Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 15:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: intrebari pt. Stefana si informatii generale despre Plum
MesajScris: 09 Apr 2010 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Alice_Fluture scrie:
Pare sa fi avut mai multe frunze care au cazut peste iarna, deci a avut perioada de pauza, nu? Sau asa a crescut ea, cu noduri? :)

Ai tinut-o in soare direct sau mai ferita?

I-ai dat si ingrasamint in apa? Daca da, de care?

1. Da, a avut mai multe frunze care s-au ingalbenit si au cazut una cate una iarna trecuta. Eu mai am una tot cu o singura frunza in varf.
2. Am tinut-o pe pervaz, in lumina, geamul este termopan, deci opreste razele mai puternice de soare.
3. Ingrasamant nu i-am dat decat daca am udat-o cu apa ramasa de la orhidee.
Cred ca am udat-o cam rar in iarna.
Asta vara, cat am fost in concediu, facuse paianjeni rosii, din cauza atmosferei uscate, dar am spalat-o cu apa fierbinte (42 grade) si i-am terminat :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My Plumie Diary - primele poze
MesajScris: 27 Apr 2010 03:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Desi imi ardeau degetele sa va povestesc ce-am mai aflat despre Plumeria mi-am impus sa nu mai scriu nimic pina nu vin cu poze.

Greu a fost sa conving aparatul meu defect sa faca niste poze cit de cit decente, fata de ceea ce "scoate" el de obicei.

Apoi a trebuit sa aleg unde-mi fac albumul, si, desi e putin mai complicat de navigat, am ales photobucket pentru ca-mi permite si o editare destul de complexa a fotografiilor, Cu toate astea, pozele mele sint destul de jalnice la capitolul calitate, luminozitate corecta, culori, detalii... Pentru asta va rog sa ma iertati. :oops:

Si iata primul link cu micuta mea Plumie: http://s824.photobucket.com/albums/zz16 ... G_0944.jpg

Mai sint citeva poze in album, le-am organizat cit de cit si m-am chinuit sa le editez. Pe masura ce ajung la topicurile cu plantele respective, voi posta link-uri la pagini din albumul meu. Acum revin la Plumeria.

FOARTE IMPORTANT! Citind un scurt ghid despre ingrijirea Plumeriei scris de un crescator experimentat am avut o revelatie. Domnul respectiv zice, citez din memorie: "In primul si in primul rind, trebuie sa intelegem ca Plumeria in natura ESTE UN COPAC!"

Cred ca este foarte important sa stim acest lucru. In mediul ei natural trunchiul unei Plumeria poate avea si 60 cm. in diametru! Faptul ca aceasta planta se poate adapta la viata de ghiveci si ne poate darui inflorescente minunate in conditii "de captivitate", nu inseamna ca o putem trata ca pe o planta de ghiveci obisnuita.

Le-am scris celor de pe site-ul Plumeria.uk si mi-au raspus foarte prompt. Mi-au trimis instructiunile lor de ingrijire pentru "Plumeria seedlings" pina la virsta de 3 ani. Si o invitatie sa cumpar suplimente de la ei, bineinteles. :inger:

Iata ce-am retinut, in mare, din ce-am citit, nu doar in documentul acesta ci si prin tot Internetul:

In primul an, plantutele obtinute din semnite se muta dupa ce formeaza al treilea sau al patrulea rind de frunze adevarate (deci nu primele 2 cotiledoane) intr-un ghiveci de 1 l. sau, ca dimensiuni, 20 cm diametru si 20 cm. adincime, iar dupa perioada de pauza din iarna trebuiesc mutate intr-un ghiveci de 3,5 l. (1 gallon) pentru cel de-al doilea an de viata.

Pentru plantele crescute in interior se recomanda adaugarea de insecticid in substrat, pentru a preveni aparitia daunatorilor (musculita alba, acarieni etc.)

Au nevoie de caldura (ei recomanda chiar un radiator special pentru ghivece!) si multa lumina si prefera viata in aer liber, dar ferite de curent.

Temperaturile le gasesc mereu in grade Fahrenheit - le-am convertit cu telefonul. Intotdeauna temp. minima sa fie de 50 grade F = peste 10 grade Celsius. Daca sta mai mult de 3 ore la temperaturi sub zero grade planta moare!

