Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:42




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 09:32 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Preturile par ok....insa pe mine doar bulboasele ma intereseaza...deocamdata.... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 11:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
da andy's si eu sunt pasionata de bulboase; am facut o lista mare mare cu ce as vrea sa cumpar la toamna....astept sa vad ce apare prin magazinele noastre, mai comand pe net...deocamdata sunt la faza de pregatire a terenului; vreau sa pun niste balegar -sa vad pe unde gasesc....ca e mare problema....(sap bine si las asa pana la toamna cand voi incepe marea plantare)... :dans: abia astept....am descoperit doua sere super in afara orasului, care au preturi super ok; unii vand butasi de trandafir cu 10 lei bucata si au vreo 10 soiuri care mai de care mai frumoase; printre trandafiri vreau neaparat irisi de toate culorile, crini, canna, dahlii, printre ele alte flori perene sau anuale; bineintele ca primavara va da startul cu lalele, narcise etc....acum studiez de zor perioadele de inflorire, astfel ca in gradina mea sa fie mereu ceva inflorit...sunt atat de prinsa de subiect si atat de preocupata, incat am "corupt" o prietena, care are si ea gradina dar nu planteaza nimic; au copacei si gazon si in rest nici o floricica; insa am convins-o si pe ea dupa ce i-am recomandat niste site-uri cu flori care mai de care mai minunate... :floare:
din experienta voastra din anii trecuti cam la ce data incep sa apara prin magazine bulbii de lalele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 11:35 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Gabyis...inseamna ca la acest capitol ne potrivim de minune...asemenea planuri am si eu pt toamna-primavara...la mine nu este problema cu balegarul...au vecinii de la tara...insa sere...nu sunt...cele are au existat pe vremea lui raposatu'...s-au distrus....
Pe un site au aparut deja bulbii de lalele, narcise ( sunt un fel care infloresc chiar de Craciun -bulbii se planteaza in nisip - daca am retinut bine minte)...m-au anuntat...totusi mai astept pana la reduceri...daca nu voi ramane fara... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Pentru Lalele aveti un topic deja :)
http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... ght=#11312

Cateva cuvinte (sorry pt off-topic) pot sa va zic eu: am primit de la Viovaslui bulbi de lalele asta toamna. Nu le-am pus in gradina blocului ci in ghivece, pe balcon. Au inflorit frumos doar cele negre (violet-grena inchis). Restul, nu prea, pt ca au nevoie de aer mult si balconul meu e inchis.
Viovaslui este o enciclopedie in materie de lalele, asa ca scrieti-i lui PM (poate are si bulbi disponibili, in toamna).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 15:03 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Stiu ca este un topic cu/despre Lalele dar noi "discutam" la modul general despre bulboase ( in ultimele 2 mesaje )...sper sa nu se interpreteze gresit... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 15:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu va sfatuiam, doar :wink: ... pentru ca i-am vazut gradina pe viu si m-a topit :inger:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 13:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Stefana scrie:
Eu va sfatuiam, doar :wink: ... pentru ca i-am vazut gradina pe viu si m-a topit :inger:

merci Stefana; am vazut si eu ce a postat pe net; superbe intr-adevar; nu stiam ca si vinde bulbi; uite o idee buna... :lol: o sa-l contactez si eu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2009 08:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
pot si eu s ama laud cu canna! unde m-am mutat e fff cald si m-am"pricopsit" cu canna, nestiind pana atunci de ea!!au fost plnatate si au crescut de-a valma, fara nici o ordine si greu de udat, trebuie sa trag un furtun dupa mine si eforturile sunt inutile pt ca toata dogoarea zilei le paleste! acum 3 saptamani am mutat jumatate din ele(peste 20-25 de fire) in 2 colturi...le-am dat ingrasamant si multa apa, au soare potrivit...si ...deja mi-au inflorit !! sunt de 5 ori mai mari decat cele ramase in locul initial...asa am citit pe net...asa am facut!! am deja 4 lujere cu boboci...unmai una fiind inflorita: galbena cu picuri rosii...deja imi palc si ma gandesc si la culoarea rosie...
:oops: cresc f inalte...ajung pna la 1 m-1.5 m!!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2009 09:01 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Florina...te consider o fericita,la acest capitol..... poate pui si o poza cu ele...ca sa ne minunam si noi.... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Aug 2009 07:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
andy's scrie:
Florina...te consider o fericita,la acest capitol..... poate pui si o poza cu ele...ca sa ne minunam si noi.... :dans:


multumesc andy!! :buchet: eu nu m-am stresat cu ele pt ca sunt ff multe!! weekendul urmator am liber, paote reusescsa fac niste poze!!
azi de dimineata am numarat 5 lujere!! toate sunt se pare aceeasi culoare!!si sa va spun sincer, vazusem inainte ..dar nici nu stiam ce nume au!! :oops:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Aug 2009 08:16 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Vezi? Cat traieste, omul tot invata... :wink:
O saptamana minunata iti doresc. :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 10:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
am promis poza cu canna mea!! :oops:

Imagine

Imagine

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 10:20 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Sunt frumoase florile...ce noroc a dat peste tine... :mrgreen:
Toate au aceasta culoare, nu? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 10:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
foarte frumoase florina...sa te bucuri de ele cat mai mult timp...
am si eu una exact la fel....si inca una rosie; sunt in ghiveci; de cand le-am cumparat au facut foarte multe flori, aproape fara pauza; la anul o sa le pun in gradina....cred ca voi reusi sa scot mai multe plante deoarece in ghiveci au tot crescut lujeri noi...abia astept sa le scot sa vad ce e pe-acolo.... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
florina,este foarte frumoasa! :bravo: :bravo:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001