Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:13




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Nu mai inteleg nimic, :roll: Ghituica spune despre asternutul pentru pisici : "Ce e mai interesant e faptul ca acesta in contact cu apa incet in timp se descompune." iar tu, Elena spui ca "are in compozitie un liant care in contact cu apa(alt lichid) se solidifica și se formeaza niste cocoloase care se arunca....."

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 15:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Asternut igienic pentru pisici este de fapt foarte diferit in functie de producator. Nu este numai nisip propriu zis (care ar fi un oxid de siliciu). Marca Miau-Miau este facut din bentonita produs pe baza de calcar... Si este corect ca initial in contact cu lichidul formeaza un fel de cocoloase care se pot lua cu lopatica si arunca (deci nu se solidifica precum albuminele)... dar daca il pui in apa mai mult timp, practic se dizolva.
Cine are pisica ... stie :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 18:42 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
si ca sa fac o glumita: daca se duce pisoiasul sa-si faca treburile in ghiveciul cu flori?( sorry :wink: )

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2008 11:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Pisoias, ca pisoias, dar a mea e ditamai matza de 4,5 kg... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2008 11:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
N-am mai auzit sa pun nisip pentru pisici in ghiveci :roll: :oare: Dar poate o fi bun . Cine stie ? :oare: dar problema se pune : de care fel de nisip ? Ca sunt o gramada . Si nu ma refer la cele cu mirosuri de levantica, sau portocale sau ... altele. Cele simple . Sunt foarte multe. Daca Ghituica foloseste un anumit tip, il rugam sa ne spuna si care : cum se numeste si poate face o poza la punga de nisip . :roll:

Stefana, daca a ta e ditamai matza de 4,5 kg, ce sa mai zic de al meu de 6 kile. :lol: :lol:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2008 10:55 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
se gaseste fibra de cocos-cocopeat-in galati,la pretul 5 lei / caramida(1 kg)sau cilindrul-este prezentata sub doua forme!
mi-am luat dar am vazut pe urma ca se preteaza mai mult la insamantari...acum ,eu la ce o pot folosi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2008 12:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elena aceasta fibra este buna cum spui tu la insamantat pentru ca are o densitatea mica, este usoara si nu preseaza semintele. El retine si apa mai mult.
Il poti folosi pentru plantele care vor un sol mai umed dar trebuie sa ai grija ca udarile sa fie facute mai rar decat in mod obisnuit pentru ca asa cum am spus, retine apa.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2008 13:57 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
multumesc....!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mar 2009 23:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
floare mica scrie:

Eu am renuntat la perlit ! :P



Si eu am renuntat la perlit. Dupa 1 an de perlit la gloxinii si begonii mi-am dat seama ca nu e bun. Si am renuntat.

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2009 17:23 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
eu folosesc perlit la hoya, kohlerii si violete...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2009 19:10 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Si eu am renuntat la perlit de mai bine de un an. Plantele se dezvolta mult mai bine.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ma bucur ca v-ati convins si voi ca perlitul asta nu prea da randament, nici macar de decor nu este bun, dupa citeva udari in ghiveci bobitele se inverzesc si tare inestetic arata ... si totusi vad pe forumuri ca sunt persoane disperate dupa perlit asa cum eram si noi la inceput, probabil ca vor sa se convinga singure de ineficienta lui :oare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: pamant flori
MesajScris: 26 Apr 2009 14:27 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2009 02:44
Mesaje: 6
Localitate: Timisoara
Ma poate ajuta si pe mine cineva? ... Am fost acum 1 luna la padure si am adus pamant pentru florile mele ... acum am observat ca sunt multi viermisori prin pamant si mi-e teama sa nu manance radacina... si pe langa acesti viermisori au mai aparut si multe musculitze negre (asemanatoare cu musculitza de vin) care zboara in jurul plantei ... imi spune cineva si mie cum sa scap de viermisori si de musculitze :Ruga:

_________________
Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Apr 2009 10:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Lucian, probabil ca pamantul de padure a fost foarte umed. Umezeala in exces (insa nu numai ea) favorizeaza dezvoltarea larvelor de viemi, musculite, furnici etc.
Pamanul de padure nu este indicat pentru plantele de apartament tocmai din acest motiv.
Ar fi bine sa cumperi o punga de pamant (pe punga vei gasi si recomandarea tipului de planta pt care este recomandat) si sa inlocuiesti acel pamant.
Daca plantele nu sunt din cele pretentioase cumperi un pamant universal.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Oct 2009 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
scuze..am pus un topic nou legat de pamantul pt flori fara sa observ ca exista unul legat de acest subiect.Sper sa nu ma certe Admin :roll:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001