Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 08:26




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CANNA INDICA
MesajScris: 02 Aug 2009 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Nu am gasit nimic despre canna indica; sper ca nu am ratat eu vreun topic... :roll:
Se pricepe cineva sa le ingrijeasca? din ce am citit pe net se planteaza primavara. Dar ieri nu am rezistat si am achizitionat 2 exemplare: una cu flori galbene si alta cu flori roz-rosii...Plantele sun foarte mari, fiecare are cam 4-5 tije, ghiveciul incepe sa fie neincapator...Problema acum este ca nu stiu daca le pot pune in pamant sau le tin in ghiveci pana la toamna cand bulbii intra in repaus....mi-ar parea tare rau sa dau gres cu ele pentru ca imi plac foarte mult si imi doresc toate culorile; deja am pus la lista de cumparaturi si bulbii de canna :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CANNA
MesajScris: 02 Aug 2009 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Originara din America Tropicala, Caraibe, CANNA este o planta vivace si rizomatoasa. Face parte din familia Cannaceae.
Frunzele sale mari pot fi verzi, rosii sau panasate.
Florile sale se deschid vara si sunt, de asemenea, rosii, portocalii, galbene sau panasate.
Fructul sau, carnos si spinos, contine niste seminte rotunde si mici de culoare neagra.
CANNA poate fi expusa la soare insa exista anumite varietati panasate care prefera o lumina filtrata, semi-umbra...
Solul ideal este unul bine drenat, umed si fertil.
Se poate cultiva in exterior daca, climatul este cald si bland.
Intr-o reregiune cu un climat rece, mai aspru, se va aplica "mulchingul" (acoperirea cu paie) Pe perioada iernii sau se vor scoate rizomii si se vor tine departe de ger. Totusi, se vor tine usor umezi pentru a evita dezhidratarea lor.

Ca dimensiune CANNA poate atinge intre 45cm si 2.50m, in functie de varietate...
Multiplicarea se poate efectua prin divizarea rizomilor, in primavara (martie) sau prin seminte pe pat cald (iarna), mai dificil de reusit insa...

http://images.google.ch/images?q=canna% ... a=N&tab=wi


In incheiere, am gasit pe net o chestie interesanta: cateodata rizomii Cannei se folosesc sub forma de faina sau se consuma ca si cartofi dulci :)

Sper sa iti fie de folos ... MULT SUCCES! Te tzuc!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2009 14:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2009 20:16
Mesaje: 74
Localitate: piatra neamt
si mie imi place foarte mult Canna,de aceea am cumparat in primavara un bulb, care arata mai mult a radacina fibroasa (era rizom?), dar nu a rasarit nimic si l-am aruncat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2009 14:26 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
si eu am pus in primavara una salmon culoarea dar a iesit 2 frunze mici :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2009 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Din experienta mea va pot spune ca aceasta planta se poate pune direct intr'un ghiveci mare...
Eu am doua de anul trecut carora le merge bine insa nu sunt inca inflorite...
Totusi, personal, cred ca secretul consta in cum trecem rizomii de iarna...
Oricum, eu va doresc multe "succesuri" si...faceti poze sa ne incantam cata ochii.... :dans:

Va tzuc!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 08:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Multumesc mult AbraMack; :buchet:
cred ca o sa le tin in ghiveci anul acesta; la primavara o sa le plantez in gradina si vedem atunci ce si cum....oricum, sunt tare tare frumoase...pe terasa stau foarte bine, e putin umbra dupa amiaza cand bate soarele puternic, o sa le mut in ghivece mai mari si sper sa ma bucur de ele pana la toamna tarziu....Va pup si flori cat mai multe si cat mai frumoase va doresc... :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Cu multa placere, gabyis, si alta data! :buchet:

Pai si ne lasi asa, cu ochii-n soare? nu tu o poza, ceva? :p

Eu, in urma cu cativa ani, am luat una bolnava (cu purici), la reduceri...mi-a fost mila de ea... si am si reusit sa o vindec...Era atat de frumoasa... galbena stropita cu portocaliu (confetti)...
O splendoare... Nu stiu insa ce s-a intamplat iarna cu rizomii ...primavara i-am plantat dar nu a mai rasarit nimic...:(

Oricum, gabyis, asteptam poze si...asa cum am mai zis, mult noroc cu ele...

