Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 15:25




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
va multumesc!! :buchet:
eu nu vazusem pana acum decat rosii. si cele rosii cresc mult mai inalte.o sa-mi iau si rosii in timp!
partea frumoasa e ca aseara le admira o prietena, si am observat alte 7 lujere cu boboci!! 8)
nu am crezut ca merg asa de usor!!!
partea prosta e ca aveam o alta protiune pe care intentionam s-o mut si sa dau prietenelor, si sotul meu cu muncitorul lui le-au arat!!..s-ar putea sa mai dea ceva dupa ce ud...
ps, da, andy, toate sunt aceeasi culoare!!dar sunt ok, pt ca nu am vazut in prea multe gradini.

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
uite ca am aflat si cum se numeste a mea!! :) "canna picasso"

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2010 12:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
bulbii mei de canna s-au grabit sa se trezeasca..am verificat laditele si erau incoltiti; fiind destul de mici si anemici -plantele au fost cumparate in vara in ghiveci, destul de tarziu pentru a mai fi plantate in gradina, prin urmare vulbii rezultati au fost mici-m-am gandit ca decat sa-i pierd mai bine ii pun in ghivece; deja au scos capsorul de sub pamant....dupa ce se incalzeste bine afara o sa-i transplatez in gradina, printre trandafiri...care s-or fi prins..ca parca ma gandesc ca a fost gerul foarte mare...dar fiind zapada sper totusi ca nu au fost afectati...eu am canna rosie si galbena...mai caut de cumparat dar tot galbena am vazut...la praktiker au scos deja dalii, crini, canna, gladiole...am cumparat cate ceva si astept sa vad ce mai aduc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 28 Iul 2017 16:13 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
După mulți ani am din nou Canna. Am avut în copilărie plantate de tatăl meum roșii. Acum am una pistruiată.

Foto 26 Iulie 2017


Fişiere ataşate:
Canna 1.jpg
Canna 1.jpg [ 135.87 KiB | Vizualizat de 8263 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 28 Iul 2017 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
E superbă ! :premiu:
Am şi eu în grădină, roşii, dar nu mi-au înflorit niciodată. Nu se dezvoltă suficient astfel încât să înflorească. Le am de la soacra-mea. Ea le are de mulţi ani. Şi la ea înfloresc în fiecare an. Cresc mari şi frumoase şi înfloresc. Dar la mine nu. Nu apucă să se dezvolte suficient. Acum sunt cam de 2 palme înălţime. Şi nu cred că o să înflorească nici anul acesta. O fi solul de vină, poziţionarea grădinii spre NV, nu ştiu ce să zic. :oare:
Dar cea galbenă pistruiată a ta este absolut superbă. Cred că o să caut pe net să comand şi eu culoarea asta, măcar să i-o dau socrei mele să înflorească la ea, să mai schimbe culorile, că are doar roşii. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 28 Iul 2017 22:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Este ciudat ceea ce spui. Din ce am observat eu nu par pretențioase. Apă au suficientă?
La toamnă când am să o scot pe a mea dacă face rizomi suplimentari față de ce am pus eu am să-ți trimit și ție.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 28 Iul 2017 22:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nici mie nu mi s-a părut să fie pretenţioase. Soacra mea le plantează primăvara, le udă din când în când, iar toamna le scoate şi le ţine peste iarnă la temperaturi mai plăcute. La fel fac şi eu. La ea stau în semi-umbră, sub vie. La mine stau la soare, dar soarele ajunge la ele după ora 15. Le-am udat cred eu că suficient. Şi cu toate astea nu se dezvoltă. Cred că şi solul nu e suficient de bun. Deşi am puş şi îngrăşământ sub formă de beţişoare, am pus şi îngrăşământ sub formă de soluţie lichidă preparată cu apă, am pus şi pământ din acela negru cu îngrăşământ (în fiecare primăvară şi toamnă pun peste tot în grădină pământ negru cumpărat din magazin). Într-o toamnă am adus chiar pământ din pădure şi am pus peste tot. Ceva nu le prieşte. Şi cred că nici florilor din rondouri ceva nu le prieşte. Centaurea (albăstrelele) de anul acesta sunt minuscule, la fel şi Nigela (chica voinicului), la fel şi unele Cosmos (mărăriţe). Sunt foarte mici faţă de cum ar fi trebuit să fie, faţă de cum au fost anul trecut sau acum 2 ani. :oare:

Mulţumesc pentru oferta de a-mi trimite rizomi din Canna ta :buchet: , dar am găsit pe net de comandat şi o să comand unul sau doi, de alte culori în afară de roşu. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 17 Iul 2018 12:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Din grădina soacrei mele. Sunt imense. Mai înalte decât mine.


Fişiere ataşate:
IMG_20180715_125826 b.jpg
IMG_20180715_125826 b.jpg [ 102.92 KiB | Vizualizat de 7745 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 17 Iul 2018 22:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O culoare frumoasă, nu pare roși este un roze nu?
Uite că anul acesta am dat-o în bară cu Canna mea. În toamna am găsit un rizom frumușel. L-am plantat ce-i drept puțin mai târziu însă nu atât de târziu încât în acest moment are cam 15 cm :mrgreen: A răsărit greu deși avea mugurul format și la fel de greu a crescut :mrgreen: :mrgreen: De bine ce zicea anul trecut că nu este pretențioasă :lol:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 17 Iul 2018 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Și la mine le merge tare greu. Au rămas micuțe. Nici la mine nu măsoară mai mult de 20 cm. :uff:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 18 Iul 2018 09:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cine știe ce nu le place. Eu le-am schimbat locul, pământul nu prea OK acolo dar era singurul loc unde putem să le pun ele crescând mari și înalte.
Am pe strada mea la 2 case ronduri la poarta unde sunt numai Canna. Arată splendid, alte plante nu mai sunt decât ele. Sunt roșii și galbene cu picățele.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CANNA INDICA
MesajScris: 18 Iul 2018 09:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cele galbene cu picățele sunt superbe. Am văzut și eu prin unele locuri din oraș. Am cumpărat și eu 2 într-un plic în speranța că vor ieși așa ca pe plic. Au răsărit și crescut, dar tot micuțe sunt și ele. Aștept acum să văd dacă vor înflori și ce culoare vor fi. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001