Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 10:57




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Aug 2010 20:59 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2009 22:12
Mesaje: 10
Buna Admin,
instalatia de udare cu picatura se poate realiza usor, e relativ ieftina si ofera satisfactie garantata. O folosesc de cativa ani si se extinde de la an la an la toate plantele din gradina nu numai a celor din ghivece. O sa incerc sa va explic ce ar trebui sa cumparati pentru inceput presupunind ca sursa de apa e un robinet cu filet in gradina. Pentru inceput trebuie sa achizitionati de la un magazin de bricolaj urmatoarele dispozitive:
Un programator de udat care se conecteaza la robinetul cu filet
La iesirea din programator se conecteaza un furtun cu mufe quick connect care trebuie sa transporte apa pana in dreptul ghivecelor. Urmeaza a se instala un filtru care se conecteaza prin quick connect la furtun si care are iesire pentru furtun udare cu picatura de 4,6 mm (sau pt 13 mm in caz ca aveti mai mult de 15 ghivece de udat si in acest caz se vor conecta mai multe iesiri in furtun de 4.6 mm la furtunul de 13 mm pe fiecare iesire putindu-se conecta cate 10-15 ghivece)
Furtunul de 4.6 mm trece de la un ghiveci la altul si in dreptul fiecarui ghiveci furtunul se taie si se instaleaza un picurator reglabil 0-20l intermediar, iar la capatul coloanei se instaleaza un picurator de capat.
Furtunelul de 4.6mm si picuratorul se pot fixa in dreptul plantei prin intermediul unui spin de fixare conducta sau cumva legat de plantele din ghivecele pe la care trece. O sa incerc sa atasez albumului meu o poza cu aceste dispozitive mentionate mai sus ale instalatiei de udare cu picatura pe care le-am gasit pe site-ul Gardena.ro si care se pot achizitiona de la Praktiker sau -. Mai nou, pe acest site am vazut si o instalare de dozaj fertilizator lichid care se poate adauga sistemului de udare cu picatura in acest fel aceasta instalatie oferind satisfactii maxime.
Mentionez ca in prezent am modificat aceasta instalatia in sensul ca udarea o fac din putul pe care il am din gradina cu ajutorul unei pompe alimentata printr-un programator electronic de priza care se gaseste in comert la aprox 40 ron. Udarea se va programa de 2 ori pe zi dimineata seara aprox 10 minute si ar trebui ca la inceput sa se regleze (prin intermediul picuratorului reglabil) pentru fiecare ghiveci cantitatea de apa necesara fiecarei plante.
Albumul il gasiti aici: http://s772.photobucket.com/albums/yy3/ ... /plumeria/
_________________

O zi buna
Stefan

_________________
stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Aug 2010 21:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Stefan, multumesc foarte mult :Multumesc:
E o tema de studiat pentru la primavara. Noi am facut ceva asemator la legume, udarea prin picurare si rezultatul este unul imbucurator. Am scapat de trasul furtunului, am castigat timp, pentru ca nu mai trebuie sa stam acolo, se economiseste apa, energia si cel mai important plantele se simt mult mai bine prin udarea cu acest sistem. Am sa caut foto sa vezi :P

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Sep 2010 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
uite ca revin si eu!! mi-e dpr sa vad plumeria mea inflorita..sa-i simt mirosul!
am ramas la 3...planta mama care s-a rupt anul trecut merge fff prost, dupa muscatura de caine( stiam deja ca e otravitoare, dupa cateva zile kelly a fost la vet...din cauza problemlor abdominale, dar se pare nu cauzate de plumerie), si mi-e teama ca o s=o pierd! am un imbold diabolic sa-i rup varful!
cea alba, cumparata exact acum un an merge f bine dupa ce cateii i-au rupt varful! s-a ramificat, timid dar frumos.
ar fi si a 4...un varf furat din hawaii de vecina mea, rezista in ghiveciul mic dar nici nu da semne de fericire!
si cam atat!
in schimb, pluemriile inflorite ale vecinei au un miros ff vag...una e "rosie" de fapt un roz ff inchis, iar alta e "rainbow"...amadoua sunt fade!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Sep 2010 20:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Florina ma bucur sa te revad :buchet: . Lasa ca ai sa vezi tu ce plumerii superbe o sa ai :floare: E mult pana isi vor da drumul. Iti doresc mult succes cu ele in continuare.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2010 05:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
multumesc admin!! :buchet:
dar poate la anul!! :D

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: My little Plumie: iernam tropical...
MesajScris: 01 Dec 2010 01:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Planul era facut de mult. V-am zis inca de prin vara ca as vrea sa o tin in vegetatie peste iarna. Ei bine, am cautat ceva informatii despre "Plumeria dormancy period", dar inainte sa va spun ce si cum, iata citeva concluzii, asa, ca de sfirsit de sezon.