Te tzuc!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 14:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
merci inca o data AbraMack pentru promptitudine; :floare:
acum e in lucru albumul meu foto; merge tare greu ca nu imi prea ramane timp liber ...acum la mine la birou e "nebunie curata"...iar de incarcat poze aici nu ma pricep.... :( ..nici avatar nu am reusit sa pun...da' cand am vreme intr-o zi butonez eu si sper sa-mi iasa...
oricum dau sfoara-n tara cand reusesc.... :premiu:
pup si vorbim...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
AbraMack scrie:
secretul consta in cum trecem rizomii de iarna...

Intr-un an, cand facusem rost de niste rizomi si-i plantasem in gradina blocului, eu am scapat de grija asta. In toamna am descoperit ca fusesera scosi, asa cum uneori e indicat, de o vecina "grijulie" (dar nu mi-a zis nimic, a facut-o pe shest :mrgreen: ). In primavara nu i-a mai pus la loc :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
da Stefana...asa sunt vecinii de la bloc...
pe vremea cand si eu locuiam la bloc am incercat sa infrumusetez spatiul plantand flori, putin gazon, etc...au sarit niste vecini sa-mi zica ca ce fac acolo? ce, e gradina mea? cresc eu rosii in pamantul care apartine tuturor? desi nu pusesem decat flori...asa ca m-am lecuit de gradina blocului si mi-am zis ca nu mai fac nimic pana nu am curtea mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 19:17 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Fetele...eu nu am canna dar mi-am propus pt la anu' in gradina ...o vecina de la tara are 2 mari, de culoare rosu ...si am zis ca vreu si eu...( nu de la ea )...
Am vrut sa-mi cumpar online dar se pare ca vor aparea doar la primavara....asa ca mai astept.... :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 00:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
andy's...pana in primavara... fii cu ochii pe toamna!!!! :)) Sigur or sa apara! Cel putin, asa ar fi normal! :dans:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
andy's, au aparut deja plante in ghiveci; eu mi-am cumparat duminica 2 din Praktiker; si pretul e ok numai ca au doar 3 culori: galben stropit cu portocaliu, superbe...un roz mai inchis si un rosu pal; si eu am incercat sa comand online dar se pare ca nu au inca; am vazut foarte frumoase somon, rosu intens, galbene; pe la serele din orasul meu au fost toata vara la ghivece dar super scumpe....adica nu foarte scumpe dar cum eu nu stiu sa ma multumesc cu putin si vreau din fiecare, totalul ar fi fost foarte "piperat"; si-asa sotul meu glumeste si imi zice ca o sa-l duc la faliment cu florile mele si ca ar fi mai bine sa ne luam o rulota, ca in curand nu vom mai incapea in casa de atatea flori.... :ha ha ha:
dar ii plac si lui si chiar ma ajuta la udat si cand merge pe undeva imi mai aduce cate o floare la ghiveci.... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 08:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
A aparut canna in ghiveci??? super.... :bravo:
Eu de vreo 3 saptamani am fost prin Praktiker si nu mai aveau nici un plic cu seminte si bulbi...iar florile care le-am vazut au fost cele ornamentale prin frunze....
Cu proxima ocazie am sa mai trec pe acolo...cine stie...poate am noroc... :floare:

Multumesc feteor pt informatii... :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2009 08:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
andy's, eu aseara am fost; primisera gloxinia, begonia, kalanchoe, trandafiri...si canna; preturile sunt super ok; canna 28 de lei, trandafirii 12 lei iar celelalte 8 lei; iti dai seama ce achizitie am facut...m-am bucurat ca abia le primisera si nu erau inca chinuite, cu frunzele rupte si sfasiate; toate au flori multe super frumoase.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001