Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 18 Mai 2024 04:31




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 09 Mar 2017 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Deschid acest topic aici la plante de grădintă şi terasă, cu o oarecare strângere. :roll: Încă nu sunt convinsă că Ranunculus - Piciorul cocoşului e o plantă de grădină. Este ? Poate fi ţinută în grădină şi pe timpul iernii ?

Am primit din partea băieţilor mei, tot de 8 Martie (nu-i aşa că-s foarte darnici, dragii mei :wink: ), 2 ghivecele cu 2 plăntuţe minunate de Ranunculus - Piciorul cocoşului. Floricele sunt atât de bogate, atât de "bătute", încât în primă fază am crezut că este vorba de bujor. :mrgreen: Dar frunzele nu semănau cu cele de bujor, iar planta era prea mică să fi fost bujor. Aşa că am făcut săpături şi am identificat că este vorba despre Ranunculus - Piciorul cocoşului.

Dilema mea este : merge plantat în grădină ? Rezistă iarna afară ? Sau trebuie scoşi rizomii din pământ pe timpul iernii ? :oare: Am întrebat-o pe mătuşa mea (era singura despre care ştiam că are)(care are multe plante atât afară în grădină cât şi în casă), (care stă la deal, unde este mult mai frig iarna decât la mine), şi mi-a spus că ea are în grădină Ranunculus şi că nu-l scoate iarna şi că îi merge foarte bine. Pe net am citit că este recomandat să fie scos iarna. Ce să fac ? :oare: Cred că i-ar merge mult mai bine în grădină decât în casă. :roll:

Şi poze :inger:


Fişiere ataşate:
SAM_0815b.jpg
SAM_0815b.jpg [ 93.44 KiB | Vizualizat de 17012 ori ]
SAM_0820b.jpg
SAM_0820b.jpg [ 97.35 KiB | Vizualizat de 17012 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 10 Mar 2017 09:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da se poate planta afară. Am cumpărat și eu rizomi (sunt niște chestii :lol: ciudate negre, seamănă cu niște așchii de cărbune) acum câțiva ani. A răsărit ceva anemic și doar atât. Pe instrucțiunile plicului indica că se pot planta în gradină. Totuși am impresia că le trebuie un loc semiumbrit, eu i-am pus în plin soare Iarna nu știu dacă rezistă. Dacă mătușa ta are și stau afară e un lucru cert.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 10 Mar 2017 10:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am citit pe net în mai multe locuri informaţii despre creştere şi îngrijire şi pe toate scrie că se dezvoltă mult mai bine afară în grădină, într-adevăr ceva mai la umbră. Şi din păcate eu nu am deloc umbră, dar în grădina mea soarele ajunge după ora 14 - 15, fiind poziţionată spre vest.

Însă pe vreo 2 pagini de net se recomandă ca iarna să se scoată rizomii din pământul din grădină, ca să nu îngheţe, şi să se ducă într-un loc uscat şi răcoros, unde temperaturile să nu scadă sub pragul de îngheţ.
Pe alte pagini scria că rezistă cu bine şi afară în grădină pe timp de iarnă.
Aşa că ... nu ştiu cum să procedez la iarna viitoare. :oare:

Într-adevăr mătuşa mea are mulţi rizomi de Ranunculus, de toate culorile, şi spunea că nu i-a scos niciodată din pământ pe timpul iernii şi că i-au răsărit în fiecare primăvară şi s-au dezvoltat frumos, bogate şi înfloricioase. Şi casa în care stă mătuşa este casa bunicilor (mătuşa stă împreună cu mamaia mea, singura bunică rămasă în viaţă, să o ţină Bunul Dumnezeu sănătoasă) este într-o zonă de deal, unde verile nu sunt atât de fierbinţi, are pomi ce fac umbră, plouă destul de frecvent în timpul anului, iar iernile sunt cu zăpadă multă, pentru mult timp, cu frig tare şi ger. Şi cu toate acestea mătuşa îmi spunea că Ranunculus rezistă cu succes la ea. Oare n-o rezista şi la mine ?

