Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:42




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2009 22:13 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Multumesc! Dar sunt trei pomisori..... In cultura chineza, anumite numere se crede ca sunt favorabile sau nefavorabile, in baza cuvintelor chineze cu care acele numere suna similar. Oricum, unii chinezi considera aceste credinte ca sunt doar superstitii. Avand in vedere ca pronuntia si vocabularul nu sunt diferite in dialectele chineze, regulile sunt general aplicabile pentru toate cazurile.
Numerele norocoase sunt bazate pe cuvintele chineze care suna similar cu alte cuvinte. Numarele 6, 8 si 9 se crede ca sunt favorabile deoarece numele lor suna similar cu cuvinte care au intelegeri pozitive.
Numarul 1 poate reprezenta unitate (unire, armonie).
Numarul 2 este un numar bun in cultura chineza. Acesta este ca si cum ai spune in chineza “lucruri bune vin in pereche”. Este obisnuit sa folosesti simboluri duble in producerea de nume de brand, de ex dubla fericire, dubla moneda, dublu elefant etc. In vorbirea cantoneza numarul doi suna la fel ca si cuvantul lor pt “usor”
Numarul 3 inseamna “viata” si este de toti considerat ca numar norocos
Numarul 4 este considerat ghinionist pentru cei mai multi chinezi , este considerat norocos in anumite dialecte locale unde este un omofon cu cuvantul “job", "afacere" sau "incercare”.
Numarul 5 este asociat cu cele 5 elemente (in filozofia chineza) si in trecut era asociat cu Imparatul chinez. De exemplu, de la poarta Tiananmen, incepand calea principala catre Orasul Interzis, erau 5 arcasi. De asemenea se refera la “I”, pronuntarea “I” si “5” suna similar.
Numarul 6 pronuntat “liu” in mandarina este pronuntat la fel ca “mieros” sau “curgator” in mandarina si este deasemenea considerat bun petru afaceri. Numarul 6 de asemenea reprezinta fericirea.
Numarul 7 simbolizeaza “impreunarea”. Este un numar norocos pentru relatii. Este de asemenea recunoscut ca numar norocos in vest, si este unul dintre rarele numerele care in mare este considerat la fel atat in China si in vest.
Cuvantul pentru 8 in mandarina suna similar cu cuvantul care inseamna prosperitate sau sanatate. In dialecte regionale cuvantul pentru 8 si “noroc” este similar.Este de asemenea gasit impreuna “88” si “dubla bucurie”, un design decorativ popular compus din doua caractere stilizate (fericire).Un numar de telefon cu toate numerele 8 a fost vandul in China pentru 270.723 USD. Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpce de la Beijing a inceput pe 8/8/08 la ora 8 si 8 minute si 8 secunde pm. (ora locala).Industria de pescuit Dragon, din Singapore, o specie rara de Asian Arowanas (care este “peste norocos” el insusi si, fiind o specie rara, trebuie sa fie marcat cu un microcip) se asigura sa foloseasca numere cu multi de 8 in seria lor de microcipuri si apare ca rezerva numarul particular care are 6 de 8 (de ex702088880006688) pentru normele lor de evaluare.
Numarul 9, fiind cel mai mare numar dintre numerele singure, a fost asociat istoric cu Imparatul Chinez; roba imparatului adesea avea 9 dragoni si mitologia chineza retine ca dragonul a avut 9 copii.
Mai mult numarul 9 suna ca si cuvantul “lung permanent” si adesea este folosit in casatorii.
Pe cand in cultura vestica 13 este un numar rau, in chineza 13 este un numar bun, deoarece in cantoneza 13 este apropiat de “a vrea/dori o viata sigura” deci cand suntem in fata nesigurantei este un numar confortabil. Bineinteles, asta face ca 14 sa fie rau, deoarece 14 este aproape de “a vrea/dori moarte/cadere sigura”.

Numere incomode si bine de evitat sunt considerate 4, 5, 6, 7 si 14.
La toate cladirile din Hong Kong, Shanghai etc., de ex. la etajul 4 nu este nimic, nici macar finisate nu sunt interioarele....

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 30 Mai 2009 23:08, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: bonsai
MesajScris: 22 Mar 2009 14:36 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Am cumpărat şi eu o minunăţie de bonsai şi aş vrea să îmi spuneţi şi mie ce fel de bonsai este şi cum aş putea să am grijă de el....e prea frumos şi nu vreau să îmi moară. Mulţumesc frumos. Am citit informaţii pe mai multe site-uri dar unele se contrazic...

