Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 17:08




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 06:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
anca...mi se pare mie sau plumeriei tale ii trebuie mai multa lumina?
mie mi-a dat cineva un sfat ff bun s-o tin la lumina(pe acest subiect..nu-i retin numele dl dragut pasionat de plumerii)...si in momentul in care am pozitionat-o in plin soare si-a format bobocii!
dar asta dupa 5 ani de la plantare!

alice, e bine daca ii poti pastra temperatura constanta tot anul! eu una nu pot. vara in casa e prea rece si intunecat. dar nu uita ca vara are nevoie de soare!! lumina directa, nu caldura directa, dar lumina!


moentan ale mele tot bete sunt, i-a cazut si puiului(cel salvat, care si-a tinut florile dupa ruptura pana in octombrie) ramura cu flori...mi s-a rupt o bucata din inima, speram sa am flori si anul asta!

o sa ma incumet sa ma fac de ras cu betele mele. o s afac o poza curand. momentan ma chinui cu ele la soare(incerc sa le ofer macar 8 ore se soare direct) si cand e f frig si ploua le plasez sub terasa!
plumeria adora ingrasamantul dar nu exagerat. nu o fortati sa infloreasca cand e prea mica. eu ii dau ingrasamant pt plante (miracle grow) la o luna...sau cand imi aduc aminte. acum sper ca ramurile formate de la cea galbena sa devina puternice inainte sa cer flori!
la cea alba sper ca in 4-5 ani sa vad flori! :lol: m-am obisnuit cu mofturoasa de plumerie! si candva o sa-mi cumpar si roz si rosie! :mrgreen:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 09:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Alice ... m-am topit toata :pupici: Tigrisorul e al tau ? Zici ca e Tzitzi al meu in urma cu 3 ani :dans: Adorabil piticotul :wink: :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 13:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Florina,
Citisem pe undeva ca e normal sa cada tija florala, pentru ca in jurul cicatricei ramase (am vazut si o poza pe undeva ca exemplificare) se formeaza 3-4 ramuri noi... care, daca le merge bine, infloresc toate in virf, in al doilea an.

Tinind cont ca o ramura trebuie sa aiba 2 ani pentru a face flori, stai cu ochii doar pe acele ramuri dupa mugurasi rotunzi.

Si nu te intrista si nu te supara pe pui. Daca are soare direct o sa ramifice de unde a fost tija florala si la anul va fi :floare:! Acum, puiul tau are o situatie mai speciala, pentru ca l-ai prins ca butas cu tot cu inflorescenta si a pastrat florile, ceea ce merita un :premiu: N-am citit inca despre un astfel de caz, pt. ca normal, butasul (prins doar ca bat, fara flori) infloreste anul urmator, sau cel tirziu in 2 ani.

4-5 ani pentru cea alba? Stai putin... Cea alba cit de tinara e? De ce asa de mult timp? Este din seminte sau prinsa din butas? De obicei nu se vind decit plante mature la florarii. "Seedlings" si butasi ne-inradacinati vind doar crescatorii, asa ca nu cred ca trebuie sa te resemnezi la atita asteptare. Daca a mai avut flori, trebuie sa faca mai des, mereu pe ramurile crescute anul anterior. Nu-si ia pauza decit daca e prea frig sau nu are lumina. Insa trebuie sa-i dai si un ghiveci potrivit cu virsta ei, sa nu fie prea mic, altfel stagneaza. Ele in natura sint copaci, sa nu uitam. :)

Si mititica mea primeste baita de soare de la rasarit pina pe la 14:00. Apoi toata lumina care intra in balcon, ca nici un copac nu ajunge la et.4. Am observat un coltisor din balcon care primeste cel mai mult soare si o voi muta acolo cit de curind.

Nu ma gindeam ca-i dau ingrasamint ca s-o infloresc mai repede, dar vreau sa creasca mai viguroasa, ca pare mai subtirica decit ar trebui sa fie. Ai dreptate, nu cred ca ar trebui sa le dam asa des la astea mici, care n-au inflorit inca, o sa-i dau doar de 2 ori pe luna de acum.

