Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 11 Mai 2024 14:23




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PREGATIRI DE TOAMNA
MesajScris: 21 Sep 2007 10:56 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pentru ca vremea s-a racorit destul de bine ar fi timpul sa vedem ce facem cu plantele din gradina care nu rezista la frig.
Se vor scoate bulbii de dalii, canna si altele care necesita protectie impotriva inghetului.
Vom rari lalelele, narcisele, si zambilele.
Plantele cu ghivece care au stat afara se vor curata de frunzele uscate, se mai ajusteaza putin, se curata de praf si le punem in incaperi dupa cerintele fiecareia.
Spor la treaba :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Oct 2007 21:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
V-ati adapostit florile de frig :oare: chiar vine iarna? E cam devreme totusi, poate se indura de noi si ne mai pasuieste. :Ruga:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
la noi la Iasi chiar a venit toamna; probabil vor mai fi zile calduroase dar noptile sunt din ce in ce mai racoroase; deja am inceput sa ma gandesc sa aduc in casa plantele care au stat pe terasa toata vara: vreo 3 ficusi, un leandru, cactusi o multime, multe multe muscate...etc. toate au nevoie de lumina.. probabil mansarda va deveni neincapatoare... :mrgreen:
deasemenea au aparaut deja bulbii de toamna prin magazine si am inceput sa fac "aprovizionarea"; pana la sfarsitul lunii vreau sa am totul gata pentru plantat; am gasit la praktiker bulbi, destul de scumpi totusi; foarte ok mi s-a parut pretul la fritilaria: 8 lei/bulb fata de 20 lei aproximativ pret care apare pe site-urile de specialitate;
astept cu nerabdare sa apara si randafirii...prin octombrie probabil....
ce alte "operatiuni" se mai fac toamna? eu sunt incepatoare in ale gradinii si s-ar putea sa-mi scape cate ceva... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 20:26 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Chiar azi am gradinarit si noi...am aerisit gradina ( tot ce a fost uscat sau aproape uscat am scos din pamant ), astept sa se usuce de tot gladiolele ca sa pot pune bulbii la adapost, la fel si daliile...bulbii de lalele au ramas in pamant ( cei pusi anul trecut nu prea s-au facut )...crizantemele le-am ordonat deoarece se apropie vremea lor...etc...
Si eu am inceput sa caut pe site-urile de specialitate oferte de bulbi...la primavara vreau sa ma axez mai mult pe bulboase...
Aaaa...si saptamana viitoare vreau sa completez cateva locuri cu butasi de trandafiri... :floare: :floare:
Asa ca este de lucru doar sa vrei sa lucrii... :mrgreen:

Fetelor, spor la traba in campania de toamna... :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2009 17:46 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
In aceasta dupamasa m-am relaxat gradinarind...am curatat gradina de uscaturi si am scot toti bulbii/tuberculii din pamant..
Pe acestia i-am pus in ladite cu nisip, la iernat ...iar cand se va mai raci vremea am sa le mut in beci. :floare:

Voi cum stati la acest capitol? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2009 10:29 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
mi-e nici nu imi vine sa cred ca toamna este la usa. :uff: dar cazutul frunzelor si seriile si diminetiile mai reci ma aduc la realitate ca este toamna.eu inca nu am facut nimic prin gradina :oops: dar acus trebuie si eu sa o pregatesc pentru iarna. :furios:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009 18:33 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Azi...am batut nucile de pe nucul cel mic si palmele mainilor mi-s verzi...
Voi cum va curatati pe maini dupa ce ati umblat cu cojile nucilor? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009 20:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Incearca cu sare de lamiie sau freacate in palme cu rosii coapte bine . :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009 20:20 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Eu am incercat cu detergent si piatra-ponce...a functionat cat de cat acest truc... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 18:15 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
andy's scrie:
Azi...am batut nucile de pe nucul cel mic si palmele mainilor mi-s verzi...
Voi cum va curatati pe maini dupa ce ati umblat cu cojile nucilor? :roll:

Azi am terminat cu nucile ( i-am ajutat pe ai mei )...avem unul f mare...m-am urcat in el si am mai batut nucile pe care le-am ajuns...nu va zic cat am avut de lucru cu el si cum imi arata palmele... :sick: :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 18:17 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
simandanca scrie:
Incearca cu sare de lamiie sau freacate in palme cu rosii coapte bine . :lol:

Multumesc pt informatii insa tot piatra-ponce am avut-o la indemana...unghiile arata jalnic, le-am taiat la maxim...pana la anu' isi vor reveni... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 18:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andi's, de ce nu folosesti manusi de gradinarit ? sunt foarte bune si pentru batut nucul, la cules de fructe etc.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 18:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
In care le avem noi...imi transpira mana si nu suport asta...prefer sa lucrez fara ele...
Dar , sigur, pt la anu' imi voi procura manusi speciale pt gradinarit... :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 20:33 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
simandanca scrie:
Incearca cu sare de lamiie sau freacate in palme cu rosii coapte bine . :lol:

si eu zic sa incerci cu sarea de lamaie - la mine a dat rezultate foarte bune la culesul viei (struguri negri pe care i-am curatat bob cu bob) si primavara cand culeg buruienile din gradina tot cu sare de lamaie curat mainile (nu pot face treaba cu manusi :) )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 20:41 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Aha...daca voi ziceti... :roll:
Oricum pana ma intorc la serviciu o sa se curete mainile iar unghiile o sa creasca... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001