Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 19 Apr 2024 11:35




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 26 Mai 2010 12:10 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
As vrea sa acopar un gard de sarma ,cu o floare de vara sau trandafir copacel,ce recomandati ,voi ''mamicile'' de flori frumoase?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Mai 2010 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
lonicera nu-ti place? are si un miros suav ; eu am pus anul trecut una si deja a invadat locul; anul acesta mai iau cateva ca eu am un parapet din beton care tine terenul sa n-o ia la vale si vreau sa il acopar cu diverse: trandafiri, clematis, lonicere...sau vita aceea salbatica, care face frunzele rosiatice...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: flori
MesajScris: 28 Mai 2010 16:01 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
as vrea ceva sa tina mai mult sa faca si flori frumoase ,de asta m-am gandit la trandafir copac,ce fel imi recomanzi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Mai 2010 16:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
la trandafiri nu ma pricep nici eu...cred ca ar da bine insiruiti asa si cu baza plina de alte floricele mai scunde...sa vedem ce zic si cei cu "vechime" in domeniu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Mai 2010 19:42 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
multumesc mult de sfaturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2010 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
pentru putin tugatita; oricand cu placere; putinele cunostinte pe care le am despre plante le impartasesc cu mare placere cu voi; doar asa putem invata, unii de la altii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 20 Iun 2010 15:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
tugatita scrie:
As vrea sa acopar un gard de sarma ,cu o floare de vara sau trandafir copacel,ce recomandati ,voi ''mamicile'' de flori frumoase?


Lonicera este un arbust destul de "invadator" pentru un gard de sirma. Insa este superba, si tulpina impletita, si lastarii ca niste tentacule firave si verzi, si florile in nuante de la alb-crem la portocaliu-suav pe masura ce se maturizeaza. Nu mai spun de parfumul care se simte de la citiva metri. Trebuie tunsa drastic in toamna sau primavara devreme, pentru ca ramurile care ajung dedesubt nu mai fac nici flori, nici frunze, ci ramin doar de suport pentru lastarii noi. Desi se acopera de verdeata peste vara, e bine sa aerisesti planta rarind drastic acele ramuri.

Insa pentru un gard de sirma, desi e cam tirziu acum pentru insamintare, cele mai indicate ar fi zorelele.

Tot vad acum prin oras frumos inflorit pe garduri, insa nu stiu cum se numeste exact, un arbust care face gornetele portocalii-rosiatice. Pare ceva mai putin "invaziv" ca lonicera, poate iti suride si prinzi si un astfel de lastar, ca sa ai si plante perene.

Acum, depinde si de inaltimea gardului... insa trandafirul-copacel nu contrazice ideea de a acoperi gardul? :) N-ar fi mai bine sa pui direct o tufa frumoasa de trandafir normal, pe care sa-l lasi sa creasca exact cit ai nevoie ca sa acoperi acel gard?

Sau cind ai zis "copacel" te gindeai la cei urcatori? Cei urcatori pot fi "educati" sa se duca si in stinga/dreapta pe un gard de sirma, daca ai rabdare sa-i legi din cind in cind. Insa trandafirii au mare nevoie de soare ca sa infloreasca. Minim 5 ore de soare direct pe zi.

Parerea mea din problemele pe care le am cu ei la bunica, e ca trandafirii sint cam sensibili la boli, mai ales la fainare, de care scapa foarte greu, si alte ciuperci. Insa daca te interesezi inainte sa cumperi, cauta un soi facut special sa fie mai rezistent. Astia ai mei sint si la limita cu orele de soare pe zi, iar umbra si umezeala prea mare de linga un zid incurajeaza fainarea asta cu care ma lupt. In schimb puricii verzi, albi, negri orice culoare ar fi ei, dispar ca prin minune prin pulverizarea saptaminala cu solutie de sapun de casa. :)

Tot pe gard de sima ar creste frumos si Condurul doamnei urcator, insa e iarasi planta anuala.