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2009 21:58 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ce aveti dvs. acolo, este tot o sageretia. Spun tot, caci la fila 1 a acestui topic, este fisa plantei....
Acum, e pomul dvs., dar v-as ruga sa dati jos pietricelele alea albastre si eventual sa puneti niste muschi la baza trunchiului, in asa fel incat sa nu ocupe mai mult de 1/3 din suprafata solului vasului. Daca va ocupa mai mult, apa nu va mai ajunge la radacini....
In felul asta, punand muschi verde la baza trunchiului, sunteti castigata de 3 ori: o data ca aspect il apropiati mai mult de ceea ce este imaginea unui bonsai, in al doilea rand, mentineti o umezeala constanta la radacina pomisorului si in al treilea rand, veti avea un indicator al umezelii din aer. Umezeala din aer este foarte apreciata de planta, in lipsa ei aceasta uscandu-se... De aceea va recomand sa puneti o tavita cu nisip permanent ud sub ghiveci si veti vedea ce modificari in bine se petrec cu plantuta. Va recomand cat mai des cu putinta sa udati prin pulverizare plantuta, insa dupa udare, 2-3 ore sa nu bata soarele pe ea.
La fel, va rog sa incercati sa extrageti firele acelea de iarba si plantuta aia de la baza pomisorului, cat se poate de incet si cu tot cu radacini, caci vasul este prea mic pentru atatea plante in el si dupa cum am observat si la mine in sera, acele "ierburi" omoara pomisorul, sufocandu-i radacinutele....
In general, este una din speciile rezistente, insa lipsa apei si a umezelii din atmosfera, precum si curentii de aer si diferentele bruste de temperatura, reusesc sa o doboare.. Si nu uitati ca nu se simte bine daca este mutata din loc in loc....
Sa va traiasca si sa va bucurati de pomisor!
.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 25 Mar 2009 00:05, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: bonsai
MesajScris: 22 Mar 2009 23:45 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
multumesc mult pentru sfaturi...sunt baiat si nu am mai avut grija de vreo floare pana acum, de-asta am intrebat pe forum. Am dat pietrele jos si am smuls tot ce era in ghiveci. O sa incerc maine sa fac rost de muschi. Multumesc inca o data.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2009 08:19 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
nici o problema, daca mai ai nelamuriri spune-le si incercam sa le lamurim! Si eu sunt baiat, un pic mai mare ce-i drept :lol: , dar plantele nu tin cont daca cel ce le ingrijeste este baiat sau fata..... :lol: :lol: :lol:

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bonsai
MesajScris: 23 Mar 2009 12:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
aggroxx scrie:
multumesc mult pentru sfaturi...sunt baiat si nu am mai avut grija de vreo floare pana acum, de-asta am intrebat pe forum. Am dat pietrele jos si am smuls tot ce era in ghiveci. O sa incerc maine sa fac rost de muschi. Multumesc inca o data.

Totul are un inceput aggroxx. De apreciat dorinta ta de a avea grija de o planta. Cum spune si Lucican nu conteaza daca esti fata sau baiat, acest lucru spune multe despre o persoana. A ingriji o planta sau un animal nu este usor insa vei avea satisfactii mari.
Iti uram succes cu bonsaiul tau, Lucian te va indruma ori de cate ori il vei solicita. Este mai mult decat un iubitor de bonsai :OK:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: muschi
MesajScris: 23 Mar 2009 16:19 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
As mai avea si eu o intrebare....unde pot gasi muschi ? am cautat pe langa copaci dar nu am gasit....trebuie sa cumpar de la florarie ? scuze de intrebare dar nu ma pricep :D....multumesc inca o data..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2009 08:20 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult admin-ule de vorbele si recomandarile bune!
Din pacate, la noi in florarii nu exista de vanzare muschi si nici nu stiu vreun loc unde sa se vanda asa ceva......
Cauta pe pietre, la baza copacilor sau in locurile mai umede, chiar la baza ierbii....
Eu am gasit undeva pe internet si am salvat o "reteta", pentru a avea cat de cat muschi la dispozitie :
“ luati un pumn de muschi si-l faramitati, apoi il amestecati cu bere pana devine o pasta. Veti aplica aceasta pasta intr-un alt ghiveci plin cu pamant. Apoi il veti uda bine si ii veti pune deasupra o folie din plastic de impachetat, pentru a pastra umiditatea. In fiecare zi pulverizati muschiul cu apa si acoperiti inapoi cu folia de plastic. Acest vas trebuie tinut intr-un loc umbros. Cand o sa creasca muschiul din vas, il veti putea transplanta pe bucati pe bonsai-ul vostru, iar in cazul in care muschiul va muri, veti avea de unde sa mai luati”

