Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 03 Mai 2024 07:37




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 164 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Sep 2008 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
E dificil sa-ti dai seama acuma ce specie este. Poate dupa ca va inflori o sa fie mai usor de recunoscut. :oare:
E frumoasa, sa-ti traiasca. :D

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Sep 2008 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Multumesc! :buchet:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 00:38 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
E muscata englezeasca. Este foarte frumoasa, acum sa ne arati si culoarea florii.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 13:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Iun 2008 23:57
Mesaje: 100
Localitate: barlad
serami scrie:
Mititica mea ce specie de muscata e, ca am auzit ca sunt mai multe feluri? http://gs63.photobucket.com/groups/h151 ... 0_1116.jpg :buchet:
am si eu una ca a ta,am cumparat-o inflorita iar dupa ce au trecut florile n-a mai vrut sa infloreasca.inca nu o tund poate mai infloreste. :?a mea e bleu cu mov :floare:

_________________
valentyna http://valentyna.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2008 00:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Nu a dat nici macar o frunza de cand e la mine dar nici nu se usca. Pare sanatoasa dar eu am muscate de alea de-a noastre si cresc foarte repede. Asta nicio frunza in 2 luni. A intepenit. Ce sa ii fac? :furios: :?

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Noi 2008 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Serami muscata ta va inflori numai la primavara .
Tatal meu avea soiul asta de muscate cu flori foarte frumoase colorate mov inchis cu alb ,bordo cu alb .Le place foarte mult soarele daca le vei tine toata iarna la un geam cu mult soare dar intro camera mai putin incalzita la primavara va inflori sigur .
Am si eu 2 care acum nu arata prea bine ,trebuia sa pun butasi noi dar am tot aminat si acum e prea tirziu deja ,pacat ca nu am nici o poza cu ele inflorite in primavara , e bine sa le reinnoiesti in fiecare an in august .acest soi de muscata infloreste doar odata primavara dar florile tin mult .
Sper sa nu ma fii inselat dar dupa forma frunzelor pare a fii ca si a mele .
Tatal meu era un mare iubitor de muscate si de la el am invatat cum sa le ingrijesc dar din pacate iarna nu prea am soare doar la un singur geam si incerc sa ingramadesc cit de multe pe pervaz .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2008 04:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Dragilor, va mai aduceti aminte cum va spuneam de muscatele care nu rezista la mine? nici acum nu prea rezista :uff: dar am obtinut unele prin seminte in vara asta iar pe plic spunea ca vor inflori de-abia la anul. saptamana trecuta am observat ca o muscata are chiar boboci. Vreau sa va spun ca acestea obtinute din seminte se comporta chiar frumos. S-or fi adaptat la conditiile apartamentului meu?Sunt si acum pe balconul inchis, la frigulet! Si am mai observat ca mai am boboci si la altele, la unele care nu mi-au inflorit pana acum si nici nu stiu ce culoare sunt. De-abia astept sa vad culoarea celei obtinute din seminte! :dans:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2008 16:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Muscatele mele n-au vrut sa infloreasca deloc anul acesta :(
Oare ce nu am facut bine ? :oare: Sunt sanatoase, n-au nici un fel de probleme, si totusi n-au inflorit . Au crescut, s-au lungit, s-au latit, dar n-au inflorit.
Imagine***Imagine
Sa le mai tin in balcon ? N-o fi prea frig pentru ele ? Balconul e inchis. Inca nu e sub 0 grade. Nici afara. Dar oare n-o fi prea frig pentru ele. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2008 21:52 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2008 12:32
Mesaje: 15
Localitate: breaza
La mine aceste muscate fac inflorescente de 30 cm primavara devreme(aprilie-mai).Dupa care mai infloresc dar nu asa spectaculos.Mi se par necuratate si aproape sigur este si asta o cauza.Scurteaza-le drastic si curata uscaturile.Nu vreau sa te supar dar 1-2 flori mai au si-acum.Pozele sunt cam de-o luna dar sa vezi la primavara
ImagineImagine
Vezi ce scurte sunt?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2008 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Adevarul este ca le-am lasat netunse si cred ca le-am tuns cam tarziu :oare:
Sa le tund acuma ? Sau sa mai astept ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2008 01:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Este superba muscata ta simonacerasela! Noi in zona asta ii mai spunem america acesteia englezesti. Eu nu am decat din cele binecunoscute, dar culori frumoase. Lucica cea roz degrade de la tine a tot inflorit anul asta. Multumesc mult :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Ultima oară modificat de auroradumbr pe 18 Noi 2008 12:15, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2008 10:18 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2008 12:32
Mesaje: 15
Localitate: breaza
laura34215 scrie:
Adevarul este ca le-am lasat netunse si cred ca le-am tuns cam tarziu :oare:
Sa le tund acuma ? Sau sa mai astept ? :oare:

Poti sa le faci un tratament de frumusete complet:schimba pamantul,dar spala bine si ghivecele,ajusteaza radacinile si planteaza-le din nou.Tunde-le apoi cam la 5-8cm dar fii atenta unde au dat lastari noi.Daca faci asta garantez ca la primavara faci furori pe toate forumurile!Succes!!
Un sfat:indeparteaza florile trecute dar si frunzele uscate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2008 10:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc :Multumesc:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2008 11:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
auroradumbr scrie:
Lucica cea roz degrade de la tine a tot inflorit anula asta. Multumesc mult :floare:

Aurora draga, multumirea mea este foarte mare atunci cand cineva imi spune ca florile de la mine au reusit sa il bucure.
Ti le-am oferit cu drag, sa te bucuri mult timp de ele, sunt muscatele mele preferate (pe care le am de la bunica si am mare grija sa nu le pierd) :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2008 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
iti multumesc inca o data
ador muscatele! :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 164 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001