Insa nu vad de ce nu le-ai servi domnitelor tale care au facut deja flori acest "Miracle Grow" ceva mai des, macar la 10 zile, ca nu cred sa se supere... :)

Lumina si caldura sint secretele unei plumerii fericite, si, daca se poate, si sa stea vara in aer liber, la adapost de curent si sa n-o ploua prea des. Acum... eu vorbesc doar din teorie, insa am incredere in crescatorii de la care am citit informatiile, pentru ca fotografiile cu plumeriile lor confirmau ca "parintii" stiu ce spun.

Daca vrei, iti trimit pe mail 2 documente din care am sintetizat aici ceva informatii. Si am mai gasit un forum american special dedicat plumeriilor, unde sint o gramada de discutii, nici nu e nevoie sa pui intrebarea, ca gasesti raspunsuri in subiectele care sint deja acolo. Ai putea gasi butasi la schimb, sa-ti maresti colectia mai repede. Era chiar si un subiect cu cineva care oferea butasi gratuit cui l-ar ajuta sa o mai "tunda" pe plumeria lui din gradina. :D

Laura draga,
Vroiam sa scriu putin de motanasul tau la violete, ca am salvat poza cu el intre violete si cred ca va sta o vreme si pe desktop la mine :) Asa de tare imi place de el ce cuminte sta acolo si, mai ales ca zici ca nici nu "gusta" din florile tale. Dar m-ati coplesit cu complimente acolo si m-am intimidat... :oops: Ma concentrez mai pe seara sa raspund frumos si la Kohleria si la Violete. :)
Sa-ti raspund la intrebare, da, tigrisorul e primul nascut al fetitei mele, Sheeba, care are 4 ani, si e leit mamica lui cind era mica. Hai ca ma duc in sectiunea cu "pets" si continuam acolo despre miaunei.

Si pt. ca am deviat putin, revenim la plumerii. Daca nu mi-ar fi teama de copyright, as pune multe din fotografiile pe care le gasesc pe net la mine in album, ca sa le pot pune "timbru" aici. Insa nu vreau sa se supere cineva pe mine, asa ca pun link-urile direct catre surse.

Ia uitati cum fac crescatorii din Hawaii ca sa mentina ramurile jos, sa poata culege mai usor florile pentru minunatele ghirlande. http://www.plumerias.com/weblog/images/ ... _strap.jpg Da, da. E un copacel in toata regula. La el acasa, unde nu-si pierde frunzele ca nu e niciodata frig, infloreste si primavara si toamna. :ma gandesc: Cred c-am citit pe undeva si mi-a ramas in minte imaginea asta exotica: copiii din Hawaii se catara in plumeriile salbatice de acolo ca sa culeaga florile pentru celebrele ghirlande numite, nu rideti, "lei" pe limba lor.

Si acum, pregatiti-va sa salutati una dintre cele mai batrine plumerii din lume, desi in comentariul fotografiei zice ca nu este "cea mai" of its kind. Acest copac venerabil traieste in Thailanda, unde plumeriei se mai zice si "Copacul Templului" (Temple Tree) pentru ca florile ei sint oferite ca ofrande in temple si se planteaza pe linga lacasurile lor de cult. Copacul din fotografia de mai jos s-a nascut in secolul al 14-lea :!: Desi nu mai are frunze aproape deloc si face foarte rar flori, din loc in loc, mai da semne de viata. Nu pot sa spun decit :hi: pentru acest batrinel impresionant! http://www.knutangstrom.se/08%20april%2 ... umeria.JPG

