Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:04




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor identificare specie
MesajScris: 16 Oct 2009 18:37 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Buna Ziua am revenit pe acest forum in cautarea unor raspunsuri. Mi-am luat acum vreo 3 luni doi bonsai. Din pacate nu imi pot da seama ce tip de bonsai este unul din ei. Puteti sa ma ajutati cu o identificare si eventual cu un sfat? M-ar interesa in mod special un sfat cu privire la iernat. Multumesc

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Oct 2009 19:01 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ai un frumusel ulm, format deja in stilul maturica. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: bonsai
MesajScris: 16 Oct 2009 19:04 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
multumesc. Trebuie iernat ? daca da cand ar fii cea mai buna perioada ? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2009 00:49 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ulmul ca bonsai si in genaral, toti bonsai-i respecta si ceasul normal bilogic al plantelor din care sunt facuti. In special ulmul, ar trebui sa stea afara, in casa asa cum am mai spus, mai mult de 2-3 ani nu rezista si moare. Scos pe un balcon e perfect pentru el, mai ales pe perioada de iarna. Avand in vedere ca rezista pana la minus 10 grade, iernatul se face prin protejarea ghiveciului de inghet, astfel impiedicand inghetarea radacinilor. El va lasa toate frunzele (ca toate foioasele pe timpul iernii), ceea ce e foarte bine pentru inmuguritul din primavara. Asta inseamna ca si udatul se reduce la 1 data pe luna eventual, astfel ca sa nu inghete solul din vas. Daca il tineti pe balcon, il trageti pe peretele dinspre interior si geamul inchis la balcon ii va asigura un iernat bun, avand in vedere ca in general in balcoane, temperatura inspre peretele interior rar ajunge sub 5 grade Celsius.
Daca este afara, o cutie de carton cu frunze uscate bine indesate(in locul frunzelor uscate se mai poat pune ziar mototolit, fan- e cel mai bun, bucati de spuma poliuretanica etc), in care se pune vasul si planta, se acopera cat se poate de bine totul cu frunze uscate si lasati cutia la un loc dosnic, ferit de vant, cutia lipita de peretele casei. Daca iarna este foarte friguroasa, cand temperaturile cad sub 15 grade, se mai pune cutia aceea intr-o punga de plastic. :)

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001