Cred ca asta trebuie sa decizi mai intii, daca vrei anuale - pe care le poti schimba/alterna in fiecare an - sau perene, pe care trebuie sa le ingrijesti mereu, chiar si iarna putin, in cazul trandafirilor. :)

Eu as pune intr-un colt o lonicera, ca sa aiba sprijin in stilpul gardului. Insa ar trebui sa fie un gard de 1.5 m macar si un stilp mai solid.
Apoi trandafiri din loc in loc, 3-4-5 tufe, aerisite sa creasca frumos. De culori diferite, desigur.
Iar in spatele lor sau doar intre ei, direct pe gard, as pune cuiburi de zorele multe, multicolore, alternate cu condurul doamnei (care si asta este in mai multe culori, insa in contrast cu zorelele). Zorelele vin de la albastru la mov (tot felul de nuante), pe cind condurul doamnei e de la galben la rosu trecind prin portocaliu.
Iar in celalalt colt, fie un liliac sau o iasomie, fie acele gornite partocalii-rosiatice care nu stiu cum se numesc.
Acesti arbusti au nevoie insa de un stilp mai solid, nu pentru sustinerea lor, ci ca sa nu-ti strice gardul in timp. Dintre toti, iasomia e cea mai pasnica din punctul asta de vedere.

Dintre toti acesti arbusti, lonicera are cea mai lunga perioada de inflorire. Liliacul infloreste primul, apoi iasomia si lonicera, cam simultan. Gornetele astea infloresc acum in iunie si tin cam o luna-doua. Insa lonicera e inflorita din primavara toata vara pina toamna.

Nici eu nu sint experta, dar imi face placere sa-mi imaginez cum as amenaja o gradina de la zero. Asa ca mi-am permis asta si cu garduletul tau. Multumesc pentru prilej si sper ca n-am venit cu informatiile chiar asa de tirziu incit sa nu-ti mai fie folositoare. Succes cu "inverzirea si inflorirea" gardului!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 13 Iul 2016 12:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
După 3 ani de la semănare, s-a deschis prima floricică de Hibiscus syriacus - gardul meu viu, care are cam două palme înălţime. Abia aştept să fie şi mai înalt, şi mai bogat, dar mai ales plin de floricele frumoase, sper că şi albe, nu doar violete. :dans:

Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 13 Iul 2016 19:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O să arate foarte bine gardul tău viu din Hibiscus. O să fie puțină muncă până îl formezi, apoi să-l întreții dar va fi minunat.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 02 Oct 2016 20:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Din fericire am avut mai multe floricele de la mai multe plăntuţe şi încă mai am :dans: :Yes:


Fişiere ataşate:
DSCN5709b.jpg
DSCN5709b.jpg [ 113.79 KiB | Vizualizat de 14811 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 09 Oct 2016 08:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:bravo: :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 14 Iul 2017 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
A mai trecut un an şi plăntuţele mele au mai crescut şi au început să înflorească din ce în ce mai multe, deocandadă doar cele mov, dar am şi albe:


Fişiere ataşate:
SAM_4399b.jpg
SAM_4399b.jpg [ 96.27 KiB | Vizualizat de 14458 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 15 Iul 2017 19:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cât de curând vei avea un gard viu minunat.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 15 Iul 2017 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Se vede cum creşte în sfârşit. Dar mai am de aşteptat până o să fie până la brâu, cam aşa aş vrea să fie de înalt. În unele locuri a ajuns deja la această înălţime, în locurile unde este ferit de soarele arzător. În alte părţi este mai mititel, dar îl "bate" mult soarele în cap. Mă tot rog să mai plouă, dar nu prea plouă şi soarele arde tare rău. Îl mai ud eu, dar parcă tot nu e suficient. Văd cum suferă săracul. Şi floricelele la fel. :uff:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plante,flori,potrivite pentru gard
MesajScris: 26 Iul 2017 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Şi cel alb a înflorit :


Fişiere ataşate:
SAM_4510b.jpg
SAM_4510b.jpg [ 97.6 KiB | Vizualizat de 14438 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001