Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:37




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Dec 2008 16:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am o rugaminte, daca imi puteti da cateva exemple, sau macar unul, pentru ingrasamant special pentru Bonsai. Cum se numeste si de la ce firma. :oare:
Este de la Viraflora ? :oare: Daca da, ce numar ?
Eu pe aici n-am vazut nimic si ce am eu am primit de la Abra Mack si nu cred ca se gaseste la noi. :oare:
Am o prietena in Alba Iulia si nu stie ce sa cumpere.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Dec 2008 13:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Imagine * POKON - Made in Holland * este un ingrasamint echilibrat, bogat in oligoelemente ( nu le mai insir).
Se dizolva 5 ml la 1 litru de apa. Fertilizarea se face astfel:
Martie - Octombrie de 2 ori/luna.
Noiembrie - Februarie 1 data/luna.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Dec 2008 21:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc floare mica :Multumesc:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2009 00:51 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2009 19:12
Mesaje: 24
Eu folosesc Primaflora , ingrasamnt universal si nu e nici o schimbare ... 15 ml la 2 l de apa ... o sa incerc cu solutia spusa de voi , poate o fi buna http://florilemele.sunphoto.ro/Ingrasamant Si am mai facut si prostia sa pun apa cu acest ingrasamnt la plantele care nu imi fac flori :( ... Ficus Benjamina si Dracena sau Yucca .. inca nu stiu ce e :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Aug 2009 17:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
se mai foloseste sange de animale pentru ingrasaminte dar mi se pare cam :shock: :shock: :shock: :shock: :furios: . Mi-a spus o vecina despre asta :shock:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Ultima oară modificat de Stelia13 pe 26 Aug 2009 19:49, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Aug 2009 17:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:.poftim? ce spui tu acolo Diana? :furios:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Aug 2009 20:00 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2009 19:12
Mesaje: 24
Da ce sunt vampiri plantele noastre ? :oare: :ha ha ha:

_________________
http://florilemele.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Aug 2009 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
nu stiu :ha ha ha:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Aug 2009 17:02 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2009 19:12
Mesaje: 24
Eu zic ca cele mai bune sunt ingrasamintele naturale ... si aici nu ma refer la sange :shock: ... dar din lipsa de animale cred ca sunt k si cele lichide , cumparate din comert ... cu toate ca nu stiu cat la % sunt naturale ...

_________________
http://florilemele.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 17:50 
Neconectat

Membru din: 20 Mar 2009 00:06
Mesaje: 28
Localitate: codlea
am vazut duminica 20 . 09 . 09 . la viata satului ,o informatie despre un ingrasamant obtinut din proteine animale (deseuri) cu o eficacitate f. mare !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2009 09:52 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Trebuie sa tinem cont ca plantele formeaza o materie organica prin absorbtia apei, anhidrid carbonic si actiunea decisiva a luminii solare. Toate aceste elemente activeaza o functie vitala in viata vegetalelor, functie ce se numeste functia clorofilica, elementul fundamental fiind clorofila.
Clorofila este un pigment care da culoarea verde caracteristica plantelor.
Tesuturile vegetale sunt formate din mai multe microelemente, rezultat al absorbtiei din sol, de catre radacinile capilare. Aceste microelemente nutriente, cu actiune indelungata de hranire a plantei, in timp se consuma, disparand, fapt ce provoaca un dezechilibru in viata vegetala si in ciclul evolutiv al plantei. Aceasta degradare a solului, pune in evidenta importanta reconstituirii bagajului nutritional al acestuia si prin folosirea de ingrasamant pentru a restabili echilibrul lui, proportionand elementele nutritionale necesare plantei pentru o buna dezvoltare.
Pentru a restabili acest echilibru se uziteaza fertilizantii, care se impart :
• in functie de compozitia lor:
fertilizanti organici,
fertilizanti anorganici ;

• in functie de starea lor :
fertilizanti solizi si
fertilizanti lichizi.


Fertilizantii organici sunt compusi dintr-o serie de resturi vegetale situate in straturile subsolului. Fertilizantii organici provin si din descompunerea si fermentarea excrementelor de origine animala, foarte bogate in micro-organisme.
Efectul stimulant al acestor fertilizanti asupra copaceilor, este foarte apreciat in tratamente preventive si pentru actiunea sa corectoare si sedanta.