De cind ne-am mutat am cam neglijat sa-i dau ingrasamint regulat si asta s-a vazut imediat in dimensiunea mai redusa a frunzelor, dar si in subtierea cu 1-2 mm. a tulpinei. Cu toate astea, media de crestere in inaltime este cam 2 cm. pe luna. Tinara domnita are acum 27 de cm. de tulpina care variaza :uff: in diametru intre 1,5 cm in zona cea mai groasa (cind a beneficiat de :Soare: din plin si ingrasamint regulat), 1,3-1,4 cm in perioada cind n-am mai fost asa de constanta cu ingrasamintul dar si conditiile de lumina s-au schimbat (din pricina sezonului, caci statea tot in plin soare in balcon, dar acum era alt fel de soare :vreme rea:...), iar in partea de jos, cresterea din primul an, are cam 1,2 cm in diametru. A inceput sa prinda culoare de scoarta, doar vreo 6 cm din partea de sus sint verzi si in crestere. Totusi, sper ca pe viitor se va ingrosa mai mult, inainte sa lemnifice de tot, si se va stabiliza uniformizindu-si diametrul.

Ca urmare a cresterii in diametru, acum vad 2 "gherute" de frunzute ce se pregatesc de crestere, 2 frunze mititele deja in formare si frunzuta in crestere curenta, asadar 5 muguri foliari in virf, ceea ce cred ca este numarul corect (n-am verificat inca) pt. o planta de virsta ei, care se apropie de maturitate intrind in al treilea an de viata. Si astfel vor fi mai usor de distins cit mai devreme mugurasii rotunzi care anunta mult-asteptatele si minunatele flori.

Initial planuiam improvizarea pe balcon a unei mini-sere din diverse materiale (folie de plastic, schelet din sipci de lemn si spite de metal, plus un perete din polistiren pe partea care oricum da spre perete), o lampa magica ce da lumina de zi, cumparata acum citiva ani de la TCM si un calorifer electric ce ar servi de "heating pad", dar, in fine... A venit frigul cam repede in prima parte a lui octombrie, apoi a fost mai cald la inceput de noiembrie, insa planurile pt. mini-sera nu puteau fi indeplinite din diverse motive (lipsa timpului sau a anumitor ustensile de timplarie :neutral: ) iar Plumie a fost afectata de taraganarea mea, pierzind subit o serie destul de lunga de frunze.

Asa ca de frica am adus-o urgent in bucatarie pe frigider cu lampa-prietena solara alaturi. Spatiul mai este impartit si cu alte plate aflate in tratament: Aloe Aristata care s-a cam deshidratat, a facut pui si o radacina...aeriana :?: , cei doi pui supravietuitori de la Kohleria Astarte, cele 2 orhidee despre care doar ce am scris la topicul aferent, 2 butasi de trandafiri prinsi in extra-sezon dupa metoda domnului Stefan Wagner si care asteapta cuminti in ghivece sa le creasca radacini mai serioase pentru la primavara si un lastar de laur rosu :D cu pet in cap. Cred ca n-am uitat pe nimeni... Aaa... si 3 frunze de gloxi intr-o sticluta cu apa, furate de la mama. :D

Plumie a suferit si de o invazie a nesuferitilor acarieni rosii, dar mi-am amintit sfatul Stefanei, si i-am facut un dus zdravan cu apa foarte calda, acoperind cu grija pamintul din ghiveci sa nu patrunda apa in substrat. Asta a fost chiar in ziua cind am adus-o in casa, caci atunci am vazut lighioanele. Insa frunzele care au pierit nu cred ca s-au uscat din cauza uritilor astora microscopici, ci mai degraba din pricina frigului si a reducerii expunerii la lumina.