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mai 2010 04:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
alice, multumesc!! :buchet:
cea pe care am avut-o inflorita am asteptat-o 5 ani, prinsa dintr-o ramura rupta! cred ca ai citit deja ca in timpul transportului, asta vara i-am pierdut ramurile(2 definitiv, poate pe freeway) si pe una am plantat-o cu speranta si cu floriinca. a ramas inflorita pana in toamna, saracut dar cu flori. i-a cazut tija, dar are inca 2 ramuri mici.ai dreptate in schimb cu radacinile care s eformeaza f greu. in toamna cand am replantat-o in ghiveci mare nu am observat decat o venisoara de radacina.
si copacul mama are 3 ramuri f mici(2cm 2 si una de juma de cm)
cu cea alba, cumparata in toamna voi avea de asteptat. poate 2 ani numai, daca va avea conditiile propice si-i va place la mine. dar adac se va comporta ca cea galbena...vor fi 4-5 ani! :furios:
eu gasesc sa cumpar f usor si pretul e rezonabil.daca as gasi gratis :lol: , logic, nu as zice nu! :inger:

o sa urmaresc cicatricea de unde tija a cazut si va voi tine la curent cu eventuale minuni! :mrgreen:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My Plumeria Diary
MesajScris: 20 Iun 2010 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
In sfirsit am prins niste minute in care sa va povestesc ce mai face Plumie a mea.

Pina sa vina zilele astea innorate s-a bronzat si-a dat frunzuta dupa frunzuta. Am facut si un experiment, nu i-am dat ingrasamint timp de 2 frunze (cam 20 de zile) si frunzele crescute asa parca-s cu niscaiva milimetri (sa zic 0.5 cm) mai mici decit frunza care a primit mai des ingrasamint cind a crescut.

Acum fac invers, frunzuta care creste acum va primi iar mai des ingrasamint (ceva mai diluat decit scrie pe ambalaj), o data in apa, o data foliar. Pentru ca dupa ce incepe sa creasca noul coltisor frunza nu mai creste. Pina acum au ramas toate cam la aceeasi dimensiune, dar nu este cea a unor frunze de planta matura.

Numai 4 din cele 5 frunzute crescute anul asta sint mai maricele. Prima este cam la jumatate din suprafata celorlalte, iar cele 2 frunze care au supravietuit peste iarna sint cit o treime din noile frunze.

Cea mai recenta frunza si-a inrosit nervurile mai tare, poate si din cauza ca a primit cel mai mult soare dintre toate.

Parca si tulpinita da semne de "ingrasare". Nu a crescut mai mult de 2cm insa are 5 frunze crescute anul asta, o frunzuta in crestere si un coltisor mic al unei viitoare frunzute deja vizibil. Practic acum vad 2 viitoare frunzute pe durata cresterii frunzei in curs. La primele 2-3 frunze nu vedeam decit urmatorul coltisor. De-asta zic ca tulpinita s-a mai ingrosat, aproape invizibil, cu 2-3 milimetri.

Recent Plumie a decis ca frunzutele de anul trecut sint cam mititele, asa ca a renuntat la cea mai veche dintre ele. Aceasta s-a ingalbenit demn, frumos, fara suferinta si a picat linga tulpina cind i-a venit sorocul. Am lasat-o in ghiveci, putin mai departe de tulpina, sa se usuce de tot. O evit cind ud giveciul, desi n-are timp apa sa-i provoace vreun mucegai ca se evapora imediat.

Acum trebuie s-o ud mai des, la 2 zile si pun si mai multa apa decit puneam in primavara.

Colegul cactus se bucura si el de acelasi tratament. Si, in spatiul generos din ghiveci, pe la margine, si-au gasit loc de inmultire vegetativa si citeva frunzute de violeta africana care s-au aclimatizat la conditiile caniculare surprinzator de bine. Sint verzi si vesele, protejate putin si de umbra din marginea ghiveciului de ceramica.