Fertilizanti anorganici au originea in descompunerea si eroziunea pietrei aflata in subsol, cat si prin transformarea unei parti a resturilor vegetale, care se gasesc incorporate in roci pe parcursul etapelor evolutive ale acestora, creand asa-numitele substante minerale.
Efectul stimulant al fertilizantilor anorganici, este rapid si se poate folosi doar cu efect imediat. Folosirea acestor fertilizanti trebuie facuta cu multa grija pentru ca daca se abuzeaza si fertilizarea scapa de sub control, se pot produce intr-un timp foarte scurt, efecte nocive pentru copacei.

Fertlizantii solizi au actiune lenta, fiind folositi si pentru tratamente de perevenire, pe o durata de timp medie- lunga, neavand efect imediat. Acest tip de fertilizanti, in general, nu este periculos de folosit, avand o eliberare lenta a substantelor.
Daca folosim acesti fertilizanti, ar trebui :
• sa ne documentam despre specia botanic ape care o vom trata si conditiile acesteia;
• sa aplicam indepartat de baza trunchiului si de radacini, pentru a evita arderea acestora.


Fertilizantii lichizi se obtin prin dizolvarea in apa unor fertilizanti solizi (crearea de solutii). Acesti fertilizanti se folosesc in general in tratamente de maxima urgenta, avand in vedere rapida absorbtie a acestora decatre planta. Trebuie controlata foarte bine concentratia dozei, avand in vedere ca este un produs concentrat. De obicei, la bonsai, doza sigura este jumatate din doza indicata de catre fabricant, deoarece excesul poate produce efecte ireparabile.
Fertilizarea se face dupa o usoara udare a solului plantei si este indicat a se face in orele mai racoroase ale zilei, amestecand fertilizantul in apa si in concentratie mai usoara pentru o fertilizare foliara.

Folosirea fertilizantilor atat solizi cat si lichizi, trebuie facuta intr-un ritm controlat. Folosirea in exces a fertilizantilor, poate produce efecte foarte nocive asupra plantelor, fiind mai periculoasa o utilizare gresita a acestora decat nefolosirea lor.
Fertilizantii se aplica gradual, in mai multe etape si se intrerupe tratamentul in cazul in care observam vreo reactie negativa din partea plantei.


Astfel, prin folosirea fertilizantilor, organici, anorganici, solizi sau lichizi, se asigura plantelor, echilibrul elementelor necesare unei bune cresteri si obtinerii unei plante sanatoase si rezistente la boli.
Aceste elemente se impart si ele in :
• elemente principale sau primare :
1. azot sau nitrogen
2. fosfor
3. potasiu sau kalium


• elemente secundare :
1. sulf
2. calciu
3. magneziu
4. microelemente :
• bor
• cupru
• zinc
• fier
• mangan


Elementele primare :

1)Azotul sau nitrogenul se gaseste in aer in proportie de aprox.80% si nu poate fi absorbit de plante. Pentru a-l putea asimila plantele, azotul in contact cu alte elemente, patrunde in sol, transformat in :
Nitrogen amoniacal este o parte folosit de pomisor in cresterea sa in perioada lui mai tanara, o alta parte fiind folosita in timp, descompunandu-se in nitrogen nitric.

Nitrogenul nitric se foloseste in tratamentele de efect imediat datorita faptului ca este foarte usor de absorbit de catre planta.

Functiile principale ale nitrogenului :
• mareste rezistenta plantei la elementele atmosferice ;
• mareste rezistenta plantei la boli si paraziti ;
• intensifica procesul de producere a clorofilei ;

Carenta de nitrogen cauzeaza :
• crestere lenta si dezechilibrata ;
• aparitia clorozei(decolorarea frunzelor) ;
• inflorire si producere de fructe deficienta ;
• poate provoca si moartea plantei ;

Excesul de nitrogen provoaca :
• marirea considerabila a frunzelor;
• incetineste lemnificarea tesuturilor;
• incetineste coacerea fructelor.


2)Fosforul se gaseste in sol in urmatoarele forme :

Fosfor neasimilabil este insolubil in apa.

Fosfatii se transforma in asmilabili intr-un ritm foarte lent, gasindu-se in cantitati foarte mici in apa.

