Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 15 Mai 2024 05:41




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Sep 2008 22:02 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
de-acum ar trebui sa-i pregatesc de iernare, nu stiu daca e bine sa-i 'ciupesc' acum sau la primavara?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Sep 2008 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008 11:05
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Nu stiu. Eu spun din experienta cu hibiscusii. Eu tin hibiscusul pe balcon, iar cand il bag in casa ii cad frunzele. Ca sa nu ramana asa urat il tund. Nu a patit nimic. In cativa ani a avut si flori de Craciun (asta in loc de brad :P ) Poate ne ajuta cineva care are mai multa experienta cu abutilon, ca nu as vrea sa pateasca ai tai ceva, din cauza sfaturilor mele :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2008 15:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008 11:05
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Elena ce ai mai facut cu abutilonul? Am citit intr-o carte de specialitate ca se poate taia si toamna, daca planta a crescut dezordonat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Pecizari despre abutilon
MesajScris: 11 Dec 2008 20:38 
Neconectat

Membru din: 07 Dec 2008 23:18
Mesaje: 41
Orice abutilon daca este pus in reducere de lumina si umiditate intra in perioada de repaus si ii cad frunzele.Daca nu este sacrificat p[rin taieri exagerate in marie isi revine.Atunci trebuie scurtat sever.Sunt si specii in tara cu flori mari deschise,de cca.8-10 cm in culori de galben,rosu roz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2009 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Am avut si eu un puisor de Abutilon rosu, a inflorit si a poi a murit. :(

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ABUTILON
MesajScris: 22 Iul 2011 10:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
Este un arbust originar din zona tropicala a Americii de Sud, care poate atinge 1,5 metri in ghiveci, exista peste 100 de specii, florile cresc sub axilele frunzelor au forma de clopotei in culori de la alb la rosu trecand prin toata gama de culori galben, portocaliu sau roz si infloresc in mijlocul verii pana in mijlocul toamnei.Creste relativ repede, necesita taierea la jumatate a ramurilor la inceputul primaverii si o ajustare a ramurilor toamna dupa ce se termina inflorirea, fara acestea are tendinta de a se alungii excesiv in detrimentrul infloririi. Neaparat trebuie fertilizat pe perioada verii!
Cel mai comun soi care se gaseste la noi este Abutilon Pictum in general are flori ca niste clopotei portocalii cu nervuri proeminente mai inchise la culoare, eu am un soi de culoarea rosie!
Imagine Imagine

Abutilon Megapotamicum este mai rar intalnit, eu am avut norocul sa-l gasesc intr-un magazin de bricolaj, nu retin care,florile sunt sub forma de balon din care iese o fustita galbene si un pistil negru, este foarte decorativ:
Imagine Imagine
Iarna poate sta intr-o incapere mai rece 12/15 grade udat atat cat pamantul sa nu fie uscat, am facut greseala si am tinut exemplarul de Abutilon Pictul intr-un balcon neincalzit unde temperatura a coborat la 5/7 grade, si-a pierdut toate frunzele si nu au rasarit altele decat in varful crengilor, foarte inestetic, a trebuit sa aplic o tundere drastica!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001