Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:18




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Produse de ingrijire
MesajScris: 20 Iun 2008 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Fetele, voi folositi produse pentru ingrijirea plantelor ?
Mai exact, mi-a recomandat o colega de la servici un spray lustrant pentru plantele de la servici.
Problema se pune ca m-am uitat pe spray si, de fapt, este un insecticid cu efect lustrant. De la firma Perfect Plant. Ati auzit de asa ceva ? A folosit cineva asa ceva ?
Ea zice ca-l foloseste de vreo 3 ani si plantele arata super-bine. Adevarul este ca intr-adevar arata foarte bine. Chiar daca nu are probleme cu daunatorii si foloseste spray-ul doar pentru lustru.
Se merita sa-l cumpar pentru plantele de la servici ? Doar pentru lustru ? Sau imi puteti recomanda altceva pentru a oferi un efect de lustru frunzelor ? :oare:
Mi-e sa nu le faca rau frunzelor fiind insecticid, iar plantele sunt sanatoase. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Nu toate plantele tolereaza lustrantul. Acesta este indicat pentru plante cu frunze mari, groase si cu aspect lucios natural. Cele cu frunze pufoase, mici, subtiri sau cele succulente nu suporta luciu de frunze.
Ai mare grija cu acel lustrant. Eu am reusit sa omor acum 4 ani de zile o Rhoeo spathacea mare si un hibiscus mai micut.
De atunci m-am lecuit, le spal cu dusul periodic si sunt curate si lucioase in mod natural. Ocazional le sterg frunzele cu un burete imbibat in bere. Berea le asigura un luciu frumos. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bere ? :shock: N-am auzit pana acum. Si oricum, la servici nu pot sa le streg cu o carpa imbibata in bere ca zice sefu' ca m-am betivit la firma. :lol: :lol: :lol:
Voiam sa dau cu un spray lustrant pe Ficus si pe Philodendron.
Merge sa dau si pe Monstera ? Sau pe Chamaedorea Elegans sau pe Cycas Revoluta ?
Si de care lustrant sa folosesc ? Este bun asta recomandat ?

Acasa nu am pe ce sa dau. Nu am frunze cu aspect lucios. Doat Kalanchoe, dar nu cred ca le face bine. Si deci nu vreau sa risc. La birou voiam sa incerc. Ca le mai sterg eu cu o carpa cu apa, insa nu e suficient. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 13:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura indicat ar fi ca plantele sa le tratam cat mai natural.
Luciul acela desi le da un aspect mai placut totusi nu lasa frunza sa respire cum trebuie.
Sterge mai intai frunzele cu o carpa uscata apoi cu una umeda. Daca le pulverizezi din cand in cand cred ca e suficient.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Le pulverizez Lucica, in fiecare saptamana. Insa nu e suficient. De asemenea le si sterg. Asa cum ai spus tu. Intai cu o carpa uscata, apoi cu una umeda. Si tot nu e suficient.
Problema este ca langa firma mea este o firma care produce cauciucuri pentru rotile masinilor si este foarte mult praf in zona. Totusi trebuie sa mai deschidem din cand in geamul sa intre aer. Si, odata cu aer intra si praf si se aseaza pe frunze.
De-aia m-ar fi tentat un astfel de produs, mai ales ca mi l-a recomandat o colega si am vazut ca ea il foloseste si ca plantutelor ei le merge foarte bine.
Insa, daca voi ziceti ca ar fi mai sanatos fara el, atunci nu l-as lua. Cum sa procedez mai bine ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 13:57 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Laura ai grija la produsul pe care il folosesti, in general aceste produse aparute acum sunt daunatoare plantelor.
Depunerea lor pe suprafata limbului poate impedica procesele de transporatia, respiratia si fotosinteza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 14:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
laura eu am folosit lustrantul de la perfect plant pentru frunzele mari de la colocasia si mi s-au ingalbenit. din fericire am multe plante de colocasia si nu am testat produsul decat pe una singura. de atunci m-am lecuit. eu folosesc doar metoda stergerii frunzelor cu bere. si te asigur ca de la un strop de bere imbibat in carpa nu miroase nimic, mai ales daca faci acest lucru cu geamurile deschise dimineata. Dupa ce dai cu lustrantul Perfect Plant frunzele raman uleioase si praful se depune pe ele si mai tare si nu se mai sterge. Cred ca frunzele pur si simplu se sufoca astfel. Nu stiu cine a inventat chestia aia dar eu nu as folosi-o decat pentru o planta pe care as duce-o la expozitie si apoi nu m-ar mai interesa soarta ei.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 15:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mda ... m-ati convins. Nu mai cumpar nimic. Si raman tot la metoda stergerii cu apa. Pe bune, bere nu pot sa folosesc. Ma vad colegii la servici. Si ar rade de mine. :oops: Daca eram acasa era altceva. Dar la servici chiar nu pot.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2008 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu nu le dau cu nimic ... ca nu obisnuiesc. Le fac dush din cand in cand (le asez pe o bucata de plastic (daca sunt prea mari sa le duc la baie) si le stropesc din abundenta.
Cred ca vinovat pentru ingalbenirea frunzelor cand le-ai dat cu lustrant, a fost faptul ca le-ai sprayat de aproape. Cand iese din recipient, solutia este foarte rece la distanta mica. Si nu face bine plantei shocul produs.
Sau poate ai dat si pe dedesubtul frunzei. Pe acolo respira mai mult plantele cerate si poate le-ai acoperit stomatele :oare: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Sep 2008 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008 11:05
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Buna. :buchet:

Pentru plantele cu frunze pufoase ce folositi? Eu le tin vara pe balcon si frunzele pufoase se prafuiesc. Ce le pot face? De obicei ma chinui cu o carpa moale, dar poate aveti voi o idee mai buna. Balconul nu este inchis si plantelor mele le merge foarte bine acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Sep 2008 18:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Plantele ale caror frunze sunt pufoase (cu perisori fini si desi) se pot curata cu o pensulica (ca cele pentru acuarele sau machiaj)

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001