Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 13:39




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: plante bolnave
MesajScris: 05 Mai 2008 15:21 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2008 13:51
Mesaje: 1
Localitate: timisoara
am pe frunze ca si u mucegai alb
cu ce sa il distug?
am folosit decis si nu l-am distrus
ce sa folosesc? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2008 16:23 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Miandra, cere la farmacia Fitosanitara un fungicid.
Si mai putina apa la planta respectiva.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 10:04 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Nu am stiut unde sa incadrez aceasta intrebare, daca am gresit va rog sa ma scuzati :oops:
Imi spune si mie cineva unde gasesc farmacii fitosanitare in Bucuresti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Una foarte bine aprovizionata este cea din Piata Rosetti.
Mai e una destul de buna in Piata Gorjului si mai e un mic magazinas cu fitosanitare in Piata Valea Ialomitei...
PS. mai e o mica ghereta metalica cu produse fitosanitare si seminte, pe Iuliu Maniu, vis-a-vis de Apaca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 13:42 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult Valentina:)
:pupici: :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 14:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Farmacia fitosanitara din piata Gorjului are si o domnisoara competenta la vanzare care si recomanda produsele dupa descrierea simptomelor plantei.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 14:09 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Multumesc sunteti extrem de dragute :pupici: :pupici: :pupici: :buchet: :buchet: :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 15:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
administrator scrie:
Farmacia fitosanitara din piata Gorjului are si o domnisoara competenta la vanzare care si recomanda produsele dupa descrierea simptomelor plantei.

Inseamna ca au schimbat-o pe cea care vindea acolo anul trecut. Tin minte ca domnisoara aceea (sau doamna :oare: ca avea intre 25-30 de ani ) nici nu cunostea denumirile stiintifice ale plantelor, nu stia ce sunt colembolele si nu auzise nici-data de retardanti, regulatori de crestere sau inhibatori. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 17:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Valentina30 scrie:
administrator scrie:
Farmacia fitosanitara din piata Gorjului are si o domnisoara competenta la vanzare care si recomanda produsele dupa descrierea simptomelor plantei.

Inseamna ca au schimbat-o pe cea care vindea acolo anul trecut. Tin minte ca domnisoara aceea (sau doamna :oare: ca avea intre 25-30 de ani ) nici nu cunostea denumirile stiintifice ale plantelor, nu stia ce sunt colembolele si nu auzise nici-data de retardanti, regulatori de crestere sau inhibatori. :mrgreen:

Valentina ce-i drept eu am intrebat de puriceii negrei care au aparut pe lastarii tineri ai ciresului, am mai cerut diverse pentru vita de vie nu mi-a trecut prin minte sa folosesc denimirile stiintifice. Stand la coada am obsercavat ca diverse persoane avea frunzele bolnave cu ei si le aratau vanzatoarei care nu recomanda pentru toti aceleasi substante, mai intreba si alte lucruri pentru a le da un tratament adecvat.
Cat despre inhibatorii de crestere nu cred (or fi aparut si nu stiu eu)ca se comercializeaza in farmaciile fitosanitare de la noi.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 18:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Pai daca vanzatoarea mi-a spus ca avusesera si Cycocel si Cycogan, dar n-au mai gasit sa aduca de la furnizor...
Cand am spus inhibatori de crestere m-am referit la fitohormoni, dar e posibil sa nu fi auzit nici de ei, asa cum sigur nu stia ca Cycocel-ul este inhibator de crestere.

Inhibatorii si regulatorii de crestere se vand de mult in fito-farmaciile noastre. Fiind substante de control a cresterii si dezvoltarii plantelor, cam acolo e locul cel mai potrivit pentru a fi comercializate, in afara locului de productie desigur.
De aproape 3 ani de zile ii caut eu, dar tot dau in urma. Au avut la Braila, acum 1 an de zile dar n-am fost pe faza si persoana care a gasit nu a cumparat ca erau cam scumpi. :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Valentina eu am gasit pe cineva la Cluj care aduce multe "ciudatenii" la comanda. Daca imi spui ce te intereseaza exact pot incerca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
bibacj, esti o bomboana :pupici: :buchet: multumesc pentru ajutor.
Ma intereseaza cam orice tip de retardanti sau regulatori de crestere (Cycocel sau CCC, Cycogan, B9 (=B Nine), Bonzi, Alar 85, Sumagic)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 23:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Am luat notite si maine incerc sa ajung pe acolo. Daca poti sa imi spui si cam cat te-ar interesa. Eu de acolo am luat fibra de cocos si am promisiuni de perlit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iun 2008 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Pe frunzele hibiscusului se vede o schimbare a culorii in cenusiu-maroniu inchis incepand de la nervuri. I+am stropit cu ceva substante recomandate in urma analizelor dar nu cred ca reusesc. :rugaciune:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iun 2008 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu stiam ca Cycocelul se scosese de pe piata, de aceea nu se mai gasea :| .
Banuiesc ca astfel de substante pastreaza dimensiuni mici hibiscusilor si gloxiniilor care cresc desirate la noi, iar in comert sunt mici si cu frunze dese.
Biba, eu asa am avut la un hibi din comert. Am taiat frunzele atacate (a ramas cam chel :( ), l-am spalat cu apa calda (fara sa ajunga la substrat sa-l inunde), l-am mospilanit si acum ii dau frunzulite noi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001