As vrea sa stiu daca ritmul de crestere este OK, insa nu mai am timp sa caut informatii detaliate pe net. Ea creste o frunza la 10-12 zile si cam 2 cm in inaltime in 3 luni. Am citit pe undeva ca prima data nu infloreste neaparat dupa 3 ani, ci numai dupa ce depasteste 50 cm. inaltime. Cred ca de aceea unele plumerii infloresc dupa 4-5 ani. Depinde, printre atitia alti factori pe care-i putem asigura sau controla cit de cit, si de ritmul ei personal de crestere. Poate o sa-i pun muzica clasica. Allegro-allegreto, sa devina mai sprintara. :dans:

Florina, ceva vesti de ramurele de la Plumie care a avut flori anul trecut? :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 13:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Alice, eu cred ca ritmul de crestere la plumi depinde foarte mult de ritmul in care ii dai ingrasamint si de conditiile pe care i le oferi atit vara cit si iarna ... si daca are tot ce-i trebuie nu vad de ce n-ar inflori mai devreme de 4 - 5 ani. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iun 2010 07:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
alice, m-ai dat gata!! :lol: nu am uramarit niciodata plumeria asa de aproape... :oops: iti ascult sfatul si=i dau ingrasamant mai des...chiar saptamanal. cele batrane(planta mama si ramura rupta ) evolueaza mai greu in sensul ca abia acum le dau frunzele destul de timid.
insa cea alba are frunze frumoase, delicate dar frumoase. sunt scoase in gardina, au pana in jurul orei 1pm soare din plin, iar lumina cat e ziua de mare. din pacate :furios: , spre oftica mea nu au flori.

in schimb vecina mea..si-a cumparat 5 bucati. 2 rosii, una identica cu a mea...si 2 similare soiului meu...dar cu floarea mai dezvoltata. ce m-a frapat e ca cea deja inflorita(una singura nu-i are boboci, cea care apartine soiului meu) nu miroase atat de puternic. :? sunt curioasa cum ii vor evolua, pt ca ea nu are cunostinte vaste.si nici nu asculta sfaturi.
promit poze cu ele, recente!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My Plumie Diary....
MesajScris: 09 Iul 2010 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
florina scrie:
alice, m-ai dat gata!! :lol: nu am uramarit niciodata plumeria asa de aproape... :oops: iti ascult sfatul si=i dau ingrasamant mai des...chiar saptamanal. cele batrane(planta mama si ramura rupta ) evolueaza mai greu in sensul ca abia acum le dau frunzele destul de timid.
insa cea alba are frunze frumoase, delicate dar frumoase. sunt scoase in gardina, au pana in jurul orei 1pm soare din plin, iar lumina cat e ziua de mare. din pacate :furios: , spre oftica mea nu au flori.
promit poze cu ele, recente!


Ce sa fac daca imi umbla piticul asta cu Hawaii pe creier? :roll: Stau cu ochii pe ea si cu gindul la ghirlande si la parfumul paradisiac...

Iata, am confirmarea 100% ca un ingrasamint 20-20-20 administrat in perioada de crestere a fiecarei frunze macar o data o ajuta sa creasca mare :) Cele 2 frunze care au crescut de cind am udat-o numai cu apa cu ingrasamint (ca si-asa o ud rar) sint cele mai mari, aproape 2/3 dintr-o frunza matura. O sa le masor zilele astea la milimetru. Si trebuie sa mai mentionez ca in toata perioada de crestere a acestor 2 frunze cele mai noi, au fost niste nori aici de n-au vazut saracele soare decit vreo 5-6 zile imprastiate de-a lungul a vreo 20 de zile. Deci nu e vorba ca au acum mai mult soare decit primavara. Au aer mai mult, asta e sigur, caci fereastra sta deschisa fie ploaie, fie soare. Insa frunzisoarele din mai au avut mult mai mult soare decit astea 2 mai marisoare. O fi si din cauza ca si-a marit radacinutele, nu zic nu, insa imi place sa cred si in puterea miraculoasa a unui ingrasamint recomandat de crescatori... Diluat putin mai mult cind il aplic foliar.

Si inca o veste buna, 3 din cele 5 frunzute de violeta puse sa-i tina companie in ghiveciul spatios au ivit puisori! Mici, abia se vad, dar sint pe calea cea buna. Le-a mers bine si ca ritm de udare (cu extra-nutrienti) dar si vremea a fost mai racoroasa decit de obicei in perioada asta. O sa scriu despre asta mai multe la topicul lor.