Plantele care primesc conditii optime de lumina si caldura si pe timpul iernii nu au nevoie sa intre in repaus. Plumeriile care nu fac pauza iarna formeaza muguri florali mult mai devreme decit plantele care ierneaza. Insa in conditiile de la noi, asta inseamna lumina artificiala citeva ore bune in fiecare zi pe timpul iernii in interior.
In al treilea an de viata, daca plantutele de Plumeria obtinute din seminte au mai mult de 50 cm. inaltime se muta intr-un ghiveci de 7 l. (2 gallons, am gresit la conversie prima data) iar de acum incolo sint considerate plante mature, ghiveciul urmind a fi schimbat doar cind va fi nevoie.

Am citit prin alte parti si despre butasi, dar deocamdata nu e cazul decit sa adaug o "curiozitate": un butas de Plumeria poate face mai multe frunze fara sa dea radacini timp indelungat. Butasul va face si radacini, eventual, dar pot trece si citeva luni pina se intimpla asta.

Despre ramificatie am aflat ca nu este nici un necaz daca plantuta ramine doar un "bat" pina la prima inflorire, deoarece in anul urmator, in jurul cicatricei unde a fost inflorescenta apar 3 sau 4 ramuri noi, care, la rindul lor vor inflori si se vor ramifica.

Am mai aflat ca este recomandat ca ingrasamint o substanta pe care am urmarit-o pe net pina am aflat traducerea: Epsom Salt - formula chimica MgSo4 7H2O - heptahidrat de sulfat de magneziu, sau mai simplu, sulfat de magneziu = sare amara!

Pe linga asta, toti crescatorii recomanda "Super Thrive" insa nu cred ca se gaseste pe la noi. Caut acum compozitia acestui supliment-minune, poate exista un substitut similar si la noi.

Dar poate exista o fitofarmacie prin vestul tarii care importa asa ceva. Poate stie cineva?

Eu am pus-o pe micuta mea intr-un ghiveci maaaare, pentru ca e un ghiveci special (are el o istorie de familie :) ) si in ideea de a nu o mai muta anul viitor, insa abia apoi am citit ca nu e indicat sa folosesti la Plumeria ghiveci de ceramica, deoarece radacinile se prind de pereti si este mai dificila transplantarea. Asa ca voi nascoci o solutie sa-i "fac" pereti din plastic pina creste ea mare, ca nu vreau s-o deranjez cu o noua mutare acum.

Inca un amanunt important, care probabil e deja stiut, dar scriu aici ca o recapitulare a ceea ce am invata si eu, ca o novice in ingrijirea Plumeriei. Planta prefera sa sufere de sete decit sa aiba substratul prea umed.

Daca nu-mi doream de mult un masurator de umiditate, asta e cel mai bun pretext pentru a cauta unul. :D

Cam atit, sper sa va fie utila mica mea sinteza. :dans:

_________________
Aloha!


Ultima oară modificat de Alice_Fluture pe 01 Mai 2010 03:29, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Apr 2010 08:07 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Zilele acestea ma intrebam ce o fi cu tine Alice :?: .
Te felicit pentru frumoasa expunere despre Plumeria. Se vede ca ai studiat si ai sintetizat excelent informatiile :bravo: , care im mod categoric ne vor ajuta sa ingrijim plantele noastre cat mai bine :Multumesc: .

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Apr 2010 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumim, Alice, foarte interesante sfaturile pentru ingrijirea Plumeriei :Multumesc:
Oare cit creste in inaltime o planta in ghiveci :?:
Plumi a ta este tare draguta, iti doresc succes cu ea :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Apr 2010 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Da, chiar foarte interesante informatiile, Alice :pupici:
Si trebuie sa imi fac mea culpa ca planta mea, care era in stadiul de samanta acum un an si ceva, sta tot intr-un ghivecel prapadit. Dar o sa indrept lucrurile si sper sa ma ierte.
Cand o sa te familiarizezi cu Photobucketu' o sa vezi ca are si optiunea de a pune miniaturi, care se deschid cand faci click pe ele (e mai frumos sa vezi imaginea decat linkul :) )
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My Plumie diary - NUTRIENTII care ii plac
MesajScris: 01 Mai 2010 01:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:ha ha ha: Inainte sa citesc postul Stefanei am facut ochii maaari la poza crezind ca-i surioara Plumeriei mele de ziceam, Doamne, ce bine seamana! Leit! :ha ha ha: Cind colo, e chiar poza cu Plumie a mea! Voi cerceta cum sa fac si eu miniaturi la poze, multumesc ca mi-ai spus!

Am zis ca revin cu cifrele exacte de temperatura si alte detalii - am facut un edit in culori chiar in mesajul anterior, ca sa ramina toate informatiile cit de cit in acelasi loc pentru cine va citi pe viitor.