Cred că voi face un experiment. Având în vedere faptul că am 2 ghivece cu 2 plante de Ranunculus. Le voi planta pe ambele în grădină, puţin mai târziu, nu chiar zilele imediat viitoare (că e frig, ceaţă, plouă ... e o vreme urâtă), iar la iarnă pe una o s-o las în grădină, dar am să pun mai mult pământ peste rizom să-i ţină de cald, iar pe cea de-a doua o voi scoate şi o voi duce în beci pe timpul iernii. :roll: Să văd care şi cum rezistă mai bine. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 04 Apr 2019 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Un nou an și Ranunculus nu poate lipsi din grădină. Acesta este cupărat, gata înflorit. Dar am observat că au început să răsară și cei plantați toamna trectă. O să mai dureze ceva până vor înflori. Dar aștept cuminte. :inger:


Fişiere ataşate:
IMG_20190329_173611 b.jpg
IMG_20190329_173611 b.jpg [ 106.19 KiB | Vizualizat de 15719 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 04 Apr 2019 20:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Deci ai lăsat rizomii în pământ?
Am avut și eu dar i-am pierdut. Poate am să-mi cumpăr din nou. Îmi plac foarte mult florile. Sunt atât de delicate.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 09:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Toamna trecută am cumpărat rizomei mititei și i-am plantat. Am citit că se plantează toamna ca să înflorească primăvara. Și că rezistă peste iarnă. Așa că am cumpărat vreo 10. Sunt foarte mici și deci și foarte ieftini. Dar nu au răsărit toți. Cred că au răsărit vreo 4 până acum. Sau nu i-am văzut eu pe toți. Sunt mici mici, abia au câte 2 - 3 frunzulițe micuțe, și cu greu am reușit să-i identific, să-i recunosc. :inger:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 20:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Din ce citisem (ce-i drept cam demult) reieșea că rizomii nu rezistă iarna afară. De aceea este bine să spunem experiențele noastre. Mulțumesc.
Probabil nu este destul de cald pentru a răsări plus seceta. Încearcă să uzi puțin locul pe unde sunt.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nu mai știu unde i-am plantat. :uff: Am pus atât de multe în grădină, încât nu mai știu care pe unde sunt. Nu mai spun de faptul că încep să răsară multe, despre care nu știu exact ce sunt. :mrgreen: :lol: :lol: Aștept să mai crească, să dezvolte frunzele mai bine, poate-poate reușesc să le identific.
Iarna trecută am avut extrem de multă zăpadă. Care s-a topit treptat și teoretic ar fi trebuit să asigure suficientă apă în sol pentru a răsări toți bulbii, rizomii, etc. Plus că ud grădina. Nu chiar constant, dar ud. Deocamdată cu stropitoarea. Încă nu am scos furtunul. Am zis că încă nu este cazul.
Posibil ca Ranunculus să răsară și mai târziu. În unele locuri abia văd 2 frunze mititele. Poate în alte locuri o să răsară mai târziu. De asemenea se poate să nu mai răsară deloc. Ce o fi, o fi. :inger:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 20:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
PS Dacă la mine au răsărit după o iarnă, înseamnă că rezistă peste iarnă în grădină afară. Dar cred că depinde mult și de cât de geroasă este iarna. Nu am citit exact până la ce temperaturi negative rezistă. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 21:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Chiar dacă a fost multă zăpadă în iarnă solul este destul de uscat acum. Cel puțin până la adâncimea la care sunt plantați bulbii. Este foarte bine dacă ai undat înseamnă că or să răsară ei.
Referitor la temperaturile negative, dacă spui că la mătușa ta unde este mult mai frig au rezistat, cred că sunt destul de rezistente. Am impresia că în acest moment apa le lipsește. Rizomii sunt destul de tari le trebuie apa pentru germinare.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 05 Apr 2019 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Da, exact, am și uitat de mătușa mea. Ea stă într-o comună de deal spre munte, unde este mult, mult mai frig iarna și știu 100% sigur că are Ranunculus în grădină de mulți ani. Dar, într-adevăr, acolo nu este secetă. Plouă destul de des și constant. Doar vara mai sunt câteva săptămâni de căldură, dar nu excesivă.
La noi plouă ușurel. Nu pot decât să mă bucur. :dans: :Yes:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 21 Mai 2019 20:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Primul Ranunculus înflorit din bulbișori plantați toamna trecută. :inger:


Fişiere ataşate:
IMG_20190519_184553b.jpg
IMG_20190519_184553b.jpg [ 66.61 KiB | Vizualizat de 15509 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ranunculus - Piciorul cocoşului
MesajScris: 21 Mai 2019 21:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
SUPER!!!!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001