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Frunze
MesajScris: 24 Mar 2009 09:35 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Este normal sa ii cada frunzele in prima saptamana ? ... Cad doar frunzele inchise la culoare (un verde f inchis), cele deschise vad ca raman. Il ud corespunzator si il tin la lumina. Cred ca o sa moara :(...multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2009 10:05 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Am atasat si o poza
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2009 12:39 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
tu chiar n-ai mai vazut flori sau pomi care inmuguresc? Daca vrei sa moara, nici o problema, insa daca citeai ce am zis(scris) eu pana aici, vedeai pe undeva ca spuneam ca la baza frunzelor ies noii muguri. Frunzele vechi ii hranesc pana planta renunta la aceste frunze, fiindca ies altele noi...
Daca ai grija de el cum trebuie nu are cum muri... Eu am sageretia de ceva anisori buni si nu prea au murit... Este adevarat ca si eu am reusit sa omor specii foarte rezistente, insa nu te panica de fiecare data cand cade o frunza......

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 25 Mar 2009 00:20, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2009 12:45 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Mersi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2009 22:03 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
cand vor mai creste mugurasii care vad ca s-au si desfacut, ar fi bine sa-i ciupesti, adica sa rupi varful, lasand minim 2 frunze noi. Astfel castigi 5 lucruri dintr-un foc :wink: :
1) mugurii latenti se vor desface si ei si
2) astfel se vor micsora si frunzitele noi,
3) se va indesi coroana(va capata aspectul ala de "batut")
4) se va micsora distanta internodala, adica distanta dintre frunze
5) obtii si ingrosarea ramurilor si implicit a trunchiului...

Spor la treaba si ai grija de el si fii mai optimist ! Probabil este primul bonsai? Aveti impreuna un drum lung de facut si daca nu esti optimist, nu vei reusi sa-i faci lucrarile ce trebuiesc facute. Multi, de frica sa nu le moara pomul, il lasa sa creasca asa cum vrea el, ( eu spun in gluma in stilul "tufa" :lol: )necuratindu-l, netaindu-l, astfel de fapt contribuind direct la moartea pomisorului. Trebuie inteles ca tehnica asta numita bonsai, presupune de fapt aplicarea celor necesare pe planta, pentru a o micsora si sa stii, ca nu este de cele mai multe ori prea blanda in aparenta...., desi acest summum de tehnici fac bine plantei si o sa-ti spun si de ce:
- daca lasi planta sa creasca aiurea, vasul mic nu va putea oferi sustinerea vietii plantei. Cantitatea mica de pamant nu poate oferi ca si in natura, suficiente substante si nici suficienta umezeala. De aceea, trebuie sa fim foarte atenti la acest aspect. Cresterea radacinilor nu inseamna neaparat schimbarea vasului. De obicei, vasul, ca dimensiuni vorbind, se schimba atunci cand trunchiul a devenit prea gros sau cand vrem ca planta sa se mareasca pe verticalaa, nu cand radacinile au crescut prea mult: acestea se tund;
- netunsa coroana, forteaza radacinile care neavand unde se extinde, nu mai pot sustine ramurisul si acesta incepe sa moara si incet si pomul...
A face un bonsai necesita cativa ani buni si mai ales RABDARE si TEMEINICA DOCUMENTARE (ceea ce nu inseamna numai sa citesti despre .... ci si sa intrebi ce si cum, caci multe nu sunt scrise in cartile de specialitae- desi personal nu inteleg de ce....) atat asupra necesitatilor speciilor pe care lucrezi cat si asupra tehnicilor pe care le aplici...
Nu e nici usor sa faci un bonsai, dar nici asa de greu cum pare! :wink:

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2009 20:08 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2009 13:58
Mesaje: 10
Am revenit si eu cu o problema din pacate.....Am scos bonsaiul din ghiveci cu intentia de-ai mai taia din radacini si am gasit in pamant foarte multe oua (si in pamant si printre radacini). Am curatat bine si bonsaiul si ghiveciul si l-am replantat in pamant de flori (turba). Maine ma duc sa caut pamant pentru bonsai. As vrea sa imi spuneti si mie ce sa fac sa nu mai apara acele oua...O sa cumpar maine si un insecticid...multumesc
[img=http://img208.imageshack.us/img208/6692/abcd0003t.jpg]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2009 20:20 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ma cam indoiesc ca acelea sunt oua, caci daca ar fi atat de mari, trebuiau sa fie in sol ganganii cam maricele.......
Nu cumva sa fie ingrasamant(niste sfere care cand se sparg lasa un lichid albicios... Alea sunt un ingrasamant azotat...
Nu e rau daca le scoti de acolo, caci nu fac rau...
Pamantul pentru bonsai nu-ti recomand sa-l iei, mai bine ti-l prepari singur, ca nu e foarte greu si -l faci cat de drenant vrei......

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001