Acum am rezolvat si cu caldura si cu lumina si, spre bucuria mea, frunzuta care e in cresetere dar si cele care vin dupa ea nu dau semne de lenevie si sint harnicute si vesele. Asa ca mami revine la hranire regulata cu fertilizant si in apa de udat si foliar. Singura maaaare nelamurire pe care o am este, poate stie cineva sa-mi spuna exact: cite ore trebuie sa las lampa aprinsa dupa ce lumina de afara scade in intensitate? Eu o aprind cel mai devreme pe la 15:45 si cel tirziu la 16:45 cind nu prea mai e lumina afara. Dar de stins o sting pe la 23:15 desi nu cred ca ar trebui sa o tin chiar atit de mult.

Iarasi, citind despre "dormancy" trebuie sa lamuresc un detaliu important. Chiar daca am zis eu mai la inceput ca in tarile tropicale plumeriile nu-si pierd frunzele si chiar infloresc de 2 ori pe an, am citit ca si acele plumerii mai norocoase, care cresc la ele acasa, au o perioada in care intra in latenta, cresterea este incetinita si isi iau si ele o vacanta, o perioada in care trag un somnic odihnitor si-si reincarca bateriile pentru noile flori. De-asta unele plumerii "de ghiveci" infloresc primavara-vara, iar altele spre toamna.

Cum Plumie inca nu a atins inaltimea minima de 50 cm. dupa care pot incepe sa sper la o inflorescenta, deja mi-am luat gindul ca mi-ar putea face vreo surpriza anul care vine. Pentru ca nu-si ia acum "concediul" ca o tin sub lampa, o sa si-l ia singura la primavara, poate dupa ce-i voi schimba ghiveciul. E musai sa-l schimb, nu neaparat pt. ca a crescut prea mult, dar este ghiveci de ceramica si e contra-indicat pt. plumerii (am scris mai de mult de ce anume), insa cind am transplantat-o nu stiam acest lucru.

Acum am deja pregatit un ghiveci mai mare, din plastic, in care o sa stea linistita pina va ramifica dupa primele flori, cind cine stie ce nebunie ma va lovi s-o mut in vreun butoi pe roti ceva, sa am un copac (urias) cu flori, cum zice cintecul. :) Trebuie doar sa aflu cind e cel mai bine sa fac mutarea: in timp ce e inca in vegetatie, sau dupa ce "se duce la culcare"?

@ Stefan - Daca ai stii cit te-am compatimit ca ti-au inflorit minunatiile si tu nu erai linga ele sa le savurezi! Ce mai fac fetele tale? M-ai putea ajuta sa aflu numele plumeriei mele dupa poze?

Sau poate afla Stefana de la "sursa" semintelor, daca stie vreun nume pentru ea. Nu conteaza prea mult denumirea, dar daca se stie, cum zice Caragiale, s-o stim si noi. :)

@ Stefana - Ce face surioara lui Plumie? Vrei sa-ti dau niste ingrasamint din asta solubil, adus din Olanda de un prieten, cu care o hranesc pe a mea? O masura cit o lingura ajunge pt. 10 litri, iar cutia este destul de mare cit sa-mi ajunga pina mai vin romanii olandezi iar in vizita la parinti. :)

Ana a zis ca nu vrea sa-i fertilizeze artificial pe puii ei. Dar daca te razgindesti, se gasesc citeva lingurite si pentru junioarele gastii. ;)

@ Florina, stiu ca e putin off-topic, dar m-am minunat la fotografiile cu orhideele tale deosebite, in cascade de flori! In special pentru tine, trebuie sa ne documentam clar cit dureaza minim si maxim perioada de "dormancy" la plumeriile din zone tropicale si temperate, pentru ca am impresia ca fetele tale si-au luat o vacanta cam lunga. Ia sa ne spui clar, ca la artimetica, cite ramurele implinesc 2 anisori anul viitor? Nu cred ca mai conteaza "lungimea", odata ce planta a facut prima serie de flori, ci numai virsta ramurilor. :) Hai, ca noi tinem pumnii si facem :dans 2: ca sa primim vesti frumoase de la toate fetele noastre vegetale. :)

Ca de obicei, pozele nu sint inca descarcate si puse online, revin cu linkuri/timbre. Dar pina atunci va invit sa faceti ochii maaaari, si sa va bucurati de florile acestei minunatii: http://www.plumeriaparadise.com/plumeri ... 16530.html

