Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 20 Mai 2024 23:38




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 164 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mar 2008 20:24 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
Afara sub cerul liber?Mi-e cam teama sa le las peste noapte daca vine vreun inghet?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mar 2008 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Afara sigur. Stiu acest lucru de la batarani care scot muscatele intre 1-8 martie. Ei asa procedeaza de cand se stiu. Plantele se vor acomoda mult mai bine si repede. Vor fi mai viguroase si inflorirea va fi mai rapida.
Am vazut acum vreao 3-4 ani la cineva muscatele scoase in martie afara. Era destul de frig si m-am mirat si eu.
Eu le scoteam mult mai tarziu cand soarele devenea arzator la amiaza si frunzele se moleseau, se ingalbeneau iar pana isi reveneau ale lor nu-ti spun cum aratau.
Acum sigur daca vine un vaj le adapostesti o zi doua.
Poti testa cu una sa nu dai vina pe mine si sa me certi :furios: si daca-ti face flori mai repede un lastar e al meu. :P E o mica glumita desigur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mar 2008 21:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Multumesc pentru informatie Shadow.
Pupici :floare: :buchet:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mar 2008 13:20 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
sa va arat muscata mea inflorita...partial, ce-i drept. dar se va umple ea de flori..!
Imagine

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mar 2008 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Foarte frumoasa muscata ta. :bravo: Si poza a iesit foarte bine .
Mie nu-mi ies bine pozele facute aproape de flori. Si as fi vrut sa fac cateva poze frumoase la floricele mele. Dar nu ies. :(

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mar 2008 13:45 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
nu te necaji. nici eu nu le reusesc din prima- le fac cu tel mobil si pana stabilizez imaginea...dureaza . :oops:

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Ce muscata frumoasa!
imi plac mult muscatele :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2008 12:54 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
multumesc. acum are 3 buchetele inflorite. :)

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 14:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Eu mi-am scos azi o parte dintre muscate afara:
Imagine

La ultimul geam am si doua jardiniere cu panselute, cumparate ieri din piata... de mila... Nu stiu ce voi face cu ele, ca la geamuri vreau numai muscate...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Daca scot afara muscatele vor inflori mai repede?

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Nu stiu, dar nu indraznesc sa pun florile nici macar pe balcon! :uff: :roll:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 08:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Muscatele, mai ales cele curgatoare, sunt printre plantele mele favorite. De 4-5 ani, de cand am muscate curgatoare la geamuri, vara, casa mea e mult mai frumoasa. Si am invtat ca unor plante le place la rece. Acestea sunt unele dintre ele. Acum cativa ani, toamna bagam tot ce aveam in casa. Si primavara mai scoteam afara 10%... Si nu intelegeam. In primul an cand le-am lasat pe balcon (inchis cu cornier, dar nu ermetic), le-am lasat in ideea fie ce-o fi, ca oricum si in casa mor... Si am avut surpriza ca doar 2 sa inghete. Restul sa reziste super-ok. Anul acela a fost o iarna cand in ianuarie si in februarie au fost geruri naprasnice. Anul acesta am inchis balconul cu geam termopan si, pot sa spun, ca muscatelor mele nu le-a placut. Au crescut si au facut niste lastari slabi si lungi si palizi.... I-am taiat aproape pe toti.
Acum sper doar geruri sa nu vina. In rest cred ca o sa le fie ok. (acum trei ani le-am scos afara in mai. Anul trecut in aprilie. Acum in martie.... Oare unde o sa ajung? :shock: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 14:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
eu am muscate doar de doua saptamani (am cumparat plantele deja inflorite) asa ca experienta mea nu cred ca o pot pune la socoteala, insa, as vrea sa va povestesc ce facea bunica mea (am crescut la dansa cu balconul plin mereu de flori) cu muscatele ei - muscate simple romanesti cum le spun eu.
le tinea in jardiniere mari de lemn si le schimba pamantul o data la doi ani complet.
in fiecare toamna cam prin octombrie (in functie de cum scadea temperatura) le scotea pe toate din pamant, le taia tot, frunze, radacini... TOT, pana ramaneau doar tulpinile lemnificate.
Infasura aceste tulpini in hartie de ziar sa nu intre deloc lumina la ele si le depozita in beciul unui vecin. aici nu inghetau si nici nu era umezeala dar nu aveau nici lumina nici caldura, nimic... ca intr-un beci de bloc.
mi-a povestit ca deprinsese acest stil de a ingriji muscatele, de la mama dansei care, locuind la tara, tinea muscatele peste iarna intr-o camera unde nu faceau focul, un fel de magazie (camara) de provizii.
In luna martie le aducea din beci, curata bucatile de tulpina care se uscasera de tot, si taia din ele pana ramanea doar cu bucatile care mai aveau seva in ele.
le cresta la un capat si infigea la doua trei boabe de grau (spunea ca ajuta la formarea radacinilor)
apoi le infigea pur si simplu in pamant..
in mai avea deja niste muscate superbe care incepand din aprilie si pana in octombrie aveau flori tot timpul.
mai trebuie mentionat ca, din acelasi sol de muscate, tinute peste iarna in aceleasi conditii i-a daruit unei vecine din acelasi bloc dar care avea balconul pe partea cu soare... la bunica, muscatele aveau soare doar dimineata de la 10 la 12.
Muscatele bunicii mele se faceau stufoase si aveau cate 4-5 flori pe fiecare tulpina odata, pe cand ale vecinei cresteau inaaaaaaaaalte si cu cate o singura inflorescenta in varf.
Cam asta am vrut sa va povestesc despre ceea ce stiu eu in legatura cu muscatele.
acum.... eu nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel ca bunica mea, v-am zis, asa se procedeaza cu muscatele in satul de unde era bunica, (undeva in Ardeal langa Turda)... ca o fi bine, ca o fi rau... eu pot doar sa va spun ca atunci, in copilarie m-am indragostit de muscate iremediabil si acum ma tot intreb unde sa le tin pe ale mele pentru ca eu, pe balcon, am soare toata ziua... insa nu ma descurajez si am sa le ingrijesc. cred ca am sa le tai daca vor creste prea inalte pentru ca mie imi plac mici si stufoase si pline de flori cum erau ale bunicii mele.
deocamdata am plantat patru fire (unul alb, unul mov-roz, unul rosu si unul portocaliu) in acelasi ghiveci mare cu un fir inalt de colocasia. Colocasia isi dezvolta frunzele foarte mult si sper sa le tina cat de cat umbra.
Iata muscatele mele ... Imagine
scuze ca poza nu e formidabila insa balconul meu e f ingust si nu aveam cum sa le fotografiez din fata...

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Ce muscate frumoase si sanatoase ai serendipity!!!!!!!!
Sunt superbe.Sa-ti infloreasca toata vara!!!!!!!!! :buchet:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 17:50 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
depinde cum sunt obisnuite, cred; sa stea in plin soare sau semiumbra. eu am soare tot dimineata dar muscatele mele de pe pervaz nu pot sa spun ca au facut flori mai mult decat e normal(dar ce e normal????) .spre deosebire de cele care le-am pus la mama si au stat toata ziua in soare si au fost udate fff rar si au facut flori nenumarate toata vara..

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 164 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001