Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:35




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: retete sol
MesajScris: 03 Oct 2009 10:01 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ingrasamant si neutralizant al PH-ului din sol, e perfect pentru ficusi:

1 kg cenusa de lemn pusa intr-un litru de apa. Lasat 2 zile, dupa ce se decanteaza, folositi lichidul ca ingrasamant si neutralizant PH pentru ficusi. Lichidul are efect acidifiant al solului, diminuand in acelasi timp posibilitatea aparitiei bolilor fungice asupra radacinilor, solului si plantei in general! Utilizati-l doar la finele lui iunie si finele lui septembrie, neutralizand astfel PH-ul din sol si e suficient. O folosire mai deasa poate afecta radacinile plantei, diminuand puterea acestora de absorbtie.

sol ficusi

Eu la ficus folosesc un compost format din 1/4 turba, 1/4 pietris 2-3 mm, 1/4 pamant universal, 1/4 granule ceramice de 4-5mm sau perlit agrigol, unu-doi pumni de tepi de pin macinati. Rezultatul este ca se mentine umed exact cat trebuie, ii ud o data pe saptamana si cand e extrem de cald de 2 ori pe saptamana si ii ud pulverizat pe frunze o data pe zi.
Stiti, poate ca sunt mai demodat, dar imi place sa-mi fac eu compostul pentru pomisorii mei, in functie de specie si particularitatile plantei....


cum se obtine un sol bogat in potasiu si carbon , foarte bun pentru conifere:

Cum se obtine carbonul de lemn:

Carbonul de lemn activ(carbunele de lemn), este un carbon de lemn ordinar ars la temeperaturi inalte pentru a creste porozitatea care sporeste considerabil proprietatile sale.

Este un aport natural in potasiu. Este bun pentru a usca pastrand totusi umezeala. Este folosit in special pentru ienuperi, care sufera intr-un pamant foarte umed, dar si de asemenea pentru majoritatea pomilor sensibili la boli fungice.

Este de asemenea un compost care limiteaza activitatea si reproducerea bacteriilor. Absoarbe substantele toxice din sol.

In fine, in amestec, este indicat ca substrat. Oxigeneaza drenand. Este indicat si in cazul mladitelor. In amestec cu alte substraturi sau utilizat in cazul in care se doreste inradacinarea plantelor.
Pentru obtinerea granulelor, se foloseste o masina de tocat pentru nuci, nu pentru carne, prin care se toaca acest carbune de lemn sau carbonul de lemn activ.
Daca nu este pusa sita, calitatea obtinuta e satisfacatoare.
Grila nu trebuie sa fie foarte fina, deoarece se infunda.
Diferenta de granulatie se obtine in functie de marimea masinii de tocat.
Daca vi se pare ca este o granulatie prea mare dupa primul tocat, macinati de doua ori.
ATENTIE a nu se utiliza numai el ca substrat ci in amestec cu substratul folosit.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001