Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:49




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 196 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Sep 2009 21:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Gabys in nici un caz sa nu-i lasi fara pet la iarna. Cauta ceva mai mare, sunt peturi si de 7 l :P Mult succes cu ei.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Sep 2009 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
multumesc...... :floare:
asa o sa procedez; deja ma gandisem sa schimb cu un pet mai mare; sper sa treaca iarna cu bine; merci inca o data da raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Sep 2009 12:16 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Si noi urmeaza sa punem cativa butasi de trandafir in pamant...sunt vreo 2-3 locuri unde nu se prind ( tot in cadrul gradinii de flori ). Acuma urmeaza sa pun altii in speranta ca se va prinde careva. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Sep 2009 09:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
fetele...iar am nevoie de ajutorul vostru... :floare:
am schimbat peturile la toti trandafirii cu unele mai mari; din cauza frunzisului mare care crescuse nu am vazut ca sub peturile vechi majoritatea dintre butasei erau infloriti!!! ce fac acum cu ei? nu vor muri peste iarna chiar daca pastrez petul? ma bucur asa tare ca s-au prins...din pacate nu stiu ce conditiii sa le asigur ca sa supravietuiasca pana la primavara;
eu m-am gandit sa pastrez peturile, sa la acopar cu pamant cat mai mult cand se mai raceste vremea, eventual frunze, ace de brad ceva...si sa nu mai umblu la ei pana la primavara....sper ca vor fi bine....voi cum ati procedat in cazuri similare? astept pareri; multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 23:31 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
gabyis scrie:
fetele...iar am nevoie de ajutorul vostru... :floare:
am schimbat peturile la toti trandafirii cu unele mai mari; din cauza frunzisului mare care crescuse nu am vazut ca sub peturile vechi majoritatea dintre butasei erau infloriti!!! ce fac acum cu ei? nu vor muri peste iarna chiar daca pastrez petul? ma bucur asa tare ca s-au prins...din pacate nu stiu ce conditiii sa le asigur ca sa supravietuiasca pana la primavara;
eu m-am gandit sa pastrez peturile, sa la acopar cu pamant cat mai mult cand se mai raceste vremea, eventual frunze, ace de brad ceva...si sa nu mai umblu la ei pana la primavara....sper ca vor fi bine....voi cum ati procedat in cazuri similare? astept pareri; multumesc
Ceva legat de temera ta am patit anul trecut. :cry: Aveam un superb trandafir catarator, pe care, de teama inghetului, l-am bagat in casa. A facut 11 flori de trandafiri si dupa aceea i-au picat toate frunzele. Nu a mai vrut deloc sa rasara. A trecut primavara, vara ... toamna, nimic nu l-a mai facut sa-si revina. Acum am pus la butasit 3 fire diferite de trandafiri sub pet ... O iesi ceva? Daca iese, ce sa le fac ca vine iarna?... :uff: Sper ca nu isi vor grabi vegetatia, iar la primavara nu o sa mai am nimic... :help: ce se intampla cu trandafirii care se prind acum (e luna septembrie)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 23:39 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Daca e cazul schimbi doar PET-ul, in nici un caz nu-l elimini de pe plantuta nou-formata...pana la primavara cand va fi suficient de cald...
Eu asa am procedat... :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2009 10:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
ai mei au inflorit sub pet....am lasat numai unul sa faca floricele, ca n-am rezistat iar celorlalti le-am rupt bobocii -m-am gandit ca isi vor canaliza energia pe radacinute in loc sa o consume pt flori; sper ca n-am gresit; restul o sa ramana acoperiti cu petul peste iarna si o sa trag cat mai mult pamant peste el; am citit ca se face o gaura in pet pt a evita condensul f puternic si a impiedica astfel putrezirea trandafirului; o sa incerc si asta; o sa pun si niste crengi de conifere deasupra si o sa sper ca nu vor muri peste iarna....la primavara vom vedea ce a supravietuit iernii, care la noi e destul de geroasa si lipsita de zapada....dar poate vom avea noroc...este asa o mare bucurie cand vezi ca ai reusit cu o floricica de care te-ai ocupat inca de la inceput...asa ca va doresc tuturor sa vi se prinda butaseii si sa treaca cu bine peste iarna, iar la primavara sa postam fotografii cu floricelele colorate si parfumate... :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2009 12:01 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Noi le punem trandafirilor, la baza...musori format din amestec cu balegar ( acesta este si un ingrasamant natural )... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: imnultire trandafiri
MesajScris: 07 Oct 2009 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Buna seara.Am la bunica in curte un singur trandafiri mare , frumos si cat se poate de roz:).Vreau sa-l inmultesc.Cineva m-a sfatuit ca in momentul in care florile incep sa se ofileasca, dar nu chiar de tot, sa tai creanguta cu floarea semiofilita, la cateva noduri, de 20-30 cm, sa o pun in pamant, asa cu frunze cu tot si sa acopar trandafirul cu un pet si sa-l las asa pana prin luna mai cand urmeaza sa scot pet-ul.Tot persoana respectiva mi-a spus sa nu o ud.Oare e bine?Nu stiu cum o fi la iarna cu trandafirul.De fapt cu trandafirii, ca am pus vreo 3 fire. Pe langa pet-ul acela mai e nevoie de inca un acoperamant suplimentar?Sau e suficient doar sticla de plastic?O seara buna