Sa revin la Plumie, pentru ca se tot strimba sa-si expuna toata suprafata foliara la lumina eu o rasucesc mereu cind o noua frunza incepe sa creasca, sa-i fac coronita frumoasa. Si acum i-am pus si 3 araci de jur imprejur, doar printre frunze, nu i-am legat, ca sa o tina locului de zvapaiata, sa nu-si strimbe tulpina iremediabil. Revin cu poze imediat ce reusesc sa le pun in album...

Asteptam poze si vesti noi de la toate mamicile (si taticii) de Plumerii!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2010 08:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
hei, alice, ma dai gata de fiecare data!! :buchet:
lenesele mele abia isi deschid frunzele, mici, lesinate...si le-a mai si parlit soarele pe cateva abia iesite.ca am schimbat orasul...(cca 50 km si clima e total diferita de cea unde ma invatasem, isi pune amprenta si pe plumerii.). daca pana acum un an faceam fata vara la maxim 36˚C...maxim 2-3 zile pe vara, acum...am avut deja 8 zile cu peste 38˚C.
in plus de o luna avem 2 catei ff nazdravani si stricatori si mi-au rupt varful plumeriei albe. m-am crizat teribil...dar sunt prea dulci...si am trecut peste.
am plantat varful, care are maxim 5 cm langa trunchiul mama(mic si el de altfel...ca era puI)sa vedem daca am noroc ca anul trecut sa fac din o plumerie 2.
vecina/amica mea si-a cumparat multe recent. si m-a demoralizat faptul ca mirosul e fad...inexistent aproape.

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2010 22:02 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2009 22:12
Mesaje: 10
Buna fetelor,
revin la acest topic dupa o pauza destul de lunga insa cu vesti bune. Una din plumeriile mele se pregateste sa infloreasca si sa ma bucure dupa aproape 2 ani de asteptare. Anul acesta le-am scos afara in gradina intr-un colt ferit de vant si expus la soare de pe la mijlocul lui aprilie si vad ca le merge destul de bine. Am protejat ghivecele astfel incat sa nu patrunda ploaia si le-am asigurat udare cu picatura de 2 ori pe zi.
E prima data cand postez poze pe forum si sper sa le puteti vedea.
Albumul il gasiti aici: http://s772.photobucket.com/albums/yy3/ ... /plumeria/

_________________
stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2010 09:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
stefan... :premiu: :floare: :bravo:
felicitari!o sa te incante cu mirosul daca sunt galbene!


plumeriile mele au avut cumpene multe.
de la cea alba...careia i-au rupt cateii varful(l-am plantat, sper sa se prinda desi e f mic) din trunchiul mama au inceput sa dea coltisori de ramuri!!
celelalte 2 gabene...au fost muscate (ff rau) de catei...celei batrane i-a jupuit si coaja...nu dau urma de uscat(a trecut o saptamana de la brutalizare :o) dar merg f greu. eu cred ca din cauza ca nu s-au adaptat climei(mai cald aici, vara...,mai rece iarna) . inca experimentez pozitionari...anul asta nici nu visez flori. bine ca nu s-a intamplat mai rau, dupa 2 zile catelusa s-a imbolnavit si sansele sa fie cauzata de rosul plumeriei e foarte mare.deci sa stiti ca plumeria e f otravitoare pt animale.

saptamana asta am primit in schimb un lastar furat din hawaii :mrgreen: , amicei mele i s-a facut mila de mine(era si cazul, ajunsese la 13 ghivece de plumeria.. :o , si nebunia i-a fost cauzata de mine)...dar slabe sanse sa fie alta decat alba sau galbena. ea si-a cumparat si rosie, dar desi e frumoasa miroase f vag.

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2010 20:01 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
:Yes: De astazi sunt gradinar la cele 2 plumerii pe care le detin.Acum lecturez topicul ca sa nu fac greseli,sa invat din experienta voastra.

