Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 30 Apr 2024 17:09




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Kumquat - intrebari
MesajScris: 30 Mai 2010 13:31 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2008 16:46
Mesaje: 8
Hello,
Recent am cumparat un copacel Kumquat pe care l-am pus in sufragerie langa geam/fereastra (le place lumina).
Intrebarea mea este:
- Cat de des se uda?
- Vreau sa ii schimb pamantul. Cand este indicat si ce tip de pamant sa pun (ce pH sa aiba)? Solutii (aditionale) pentru o mai buna crestere exista? Daca da, care ai fi acestea?
- La un moment dat mi-a dat cateva frunze noi insa cam atat. Niste link-uri unde pot gasi mai multe informatii stiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2010 20:38 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2008 16:46
Mesaje: 8
Din "alta parte" am aflat urmatoarele:

"Kumquat-ul este din familia citricelor. Ca sa produca si fructe trebuie altoit(daca nu este deja). Udarea trbuie facuta cu atentie si numai de jos in sus(adica din tavita). Nu se recomanda schimbarea ghiveciului daca planta este inca mica.
Daca totusi vrei sa-l schimbi se recomanda substrat cu un ph 5,5 -6,5(adica acid), sterilizat si pe cat posibil alcatuit din turba in procent cat mai mare.
Acestor copacei le merge mai bine daca substratul este mai uscat decat mai umed. Pot apare daunatori (afide, cosenile) care se trateaza cu insecticide specifice(Mospilan,Confidor). Incearca sa-i dai un ingrasamant special pentru citrice(se gaseste la - sau -), daca spui ca nu au mai aparut frunze noi.
Cam asta ar fi pentru inceput...
"

Orice alta informatie aditionala este bine venita! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Noi 2010 13:48 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2010 12:47
Mesaje: 7
intr-un magazin din Oradea(pe muntele gaina) am vazut kumquat, avea deja si fructe, pareau apetisante :P

_________________
Flower power


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Kumquat - intrebari
MesajScris: 03 Iul 2011 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
am si eu kumquat si creste ca nebunul si flori deloc,atunci am stat si m-am gandit oare din ce cauza nu-mi face flori si cum spunea Paul le trebuie ingrasamant special de citrice eu am vitaflora pt.citrice dar anul acesta mi-am mai cumparat un ingrasamant bio si am udat plantele numai cu el pentru ca vedeam rezultate zilnic de la el si nu am mai udat si cu cel special de citrice .acum imi corectez gresala si ud numai cu cel de citrice si kumquatul si mandarinul si lamaiul si calamondinul si maslinul si sper sa vad flori cat mai curand

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Kumquat - intrebari
MesajScris: 14 Iul 2011 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
revin---se vad flori la kumquatul meu am 3saptamani de cand am inceput sa-i aplic numai ingrasamant de citrice :Yes:

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Kumquat - intrebari
MesajScris: 14 Iul 2011 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
eu am un calamondin, si cred ca conditiile si ingrijirea este asemanatoare tuturor citricelor, eu am folosit ingrasamant universal, am observat ca florile apar la inceputul toamnei, atunci este esential ca aceasta planta sa beneficieze de caldura si soare, in spatele unei ferestre insorite este ideal, fructele se dezvolta pana la sfarsitul lui decembrie, acum mai are cateva fructe de anul trecut dar au inceput sa apara ramurele tinere, banuiesc ca peste 2/3 luni va inflorii din nou, incercati cu un betisor cu vata sa-l polenizati....inca ceva nu trebuieste udat pana cand treimea superioara a pamantului nu este uscata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Kumquat - intrebari
MesajScris: 21 Iul 2011 23:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
asai majoritatea citricelor se ingrijesc la fel eu am kumquat,calamondin,lamai,mandarin,maslin si eu le pun apa din abundenta pentruca le place altfel se ingalbenesc frunzele iar lamaiul meu a inflorit din decembrie pana in aprilie.

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001