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2010 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Parerea mea este ca frunzele de la plumie s-au dus tocmai din cauza roscatilor. Ca si a mea a patit la fel. Nu stiam de ce frunzele ii erau asa molesite, spre deshidratare. Dupa o stropire intensa cu stropi fini am inteles. I-au cazut toate frunzele si credeam chiar ca o pierd. Am aplicat tehnica dushului fierbinte si in zilele calde din toamna am scos-o in balcon. Acum are o frunzulita miica in varf.
Chiar daca nu le stim numele, atunci cand or fi pregatite de flori, o sa ni se para nemaipomenite. Eu am vazut la vecina mea de cartier o plumeria cu flori . E o incantare :floare: http://picasaweb.google.com/JorjetV/010 ... 1710495106


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2010 23:51 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2009 22:12
Mesaje: 10
Buna Stefana,
vad ca suntem vecini de cartier si avem si alti iubitori de plumerii prin apropiere. Si eu cred ca pricipala cauza a caderii frunzelor sunt acarienii.
Alice trebuie sa-i asiguri plumeriei lumina 18-20 de ore pe zi pentru a nu intra in perioada de "dormancy". Iar datorita luminii si caldurii emanate de lampa si acarienii se vor inmulti foarte repede.Plumeriile mele au avut frunze toata iarna trecuta asigurandu-le lumina artificiala intre 17-24 si 4-7 dimineata.Din pacate anul acesta nefiind in tara nu au mai avut parte de lumina artificiala si au pierdut multe frunze, dar fiind deja dezvoltate ( cea mai mare e cat mine de inalta! ) nu cred ca voi avea probleme vara viitoare cand ma astept sa infloreasca din nou.
In prezent sunt in Anglia si am cumparat dintr-un magazin de gradinarit un asa numit gel pentru controlul umiditatii din sol, de fapt niste cristale care au propietatea de a stoca excesul de umiditate din sol ( capacitate mai mare de 50 de ori decat perlitul pe care il amestecam cu pamantul in ghivece) si am de gand sa-l experimentez in cazul plumeriilor.
In vara asta am avut 2 plumerii inflorite, ultima din ele inflorind pana in octombrie si avand inca boboci atunci cand am bagat-o in casa. Din pacate amandoua au avut flori alb-galben celelalte nefiind inca dezvoltate suficient. Multa bafta si rabdare daca vrei sa-i asiguri lumina artificiala, cu certitudine va junge mai repede la maturitate , dar atentie la acarieni. La fiecare 2 saptamani trebuia sa le "deparazitez"
Aloha

_________________
stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: plumeria
MesajScris: 16 Ian 2011 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Oct 2008 14:28
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
Iata si plumeria mea de 3 ani:
http://poxicuta.sunphoto.ro/plumeria
cele plantate din seminte in octombrie stagneaza in crestere, saracele au intrat in iarna micute:http://poxicuta.sunphoto.ro/plumeria_din_seminte
:buchet: :buchet:

_________________
Suflete pure asezate de Dumnezeu in plante
htpp://poxicuta.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2011 07:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
hello-hello!
revin dupa o absenta lunga...si deprimanta. cu cainii am ramas fara ff multe flori. lumeriile mele din 3 au rams 2...inca fara frunze(logic, abia le-au pierdut prin ianuarie-februarie) ma astept la vegetatie in iunie si la flori in 2 ani! :lol: fff fff enervant!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2011 07:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
ps
amicasi vecina a mea, ajunsese in toamna la peste 12 expemplare(mi-a dat si mie un varf de creanga adus din hawaii care a murit incet si sigur) si acum abia 4 din ele sutn pe calea cea buna...dar si alea cu varfuri moarte.

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2011 07:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
ps
amicasi vecina a mea, ajunsese in toamna la peste 12 expemplare(mi-a dat si mie un varf de creanga adus din hawaii care a murit incet si sigur) si acum abia 4 din ele sutn pe calea cea buna...dar si alea cu varfuri moarte.

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2011 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
yu-hu!! eu cu vesti! plumeria mea are boboci!!! :floare: :dans: :premiu: :Yes: e ramura rupta acum 2 ani la mutare....si replantata. planta mama a murit dupa ce a fost roasa de catei...deci am ramas cu 2 plumerii. una galbena si una alba!!!cea galbena are o ramura unde se vad formati muguri de boboci!! :premiu: :floare:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2011 11:01 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Felicitari Florina, asteptam cu nerabdare sa vedem florile :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iun 2011 03:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
si eu abia astept. mai ales ca nu speram sa faca anul asta.promit poze.. :floare:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 212 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001