_________________
http://anadometia.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2010 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:bravo: Stefan! :premiu: :victorie:
Dupa frunze imi pare ca ai 2 la fel si a treia diferita, insa parca nici una nu seamana cu frunzele alei mele. N-am cercetat cu atentie acest aspect al plumeriilor... :oare: O fi a mea alta culoare. Pe betisorul de la dna. Stefana scrie "galbene tirzii" ca indicativ :)

Asteptam sa ne arati si poze cu minunile inflorite! Deja se vad noi ramurele formate in jurul tijei florale, se vede ca se simte foarte bine acolo la tine!
Daca-mi permiti sa te intreb, cred ca sint prinse din butasi, fiindca vad ca au deja ramuri. Adica intrebarea este: asadar, avem un caz documentat ca din butasi infloresc dupa 2 ani de la inradacinare? :)

Am cautat mesajele tale anterioare si vad ca pe linga cele 3 (nu-mi dau seama din poza cite ghivece sint acolo, dar cred ca sint ramurile a 3 plante in total) pe care le aveai deja, ar trebui sa ne spui ce mai fac si cele 4 altoite pe care le-ai achizitionat din SUA. Cum arata port-altoiul? Ai idee pe ce alte radacini se mai poate altoi Plumeria?

Si, daca tot sint la seria de intrebari pt. Stefan, de la ce inaltime sa indraznesc operatiunea de ramificare indusa prin taierea "motului" plumericii mele? Daca voi indrazni vreodata, poate la anul... :)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Draga Florina, sper ca si-a revenit catelusa ta. Am cautat acum despre toxicitatea sevei de Plumeria pentru ca si eu am pisici si n-am stiut pina acum ca este, intr-adevar, foarte toxica, Plumeria fiind inrudita cu leandrul. Asadar, ATENTIE! pentru toata lumea, SEVA PLUMERIEI ESTE TOXICA si pentru animale, dar si pentru om!

Cred ca peste cicatricea Plumeriei roase/rupte trebuie sa pui niste ceara speciala ca sa se vindece. Am citit mai de mult despre asta pe undeva, insa atunci n-am inregistrat informatia, caci nu era cazul la mine. Incearca un google cu "wax Plumeria cuttings"?

Daca zici ca ai schimbat zona climatica, cred ca e normal ca plumeriile sa se adapteze putin mai greu, iar acum au si fost stresate de micii "cercetatori". Insa daca au inceput s-o ia din loc, si daca toamna/iarna sint mai blinde, poate ca le scoti cu frunze din sezonul mai rece. Dar daca nu vor avea lumina naturala, va trebui sa le tii sub un neon citeva ore seara cind se micsoreaza ziua. :)
Eu am o lampa de la TCM care da lumina "de zi" (un neon alb filtrat de un plastic-difuzie) si planuiesc s-o "pacalesc" astfel pe Plumie in fiecare seara lunga de toamna-iarna, cind oricum vom tine lampa aprinsa pina ne culcam. Plumie va sta motz, chiar sub aceasta lampa. Si sub un clopot "mini-sera" mesterit dintr-un bidon de apa minerala de 11 litri, ca sa evitam degustari feline nedorite si nerecomandate. :)

Florina, sanatate multa - si vegetala si patrupeda!

Dna Ana, :dans: :Yes: :bravo: bine ati venit in clubul celor cu rabdare deosebit de elastica! Stiu ca si dvs. aveti multa dragoste si rabdare, iar puisorii de Plumeria nu va vor dezamagi daca le oferiti pe linga conditiile optime (deloc dificil de oferit) si un tribut de rabdare infinita... :) Sa le vedem si in poze pe micutele domnisoare, sa ne bucuram de verdeata frunzisoarelor si sa ne spuneti cind reveniti din concediu si povestea lor (din seminte, din butasi, ce culori asteptam, daca stiti, un CV complet). :)

Acum, putin si despre Plumie a mea. Ziceam mai de mult ca ma gindesc sa-i dau un nume. Insa nu mi-a soptit inca in ce fel ar vrea s-o alint, asa ca ii mai studiez personalitatea, poate-mi sugereaza un nume potrivit.