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009 20:30 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Eu de o saptamana am pus 8 feluri de butasi sub pet insa ii ud tot la 2-3 zile...in total am 27 de trandafiri in formare...
Ca sa faca mustecioare mai repede in pamant, la baza butasului fac o increstatura si introduc un bob de grau...apoi normal ca-i mai ud...
PET-ul sa il lasi pana primavara cand consideri ca timpul s-a mai incalzit...intretimp ( acuma pana nu e rece si primavara mai tarziu ) poti sa scoti capacul flaconului...

Pet-ul il pun peste trandafirel cand il pun in groapa iar din pamantul ramas fac un musuroi in jurul flaconului...si cam atat...Eu asa procedez...altii/altele poate au alte metode de inmultire... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ...
MesajScris: 07 Oct 2009 20:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
problema e ca eu..in desteptaciunea mea am taiat invers PET-ul.Adica am taiat dopul sticlei si asa am pus-o.Daca vine vorba sa desfac dopul la primavara sa se acomodeze cu aerul..eu nu am ce.Ca nu am dop :shock: :shock: :shock: :shock: Sticla sta cu fundul in sus.Ma mai intreb daca cumva incepe sa creasca de nu mai incape in sticla..ce ma fac.o sa iasa un trandafiri cocosat:)Anul acesta a fost pt prima data cand am incercat asa ceva.Poate o sa am norocul prostului:)Deci dupa cum citesc ar trebui peste iarna , sa fac o gaura petului ca sa nu putrezesca trandafirul si sa-l acopar cu cEVA CA SA NU_I FIE FRIG??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: TRANDAFIRI
MesajScris: 07 Oct 2009 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
PET-UL MEU ESTE DE 2 LITRI.POT SA-L INLOCUIESC ACUM?CAT DE MARI TREBUIE SA FIE BUTASII CAND II PLANTAM?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009 21:13 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Si flacoanele mele sunt cam tot de 2 l ...pai... poti sa le schimbi acuma, pana nu e prea tarziu, daca consideri, cu aceasta ocazie pui unul mai mare insa sa fie baza taiata ( nu cum ai procedat tu ).

Eu aleg, de obicei, butasii mai sanatosi... :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2009 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
trandafiri alb-rosu am cumparat eu de la o doamna din alba.Superbi.Si ieftini.Cu 2.5 lei firul.Am rosu-alb, osiria, mov....supebi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2009 21:30 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
2,5 lei firul, adica butasul pe care-l pui in paman sau?
ai schimbat PET-urile trandafirilor? :floare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 196 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001