Functiile fosforului :
• ajuta la cresterea si formarea radacinilor ;
• de plantelor rezistenta la seceta ;
• ajuta procesul de inflorire ;
• accelereaza coacerea fructelor.

Carenta fosforului :
• crestere dezechilibrata ;
• slabirea generala a plantei ;
• decolorare foliara.

Excesul de fosfor produce efecte inapreciabile, nefiind foarte nociv.

3)Potasiul se gaseste in sol in 3 forme :

Potasiu neasimilabil absorbit de planta doar in ultima etapa a vietii.

Potasiu semiasimilabil gasit in solurile sarace in materii organice, materia organica blocand efectul potasiului

Potasiu asimilabil gasit in proportie de 10% in compozitia solului.

Functiile potasiului :
• mareste rezistenta tesuturilor ;
• ajuta la coacerea fructelor ;
• provoaca rezistenta la seceta si inghet ;
• reduce transpiratia frunzelor.

Carenta de potasiu produce:
• decolorarea marginilor frunzelor ;
• caderea frunzelor ;
• sensibilitate la boli ;
• rahitism.

Excesul de potasiu produce :
• bolcarea absorbtiei de magneziu ;
• mareste concentratia de saruri din sol.

Elementele secundare

Elementele secundare sunt elemente pe care planta le absoarbe in cantitati moderate. Principalele elemente secundare sunt:

1)Sulful destul de prezent in compozitia solului tipic pentru bonsai.
Functiile sulfului
• ajuta la dezvoltarea frunzelor ;

Carenta sulfului
• provoaca decolorarea nervurilor de la frunzele tinere ;

Execesul de sulf nu provoaca efecte secundare negative.

2)Calciul are o functioe foarte importanta in solul pentru bonsai.
Functiile calciului
• imbunatateste calitatea solului si corecteaza efectul acid din sol ;
• stimuleaza cresterea radacinilor ;
• ajuta la absorbirea nitrogenului ;
• ajuta la absorbirea fosforului si potasiului.

Carenta de calciu provoaca :
• efecte acide in sol ;
• slabirea generala a plantei.

Excesul de calciu provoaca :
• soluri alcaline ;
• blocarea absorbirii microelementelor ;
• bolcharea functiei clorofilice.

3)Magneziu
Functiile magneziului :
• ajuta functia clorofilica ;
• activeaza perioada vegetativa.

Carenta de magneziu
• provoaca decolorarea frunzelor ;
• provoaca slabirea generala a plantei.

Excesul de magneziu
• nu are consecinte negative.

Microelementele

Microelementele au un rol foarte important in echilibrul vegetalelor. Acestea sunt absorbite de plante in cantitati mici si prezenta acestora in sol, nu ocazioneaza probleme, doar in solurile foarte exploatate. Folosirea microelemantelor trebuie facuta cu grija.


Stie cineva cum se poate posta un tabel?

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2009 10:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Lucian, merci frumos :Multumesc: pentru aceste informatii.
Sunt mai mult decat utile, nu mai spun de efortul tau.
Este foarte bine asa cum ai structurat informatiile.
Pe forum nu se pot insera tabele.
Cand voi trece forumul pe versiunea superioara (ma tot atentioneaza cei de la server, din pacate acest lucru necesita ceva timp, care momentan imi cam lipseste) vom avea si alte facilitati :wink:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2009 11:29 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
ok, multumesc. Era un tabel cu principalele materii organice folosite in compozita fertilizantilor, cu valoarea nutritiva corespunzatoare ....
Cine le doreste poate sa-mi comunice si i-l trimit pe pm sau e-mail...

Cat priveste treaba cu sangele, intr-adevar se foloseste sangele uscat care are o reactie acida si un mare bagaj de azot....

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Apr 2010 18:31 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
am observat ca atunci cand dizolv ingrajamantul in apa aceasta devine alba,e oare normal?nu l-am mai folosit de ceva vreme dar cand il foloseam,apa nu devenea alba si imi pare ca miroase un pic ca si clorul!

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Apr 2010 11:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Vali, arunca-l, poti pierde plantele. Mai mult ca sigur ca termenul de valabilitate a expirat, sau a fost tinut in conditii necorespunzatoare.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001