Pe citeva caldaruse ce le-am prins din seminte in primavara au aparut temutii paianjeni de vreo 3-4 zile, asa ca dupa ce-am jumulit bietele plantute de frunzele mai afectate acum sint zilnic cu pulverizatorul de apa in balcon. Stiu ca uritilor astora nu le place umiditatea si am mai citit undeva ca o solutie de apa cu zahar ii tine in friu. N-as vrea sa stropesc cu chimicale, insa desi am izolat cele 2 caldaruse, deja mi-au sarit si pe citiva pui de curmali, care-s doar o frunza fiecare.
O sa mai incerc si cu solutie de apa cu sapun. Deja majoritatea frunzelor de la toate plantele mele au pete sclipitor-lipicioase de... glazura de zahar! Acum stropesc doar cu apa, de 2-3 ori pe zi, ca sa se spele de zahar. :)
Inca n-au atacat-o pe Plumie si nu stiu daca le-ar prii astora seva toxica a ei, dar cred ca voi merge la farmacia fitosanitara curind dupa un acaricid, ca sa nu aflam daca le place de ea sau nu.
Am observat ca daca reusesc sa tin in friu invazia in zilele astea de calduri maxime si sa ajut plantele sa iasa din perioada asta cu ceva frunze mai jumulite, dar sa nu se usuce, spre toamna afurisitii dispar si plantele isi revin cu bine. Mi-as dori un umidificator care cred ca ar reduce temperatura cu citeva grade, insa n-am facut studiu de piata pt. asta.
Mi-e teama ca daca plec de Sf. Maria, asa cum planuiesc. pt. 5 zile la Cta, cu catel si purcel si nu mai e nimeni acasa, o sa gasesc invazie totala cind voi reveni. :(

Altfel, Plumie e in plina crestere, sa n-o deochi! S-a ingrasat la tulpinita, ii vad acum 3 coltisori mici de frunzute care se pregatesc sa creasca si 2 frunzute cresc aproape simultan! Are deja 20 cm. inaltime, iar cea mai marisoara frunza (fara petiol) este cit tulpinita :) Cu petiol o depaseste citiva centimetri.

Bineinteles, o tot rotesc sa-i creasca frunzele in coronita frumoasa, si mereu isi ridica frunza care ajunge cel mai departe de fereastra, ca o pana in parul unui indian, drept in sus, cu fata spre lumina. Cind o rasucesc iar, frunza ridicata se re-orienteaza si acum unele frunze sint cam ondulate din cauza asta, sau au marginile usor rasucite. Imi pare rau ca o pun asa la gimnastica, insa mi-e teama ca daca nu rasucesc ghiveciul se va strimba cu totul din tulpina. Cred ca o s-o mut intr-un loc unde sa-i vina lumina mai "de deasupra" - acum e chiar in dreptul geamului, deci undeva sub nivelul pervazului ma gindesc ca i-ar veni mai bine. Plus ca trebuie sa caut si cel mai izolat loc posibil de frica paianjenilor. Va ajunge intre cactusi!

Pentru ca o pulverizez asa des, i-am scos piusorii de violeta din ghiveci. S-au facut marisori si au acum fiecare ghivecelul/paharutul lui. Experimentul a fost un succes total: toate frunzutele au cite 2 sau 3 puisori fiecare! Si nici domnul cactus mititel nu-i mai tine companie, caci am facut un coltisor cu cactusi pe un alt raft si l-am mutat cu colegii lui. Asadar, Plumie e acum libera sa-si intinda frunzutele din ce in ce mai mari peste tot ghiveciul. Ma gindesc acum ca poate Plumie (dar si ochisorii mei) s-ar bucura sa vada in giveciul ei inflorind niste lastari de flori de piatra. Necesita aceleasi conditii de udare/clima si avantajul e ca florile de piatra sint plante anuale, deci nu ma vor incurca in momentul cind va trebui sa schimb ghiveciul.

Deocamdata am gasit un fluturas cu ceva sclipici pe care mi l-a daruit mai de mult o verisoara si care era ornament de perdea, si i l-am daruit lui Plumie, s-o inveseleasca si sa-i dea curaj in fata inamicilor acarieni care au patruns in ecosistem.

