Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:07




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Feb 2009 12:59 
Neconectat

Membru din: 12 Feb 2009 11:50
Mesaje: 12
Buna admin,

Multumesc de primirea calduroasa alaturi de voi.
Fac un test de atasare poza si te rog sa imi spui daca asa e corect.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Feb 2009 13:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Este perfect Roxana :)
O sa vorbim despre fiecare in parte un picut mai incolo.
Nu stiam eu cine tot cauta condurasii :wink:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Feb 2009 13:05 
Neconectat

Membru din: 12 Feb 2009 11:50
Mesaje: 12
Bine, multumesc :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2009 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Roxana, ai niste floricele minunate. :bravo:
Cred ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale aici pe forum. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2009 11:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Roxana draga, foarte frumos ai scris despre plantele tale. Se vede va ai pus pasiune si suflet cand ai semanat.
Ai mare dreptate, atunci cand vrei sa obtii o planta din seminte si le vezi rasarind nu mai ai rabdare sa le vezi si mari, nu mai spun inflorite :floare: . Dar pentru aceasta trebuie rabdare :sick:
Pentru ca ai nelamuriri la mai multe plante hai sa incercam sa punem toate la locul lor. Exista topicuri pe forum pentru fiecare si in felul acesta ar fi mult mai usor sa raspundem la fiecare. La fel si de urmarit.
Aici am sa-ti raspund la condurasi. Daca au crescut cum spui tu ar trebui replantati, ori in ghivece, ori in gradina, aici cred ca deocamdata nu e cazul.
Poti pune cate 2-3 in ghiveci, depinde cat de mare este. Vor lumina si desigur caldura.De ramificat se ramifica singuri. Am avut si eu mai demult in gradina, dar nu mai tin minte la cate zile apar florile, poate fetele care au avut anul trecut sa ne spuna.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 02:05 
Neconectat

Membru din: 12 Feb 2009 11:50
Mesaje: 12
laura34215 scrie:
Roxana, ai niste floricele minunate. :bravo:
Cred ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale aici pe forum. :wink:


Multumesc Laura, le-am vazut si pe ale tale si sunt foarte frumoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 02:13 
Neconectat

Membru din: 12 Feb 2009 11:50
Mesaje: 12
administrator scrie:
Roxana draga, foarte frumos ai scris despre plantele tale. Se vede va ai pus pasiune si suflet cand ai semanat.
Ai mare dreptate, atunci cand vrei sa obtii o planta din seminte si le vezi rasarind nu mai ai rabdare sa le vezi si mari, nu mai spun inflorite :floare: . Dar pentru aceasta trebuie rabdare :sick:
Pentru ca ai nelamuriri la mai multe plante hai sa incercam sa punem toate la locul lor. Exista topicuri pe forum pentru fiecare si in felul acesta ar fi mult mai usor sa raspundem la fiecare. La fel si de urmarit.
Aici am sa-ti raspund la condurasi. Daca au crescut cum spui tu ar trebui replantati, ori in ghivece, ori in gradina, aici cred ca deocamdata nu e cazul.
Poti pune cate 2-3 in ghiveci, depinde cat de mare este. Vor lumina si desigur caldura.De ramificat se ramifica singuri. Am avut si eu mai demult in gradina, dar nu mai tin minte la cate zile apar florile, poate fetele care au avut anul trecut sa ne spuna.


Multumesc pentru raspuns admin. Maine imi fac timp si mut condurii pentru ca la majoritatea deja li s-a format binisor a patra frunza si deja a inmugurit si a cincea. Dar s-au lungit si mai mult zilele astea, crezi ca are ceva daca atunci cand ii mut in ghiveci le bag tulpina mai adanc in pamant? Cei care s-au alungit prea mult au inceput sa se aplece de la greutate si nu stiu ce sa fac acum.
De cand am scris si am postat pozele saptamana trecuta, mi-au crescut toate rasadurile si mai mult :)

Multumesc pentru vorbele frumoase. Am vrut sa ma uit la albumul tau, dar am gasit atat de multe poze ca numai stiam la care sa ma uit :) Cred ca am vazut doar un folder acum, o sa mai ma uit in alta zi. Cat de multe flori ai si acasa si la servici, te invidez dar nu cu rautate :) :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 10:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Roxana daca condurasii au crescut asa de mult sigur e timpul sa-i transplantezi. Acum se pune problema alungirii si cum o remediem?
Din pacate lipsa luminii cam etioleaza plantele si cam greu sa le readucem la forma specifica.
Ca sfat ar fi asa, sa multi plantele in alte ghivece, le plantezi un pic mai adanc dar nu f mult. Daca nu se pot sustine ori le ajuti cu tutore, o scaritea o sfoara, depinde ce condtii ai sau ii lasi curgatori. Mai poti incerca cu unul sa il tai sa vezi daca ramifica. In cateva zile probabil iti vei da seama daca da alti lastari sau nu.
Reusita in experimente :harnicut:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 11:05 
Neconectat

Membru din: 12 Feb 2009 11:50
Mesaje: 12
Ok admin, am sa fac toate astea si mai tarziu va spun cum mi-a iesit.
Sunt semanati pe data de 1 feb iar astazi au 25-30 cm, asta este o inaltime normala sau prea mare? Pentru ca eu nu inteleg de ce nu ar avea lumina cand ii tin exact la fereastra si fereastra e chiar foarte mare. La toti, la primul nod de ramificare deja se vad 4 mugurei.
Ma duc sa imi cumpar tigari si dupa aia ma apuc de transplantare, am asteptat ziua asta mult timp :) Abia astept sa ii vad in ghivece.

Multumesc,
Roxana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 11:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Roxana, chiar daca stau la lumina totusi ziua este mai scurta in aceasta perioada si durata luminii este si ea mai scurta decat in zilele de vara.
Daca au muguri vezi sa nu fie de flori, experimenteaza numai pe un fir cu taiatul si vezi cum evolueaza apoi vei sti ce faci in continuare.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 15:24 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
roxana, primulele si, mai ales,ghioceii din gradina arata superb!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: condurul doamnei - tropaeolum majus
MesajScris: 19 Iun 2012 10:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Citeam candva pe net la zodiacul floral, ca floarea corespondenta zilei mele de nastere este "Condurul doamnei". Si de atunci m-am dorit intotdeauna sa am in gradina "Condurul doamnei". Si anul acesta mi s-a implinit acest vis. Ieri m-a inflorit. :Yes:

Imagine***Imagine***Imagine***Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: condurul doamnei - tropaeolum majus
MesajScris: 20 Iun 2012 19:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ce frumos ca visele se indeplinesc cateodata :P .
Ai vazut ce parfumate sunt florile? :flori parfumate:
Poti decora o farfurie cu desert cu o floricica de 'condurul doamnei' :wink:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: condurul doamnei - tropaeolum majus
MesajScris: 21 Iun 2012 15:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Foarte frumoase si parfumate :wink: Ma bucur tare mult ca le am si le voi pastra. Sper sa iasa si in anii urmatori.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: condurul doamnei - tropaeolum majus
MesajScris: 22 Iun 2014 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
O alta serie de "papucei" pe anul acesta :


Fişiere ataşate:
DSCF7461b.jpg
DSCF7461b.jpg [ 54.15 KiB | Vizualizat de 11155 ori ]
DSCF7463b.jpg
DSCF7463b.jpg [ 76.1 KiB | Vizualizat de 11155 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001