are probleme cu vreo Plumeria sau are nevoie de sfaturi despre cum s-o ingrijeasca, indiferent daca e cumparata de la ei sau nu. O sa le scriu cind reusesc sa fac poze (aparatul meu e stricat), sa vedem ce recomandari imi dau.

Deocamdata pentru micuta mea am inteles ca e musai sa o mut intr-un ghiveci mai mare si mai adinc, pentru ca-i place sa creasca mult si repede.
Stefana, daca sora sau surorile Plumeritei pe care mi-ai dat-o sint tot in ghivece mici, ar fi bine sa le muti si tu.
Chiar, am uitat sa te intreb, ce culoare aveau florile plantei-mama de la care ai primit semintele?
De pe site-ul asta am aflat ca plantutele in virsta de 6 luni, obtinute din seminte, pe care le vind ei, promit sa infloreasca in 2-3 ani. Asadar, teoretic, nu vara asta, dar cealalta? :floare: Dar ei sigur le dau si ingrasaminte. Ma mai documentez si va povestesc.

Dupa Pasti o s-o mut intr-un ghiveci mai mare, cu perlit si promit poze.
Legat de perlit, vedeti aici ultimele postari: http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... 8903#18903


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: my little Plumie - dupa prima saptamina
MesajScris: 08 Apr 2010 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Ieri i-am schimbat ghiveciul micutei Plumeria.

M-am gindit eu ca daca se face mare intr-un ghiveci prea mic va fi mai dificil s-o transplantez in viitor si n-am aflat inca daca se supara cind ii sint deranjate radacinile, asa ca am ales un ghiveci mai mare, de ceramica, de vreo 20 cm. in diametru in care se poate face un copacel dragalas in 2-3 ani daca are mama ei grija de ea.

Cum nu mai aveam pamint pentru cactusi am studiat compozitia lui si am procedat dupa cum urmeaza.

Am luat nisip de riu (galben, fin) de la niste muncitori :) si ceva pietris marunt din curte de la bunica. Pietrisul l-am spalat inainte in mai multe ape, fara sapun, doar cu apa.
Mai aveam niste turba uscata, uscata intr-o punga si pamint de flori proaspat, unguresc, si, noua achizitie: perlit.

Am pus pe fundul ghiveciului un strat de pietricele mai mari decit cele din pietrisul marunt. Apoi o mina de nisip.

Si-am purces la framintat. Aruncam 2-3 miini de nisip, 1-2 de pietris marunt, 2-3 de pamint de flori, 1-2 de turba, un pumnisor de perlit si amestecam pina la omogenizare. Tot asa pina s-a umplut ghiveciul. Ca raport as zice ca in ghiveci compozitia se prezinta cam asa:

5 % perlit
15 % turba
20 % pietris
30 % pamint de flori
30 % nisip fin de riu

As pune niste pietris alb deasupra, nu chiar linga plantuta, doar pt. decor, dar cred ca ar retine umiditate deasupra si nu cred ca e bine.

Plumerita mea inca isi revine din iarna, are 2 frunzulite de un verde mai crud dar un muguras de frunza se zareste fraged si verde intens in virf.
In saptamina cit am lipsit de acasa si-a facut de lucru si s-a strimbat putin spre mai multa lumina. O lasasem mai ferita, sa nu se socheze.
O sa o las acum intr-un loc din balcon unde o vede soarele direct toata dimineata.
As acoperi-o cu un bidon de sticla, sa-i fie ceva mai cald, pentru ca in balcon nu e inca asa de cald cum ii place ei.
De udat... o data pe saptamina, caut inca ce fertilizant ii place mai mult pentru ca am citit ca fertilizantul o ajuta sa faca flori si sa se ramifice iar mai multe ramuri inseamna mai multe virfuri pt. :floare:

Cam atit sapt. asta, inca nu am poze dar lucrez la asta.

P.S. Stefana, daca ai timp, as vrea sa-ti adresez o listuta cu niste intrebari legate de Plumie a mea ca sa-i facem o biografie cit mai completa. Ce zici?

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Apr 2010 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
In afara de faptul ca are un anisor, nu am ce adauga la "certificatul de nastere". Semintele le-am primit de la Marmoset si nu mai stiu daca germinasera toate :oops: (dintr-un soi de superstitie nu imi notez). Am sa o intreb, poate a notat ea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: intrebari pt. Stefana si informatii generale despre Plumeria
MesajScris: 08 Apr 2010 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Vroiam sa te mai intreb asa:

Pare sa fi avut mai multe frunze care au cazut peste iarna, deci a avut perioada de pauza, nu? Sau asa a crescut ea, cu noduri? :)

Acum ar trebui sa intre in vegetatie, deci sint cu ochii pe ea sa-i creasca frunzulita care se vede in virf si multe altele. :)

Ai tinut-o in soare direct sau mai ferita?

I-ai dat si ingrasamint in apa? Daca da, de care?

Cam atit vroiam sa intreb.

Mai adaug ceva info, poate sint utile pt. cine mai citeste:

Peste tot pe unde am citit despre Plumeria ziceau ca "seedlings" ar trebui sa infloreasca dupa 2-3 ani si ca nu sint niciodata identice cu planta-mama, dar asta stiam deja.
Le place soarele direct si caldurica intre 26-32 grade Celsius, udare 1 data pe saptamina, nu suporta substratul ud, mai degraba stau pe uscat decit sa fie prea ude iar ingrasamintul se poate aplica si prin pulverizare pe frunze.
Am citit si ca se taie virful ca sa stimulezi ramificarea, dar inca nu e cazul la micuta mea. Nici nu cred ca voi indrazni, decit peste 2-3 ani, daca nu ramifica singurica. Oricum, ramurile noi obtinute asa nu infloresc in primul an.
Pentru cei care au deja plante mari, le pot inmulti foarte usor prin butasi, care nu trebuiesc udati o luna-doua dupa taiere, pina nu le dau radacini. Butasii pot sa faca frunze noi timp de citeva saptamini fara sa aiba inca radacini. Nu se uda pentru ca pot putrezi daca nu au radacinile formate. Butasii infloresc mai repede decit plantele obtinute din seminte si sint identici cu planta-mama.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001