Pe linga pulverizarile mai dese, o si ud mai des acum, caci este foarte caaaald, insa ingrasamintul a ramas tot aproximativ o data pe saptamina.

Daca Plumie ajunge in iarna la 25-30 cm. si o pot tine in vegetatie in sezonul rece ca sa mai creasca pina la 50 cm - dimensiunea la care teoretic infloreste un "seedling", cum este ea - nu ii schimb ghiveciul decit daca nu da semne de boboci in aprilie-mai anul viitor. Si-i voi da un ghiveci mai mare, de plastic, in care sa stea urmatorii 3-4 anisori.

Cam atit in sesiunea asta. Uraaa! din nou pentru noii bobocei de la Stefan, pentru proaspata mamica, dna Ana si pentru noul lastar adus clandestin din Hawaii pentru Florina! Frunzisoare noi si vesele pentru celelalte plumerii care cresc si ne incearca rabdarea pina ne vor darui minunatele flori!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2010 23:25 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2009 22:12
Mesaje: 10
Buna Alice,
am adaugat poze noi albumului meu cu prima mea plumerie in floare, dar din pacate nu sunt momentan in tara si sotia mea a facut poze in graba, noaptea si mai mult la insistentele mele pentru ca nu o intereseaza hobby-ul meu. Acesta este si motivul pentru care le-am asigurat plumeriilor si celorlalte plante pe care le-am scos afara in gradina udare automata cu picatura.
Nu-mi dau seama cum au trecut cu bine primavara si vara asta cu asa multe ploi in Bucuresti,dar se pare ca le-am protejat destul de bine impotriva ploii.
Prima Plumerie e alb-galben probabil Celadine, e parfumata (confirmare primita de la sotia mea) si am adus-o din Grecia acum 2 ani .
Cel putin alte doua plumerii au boboci !!!
Una din plumeriile cu boboci este Gladys O'Neal, ar trebui sa fie o combinatie roz-alb-galben, parfum puternic de roze , provine dintr-un butas altoit si a fost comandata de mine anul trecut prin mai la Floridacolors .
Cealalta plumerie imbobocita cred ca este plumeria obtusa singapore adusa de mine din Bahrein acum 2 ani, ar trebui sa aiba florile albe cu centrul galben si parfum puternic de citrus. Toate cele 4 plumerii comandate in SUA au trecut cu bine iarna. Una din ele nu este altoita, la alte doua altoirea e perfecta, abia se vede punctul de sudura intre cele doua plante , dar la cea de-a treia nefiind probabil aceleasi diametre sau plantele nefiind 100% compatibile au aparut crapaturi in scoarta de ambele parti ale altoiului. Cu toate acestea planta se dezvolta normal si chiar as putea spune e cea mai inalta dintre ele. Nu-mi dau seama ce planta constuie portaltoiul si mai degraba cred ca e vorba tot de plumerii dar probabil soiuri fara importanta comerciala. In ceea ce priveste taierea " motului "plumeriei la cel putin 25 de cm deasupra solului, sa fie primavara ca sa se poata ramifica bine si repede si sa nu speri sa ai in acelas an flori.
Aloha!
Albumul meu il gasiti aici : http://s772.photobucket.com/albums/yy3/ ... /plumeria/

_________________
stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2010 14:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Stefan, am vizionat si eu albumul tau din nou. Cu ceva timp am mai dat o tura prin el si m-am intrebat de ce ai pus capacele acelea peste ghivece. Acum am inteles, interesanta si ingenioasa metoda de a proteja plantele sesibile la umezeala de apa in exces.
Pentru ca ai amintit mai sus ca ai facut o instalatie de udat ghivecele as indrazi, desigur daca poti, sa ne spui cateva cuvinte despre metoda folosita.
Trebuie sa recunosc ca am obosit de cand este canicula acesta sa tot ud ghivece :harnicut: si de 2 ori pe zi :sick:
Multumesc anticitat :Multumesc:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001