Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:30




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 08 Apr 2013 21:37 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
eu am obtinut rezultate bune la ulmi cu 1/3 turba neagra si 2/3 nisip sau tuf vulcanic. La fundul vasului, se pune o sita peste gaura de drenaj si un strat de pietris si apoi un strat de sol (strat mai grosut,) se pune planta cu radacinile rasfirate si se acopera apoi cu pamant. Un vas mai mare, va duce si la o dezvoltare a plantei mai rapida, implicit aceasta luand si in dimensiuni... Tehnica de "marire" a plantei pe langa un vas mai mare presupune si o udare mai intensa dupa primele 10 zile de la replantare. In cele zece zile planta se hidrateaza din udarea intensa (inecarea) de imediat dupa replantare, timp in care pse recomanda sa stea plantuta intr-un loc mai umbros. Dupa, se revine la udarea normala prin stropire.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 01 Mai 2013 17:58, modificat de 5 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 26 Apr 2013 01:03 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
In sfarsit am reusit in seara aceasta sa il replantez intr-un ghiveci mai mare pt ca am gasit cu mare greu pamant pt bonsai. Am facut comanda online de pamant compo sana pt bonsai, altfel nu gaseam. L-am pus intr-un vas cam marisor de aceea a trebuit sa pun un strat mai gros de pietris si de pamant. L-am udat prin scufundare asa cum mi-ati recomandat. Sper sa nu se intample vreo minune neplacuta cu el, am avut grija sa nu il bruschez. Oricum in vechiul ghiveci pamantul era numai la suprafata fiindca in rest se dezvoltasera multe radacini. Am observat ca are 4 radacini foarte groase si lungi fata de restul care sunt firave si subtiri. Din pacate nu am avut sarma de cupru sa il ancorez dar am tasat bine pamantul in jurul lui. Tare m-as bucura sa fie totul in regula si sa evolueze frumos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 26 Apr 2013 08:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ioana tinem pumnii stransi pentru bonsaiul tau. Sa auzim vesti frumoase despre el.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 29 Apr 2013 22:19 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Vad ca ii merge bine ulmului. S-a acoperit binisor cu frunze. Mai are totusi muguri care urmeaza sa se deschida. As vrea sa i se mai ingroase crengile pt ca sunt f subtiri dar pt asta presupun ca trebuie sa mai astept un an sa creasca macar si apoi sa incep sa tai?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 01 Mai 2013 17:55 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Mai pulverizati pe el apa si se vor deschide si ceilalti muguri ...Lasati-l sa-si mai revina... Sa-si revina bine... Abia apoi putem discuta despre ingrosarea ramurilor. Asta e o procedura de durata (2-3 ani minim).
O poza aveti sa ne aratati si noua cum arata? :)
Cat despre ingrosarea ramurilor, defolierea partiala mai are ca scop (pe langa micsorarea frunzelor) si ingrosarea unei ramuri, in sensul ca ramura ce dorim sa ia in grosime ramane nedesfrunzita, urmand ca aceasta defoliere partiala sa se repete pe parcursul a mai multi ani.
Indicat este ca dupa o defoliere sa urmeze eliminarea mugurului terminal al fiecarei ramuri, astfel energia necesara noii infrunziri fiind dispersata catre mugurii care vor urma sa apara si nu catre varful ramurii cum se intampla in mod firesc, astfel stimuland si aparitia ramificatiei fine sau secundare.
Dupa aparitia noilor ramuri infrunzite, ar trebui sa se recurga la ciupirea noilor ramurele ce apar, atunci cand se remarca o crestere nefireasca si o marire nefireasca a distantei internodale. Toti acei noi lastari care ies din coroana ori la care distanta dintre noduri tinde sa creasca, vor fi ciupiti insa deasupra celei de-a doua ori a treia sau maxim a patra frunze.
Se va recurge si la inlaturarea acelor frunze care, dintr-un motiv sau altul, au crescut prea mari sau sunt afectate de boli si daunatori.
Un bonsai cu cat are mai multe defolieri la activ, cu atat va avea frunzele mai mici, dar si ramurile ii vor scade in grosime catre varf, putand "controla" astfel ingrosarea ramurilor.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 02 Mai 2013 09:47 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Eu sunt in strainatate si ma intorc peste 4 zile. Am cateva poze in telefon dar nu stiu cum sa le pun pe forum. Multumesc pt raspuns!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 21:49 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Si acum in sfarsit poze dupa ce i-am scurtat doua ramurele care erau prea lungi cu frunze prea mari.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
E foarte frumos si arata foarte bine. Felicitari ! :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 22:21 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
stai ca mai pun poze :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 22:34 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 22:38 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Imagine
Imagine
Si asa arata a doua zi dupa replantare, acum o luna:
Imagine
Acum ce ar trebui sa ii mai fac? Fertilizare, tundere?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 20 Mai 2013 22:43 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Acum stiu ca ghiveciul nu e chiar cea mai buna alegere, dar restul ori erau mult prea mari si nu imi incapeau pe pervazul exterior, ori erau de plastic. Zic eu ca e bun pt a mari planta ca deocamdata ma intereseaza sa creasca si in lungime si in latima si in primavara viitoare i-l voi schimba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 21 Mai 2013 21:46 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ar trebui lasat o vreme sa creasca singur, fara interventii... Cand va scoate lastarii lungi, acestia trebuie lasati sa creasca la 6-8 perechi de frunze si apoi redusi(taiati) la 2-4 perechi. Dar inainte, trebuie sa-ti faci o schita cam cum ai vrea sa arate si sa incerci sa indrepti planta din taieri si indoiri de ramuri catre acea forma. Trebuie sa ti cont ca acolo unde nu ajunge lumina, planta va usca frunzele.
Fiind un ulm, adica o specie de exterior, i-ar prinde foarte bine daca ar sta afara, undeva mai la umbra, fara curenti continuu de aer si udat cand se ususca solul la suprafata.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 21 Mai 2013 22:28 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2013 00:16
Mesaje: 13
Pai lastarii pe care i-am taiat erau 2 si aveau 8 perechi de frunze de aia i-am taiat si am lasat 4 frunze pe ei. Sta afara, numai pt poze l-am adus in casa. Si de udat il ud doar cand se usuca solul la suprafata. Dar nu ar trebui fertilizat deloc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: un ulmus parvifolia
MesajScris: 22 Mai 2013 19:15 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ba se poate fertiliza, numai ca pentru a pastra frunzele mici, nu se va fertiliza decat la sfarsitul primaverii si la inceputul toamnei

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001