Iata acum cite ceva despre ce fel de nutrienti ii plac Plumeriei, insa nu stiu inca ritmul de administrare. Am citit doar ca-i place sa-i primeasca si in sol/apa, dar si mai bine administrati foliar (pentru plantele mature). Pentru crestere in primii ani si pt. stimularea infloririi in anii urmatori, cind incepe sa iasa din iarna.

Despre "sarea amara" stiu ca se poate servi Plumeriei fie sub forma de cristale presarate deasupra substratului - se dizolva treptat in apa cu care o udam - asta in cazul plantelor mature. Fie, cind e vorba de pui sub 3 ani, in concentratie mai mica in apa cu care o udam, insa mai rar, alternind cu ingrasamintele. De fapt ei ii trebuie magneziul, asa ca ma gindesc daca nu i-ar prinde bine si un ingrasamint cu concentratie mai mare de fosfati si procent ridicat de magneziu la microelemente, pur si simplu...

Da, pentru ca Plumeriei ii place sa fie "hranita" cu ingrasaminte cu un nr. mai mare la fosfor, care cred ca ar fi al doilea numar din seria de 3. Daca stie cineva ce e mai exact cu cele 3 numere, sa-mi confirme si mie daca am inteles bine ca asta inseamna (concentratia de derivati de...) AZOT-FOSFOR-POTASIU

Ca nume de ingrasaminte recomandate (desi nu cred ca le gasim la noi) ar fi asa:

Super Thirve
Miracle Grow - dar nr. din mijloc sa nu fie mai mic decit celelalte!
Color Star
Carl Pool BR61
Green Light Super Bloom cu nr. mare la fosfor - pt. stimularea infloririi, deci la plante din al 3-lea an de viata, altfel au varianta
Green Light 20-20-20
Constant Feed 15-30-15
Peters Professional 20-20-20
Nutri-Star
(este si o formula specifica pt. Plumeria)

Pe undeva am gasit si ca i-ar placea Plumeriei compostul de ahem... de la vacutze (da, o sa caut sa ingrop niste bucatele in ghiveciul meu la vara :D ). Cred ca si mranita este buna in acelasi scop. Asa, un strat subtire, aproape de suprafata, sa-l spela apa in drum spre radacinute.

Mai zicea pe undeva ca e bine sa aiba perlit chiar si 40% in substrat si nisip 20% pe linga pamintul cu Ph normal.

Daca muti acum plantuta, Stefana, alege un ghiveci inchis la culoare (negru ar fi ideal) ca sa atraga si sa mentina caldura la radacina, ca asa ii place ei. Si sa fie de plastic, sa nu se prinda radacinutele de peretii de ceramica.

In alta parte mai zicea ca e bine sa indepartam radacinile subtiri care oricum mor peste iarna dar se descompun mai greu, doar ca eu n-am cercetat radacinile de teama ca nu-i place, asa ca nu stiu exact cum se face operatiunea.

Nu-i nimic c-a stat la grupa mica, cu caldura si ingrasaminte recupereaza anul asta.

Eu mi-am propus (cel putin) ca ultima frunza care-i va creste in toamna sa fie aproape de dimensiunea unei frunze de planta matura, s-o "ingras" in diametru pina la 2 cm. iar in inaltime s-o cresc cel putin 15 cm, desi teoria spune 30 cm./an, o fi valabil pt. plantele mature, trebuie sa tinem cont ca sintem intr-o zona cu alt fel de clima decit cea in care creste ea normal, deci dimensiuni mai mici decit ce este de asteptat teoretic nu trebuie sa ne ingrijoreze.

Am noroc cu balconul asta care se incinge de dimineata si ramine cald toata ziua. Acum e mai cald in balcon decit in casa. :) Sper sa se simta bine la mine.

Dar pina acum nu i-am pus nimic in apa, de teama sa nu fie combinatia gresita. Acum plec la vinatoare de procente de fosfati si sa speram ca noua frunzuta care se vede deja va fi mai maricica decit prima. :dorinte:

pentru floare mica: o Plumeria matura in ghiveci creste, teoretic, cam 30 cm. (1 ft.) pe an, iar dimensiunea ghiveciului creste o data cu planta (cred ca te poti opri la un moment dat mai multi ani la un ghiveci mai mare daca schimbi pamintul primavara), insa daca planta devine prea mare (peste 1.70 m) sau prea ramificata (in functie si de cite inflorescente are anul precedent, se pot face taieri atente si le suporta, saraca, ce sa faca, fara sa-i afecteze capacitatea de a inflori.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2010 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns Alice :Multumesc:

Acum sa-ti zic si eu ce stiu despre balegar - "ahem". Acesta, intra in compozitia compostului. Eu zic, ca asa, proaspat nu trebuie sa pui direct in ghiveci ca risti sa arzi iremediabil planta :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2010 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:) Sincer, n-am mai facut asa ceva.
Intr-adevar, era specificat "compost de vacuta" unde am citit. Insa, din ce stiu eu, mranita pe care o pot gasi pe la tara la noi e mai mult de la cai sau e amestecata.
De-asta ma gindeam ca o bucatica mica "de la vacuta", uscata si farimitata, amestecata cu pamint sau nisip ar fi OK in loc de compost... Ca pentru compost cred ca e de asteptat o perioada sa lucreze bacteriile si nici nu am unde sa fac eu un mini-compost-maker... :)

Multumesc ca mi-ai spus, cred ca, de siguranta, o sa iau mai intii o petunie ca tester pentru acest experiment. :D

Am gasit o poza cu o Plumerie-copacel care creste direct in gradina, probabil intr-o zona a Americii unde clima e mai blinda, dar tot e cheala-chelutza, deci si-a luat si ea pauza in sezonul mai rece. Vedeti ca este plantata intr-un loc unde e protejata pe 2 laturi de casa, pentru ca e sensibila la vint mai puternic. Deja la dimensiunile astea se poate ajusta fara grija, dar cu atentie. Scuze ca pun tot link, dar nu e poza mea si e in alt fel de album unde nu am cont ca sa explorez tehnica miniaturilor. Promit ca urmatoarea poza de la mine va fi cu "timbru".

http://picasaweb.google.com/lh/photo/TI ... bedwebsite

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2010 01:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
hello-hello!!m-am intors si primul subiect citit....
vad noi indragostite de plumerii!! :floare: felicitari... :bravo:

eu sunt mai lenesa in a traduce si posta informatii...si am citit atat de multe opinii ca deja eram in dileme! in final...experimentez :oops: .

eu nu ma risc sa pun nici macar o poza cu plumeriile mele pt ca sunt doar la faza de bete chele. le-am scos in soare de ciuda..dar va mai dura. nu observ boboci :?

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2010 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Florina, noi nu ne grabim, astaptam cuminti pina o sa ai ce ne arata :dans: :floare: :dans: :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mai 2010 09:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:hi: Florina, bine ai revenit printre noi :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mai 2010 17:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
bine v-am regasit. din pacate nu am plecat din arges...toata luna. la bucuresti nu am ajuns decat la venire si plecare.

:buchet:
nici acces nelimitat la net nu am avut!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My Plumie diary
MesajScris: 18 Mai 2010 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Buna Florina,

Ti-am citit povestea Plumeriilor si-am trait toate emotiile alaturi de tine, in ciuda decalajului temporal... Ma bucur mult ca ai revenit si sper ca de-acum sa ne bucuri din nou cu vesti bune din partea Plumeriilor tale.

Pentru cele 2 frunzute cu care a venit Plumie a mea e meritul Stefanei, care a tinut-o la caldurica peste iarna, de n-a chelit de tot. Frunzutele din anul 1 rezista frumos si se pare ca vor ramine verzi pina in toamna, ce daca-s ele mai mititele.

Pentru mine e un exercitiu sa scriu aici o sinteza a ceea ce aflu despre ingrijirea lor, sa vad daca am retinut toate aspectele si... pe viitor imi e mai usor sa vin sa recitesc pe forum sau sa trimit aici "noi adepti" ai plumeriilor.

Plumie are deja 3 frunzute noi, si cu cit se face mai cald, cu atit cresc mai repede. Ma supara insa vremea asta capricioasa, ca noapte e frig, mai ploua si e nor... Plumie si-a rasucit frunzutele cu toata suprafata spre soare. In poza asta

Imagine

facuta pe 15 mai nu se vede coltisorul celei de-a treia, care acum a luat-o rapid la crescut (are deja 2 cm). Si e urmata de un coltisor nou, al celei de-a patra.

Aparatul meu nu mai face poze bune decit in interior, cu flash, insa pe lumina de zi toate ies arse sau de foarte slaba calitate, iar o rezolutie mai mare nu ajuta, ba dimpotriva. Cum ghiveciul cu Plumie este cam greu de plimbat pentru sedinte foto indoors, va trebui sa ma iertati pina voi gasi o solutie. :?

Se pare ca vom avea frunze mature pina la sfirsitul anului, pentru ca deja cea de-a doua frunzuta a crescut de 2 ori mai mare decit prima. Si asta fara sa-i fi dat ingrasamint specific. O singura data am pus putin, cu frica, niste Vitaflora pt. stimularea infloririi ce-mi ramasese de la petunii si muscate.

Am rugat o prietena care a venit in tara din Olanda sa-mi caute un ingrasamint 20-20-20 sau cu numar mai mare la mijloc si astazi i-am servit domnisoarei, foliar, prima portie de 20-20-20. Cred ca voi prefera tipul asta de administrare, pentru ca in sol incerc sa nu mentin umiditatea prea mare, dar vreau s-o hranesc mai des decit pot sa o ud.

Am observat, insa voi studia si la cea de-a treia frunzuta daca este asa, ca noua frunza continua sa creasca mai mare decit cea precedenta si mai repede cu cit e mai cald, pina cind "energia de crestere" e preluata de urmatorul muguras. Intr-un fel e logic, dar pina acum mi-era teama ca toate frunzutele de anul asta vor avea inca dimensiuni "baby". De-asta zic eu ca, intr-un final glorios, anul acesta mica mea Plumie va avea macar o frunzuta de dimensiunea si culoarea celor ale plantelor mature.

Mai nou, pentru ca ghiveciul ei e cel mai luxos "plant lounge" din balconul meu, i-am pus alaturi (in ghiveciul lui mic, separat, dar pe linga tulpina ei) un companion cuminte si simpatic, pe care-l ud chiar mai rar decit pe ea: un pui de cactus inca neidentificat, rotofei ca o biluta.
Ce sa fac, mi-au iesit multe rasaduri pe care acum le-am pus in ghivecele lor individuale - Caldaruse, petunii, muscate, am si freziile, si citeva ghivece cu plantute pe care i le-am promis bunicii, insa n-am ajuns inca la Constanta... acum cresc si zorelele care vor ateriza in gradina din fata blocului cit de curind - si nu mai am spatiu.
Imi pare rau ca nu pot face niste fotografii frumoase, sa va arat mini-gradina mea suspendata. Insa fac eu rost de un alt aparat si pina atunci poate incep si ele sa faca boboci, flori... Acum e doar mult verde (in fascinant de multe nuante) si doar jardiniera de pe geamul din bucatarie are 3 feluri de floricele "de cimp" din amestec din acela "no name". Insa sint parfumateeee! :flori parfumate:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 22:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Prima mea plumerie http://simandanca.sunphoto.ro/Plumeria
am si eu ingrasamint 20-20-20 oare pot sa ii dau deja ? foliar sau in pamint ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 00:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Buna Anca,

Daca plumerita ta a inceput sa intre in vegetatie si frunzutele cresc una dupa alta, poti sa-i pui ingrasamint mai intii in apa de udat si apoi, daca solul mai e umed peste o saptamina (cum e cazul la mine din cauza vremii :vreme rea: si a ghiveciului maaaare), dar vrei sa-o mai servesti cu o portie, stropeste-i usor frunzutele, sa fie stropi cit mai fini, ca e mititica.

Imi place de plumerita ta, e grasunica si inalta. Ce virsta are? Si ce inaltime? Ca diametru as zice ca are cam 2-3 cm? Sau ma inseala perspectiva?

Ce volum are ghiveciul? L-ai schimbat anul asta? Daca anul viitor face 3 ani, trebuie sa aiba loc creasca anul asta pina ajunge aproape de 50 cm.

Era innorat afara cind ai facut fotografia, dar ea sta in soare de obicei, da?

Stii cumva ce culoare ar trebui sa aiba florile? :)

Vezi, te rog, mai sus, in postarea mea din 27 aprilie, ca am scris un "referat" din ce-am citit si eu pe net sfaturi de la crescatori experimentati despre cum se ingrijesc copaceii astia, ca sa ii ofer cele mai bune conditii "fetitei" mele.

Cu cit le ingrijim mai bine in primii ani de viata cu atit mai repede ne vor darui minunatele flori. :harnicut:

Eu acum, cu norii astia si cu temperaturile care scad asa mult noaptea ii mai pun un clopot de plastic in cap, insa are gaurele decupate, sa nu faca deloc condens.

O s-ajung sa fac incantatii ca mama lui Nica: "iesi felina cu boticul balan Imagine afara si miauna la :Soare: , doar s-a-ndrepta vremea"...

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001