Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:50




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2009 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Am si eu o minunatie de aloe, primita de la Laura. Avea cativa puiuti, pe care i-am facut cadou, iar acum vad ca mai face 2 puiuti. :dans:
http://mishya.sunphoto.ro/Aloe/NDPOJMLBJLXTERYSJFN

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 15:41 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2009 13:19
Mesaje: 37
Localitate: bucuresti
de cand am descoperit Aloea imi place la nebunie
sa vi le prezint eu (pozele sunt mai vechi, doar una inflorita este mai recenta, o sa incerc sa fac niste poze mai noi)

http://verat.sunphoto.ro/Aloe

_________________
http://verat.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Dec 2009 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Maestra mea : Imagine

Are cam 1 m inaltime si aproape 4 ani.

Si cativa puisori mai mititei : Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Feb 2010 13:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2009 12:58
Mesaje: 9
Localitate: Oradea
Laura, cred ca ai aloe delathi. Corect? Mi-am cumparat si eu una luna trecuta. Sper sa ajunga la 1 metru ca a ta. Mai am aloe aristata, variegata si vera - puiut. Le iubesc pe toate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2010 11:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nu am auzit pana acum de varietatea Aloe Delathi :oare: Si am dat pe Google sa caut sa vad poze si-mi spune ca nu exista denumirea aceasta. :roll: Cum se numeste exact ?
Credeam ca am Aloe Vera, dar poate o fi altfel . :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2010 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2009 12:58
Mesaje: 9
Localitate: Oradea
Laura, mie mi-a intrat o poza cu aloe delathi de pe un site din Germania. Asa scria si pe eticheta cand am cumparat-o. Seamana cu a ta. Cred ca am dreptate. Aloe vera are frunze pe 2 directii, deci nu cred ca asta este. Sper sa am dreptate si sa nu te zapacesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Cum "pacalim" Aloe-a sa infloreasca?
MesajScris: 30 Mar 2010 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Dragi parinti de Aloe,

Am si eu o Aristata de 2 ani (are cam 25 de cm.), insa nu mi-a inflorit pina acum. Nici nu stiam ca face flori cind am luat-o, dar dupa ce am aflat am inceput sa am asteptari... :Ruga:

Anul asta am udat-o foarte rar din noiembrie pina prin februarie, cind am inceput sa-i pun cite putina apa cam o data pe saptamina. De curind i-am pus si putin ingrasamint in apa, pt. plante cu flori. Uneori o ud si mai rar de o data pe saptamina. Probabil de-asta i s-au uscat citeva virfuri de la frunzute (in afara de cele pe care a apucat sa le mestece pisica), dar nu pare sa sufere prea mult din cauza asta. Aristata nu sufera, nu pisica. Pisica ar mai vrea, dar nu mai are voie. :)

Aloe-a sta mereu la lumina dar ferita de soare direct, pentru ca am observat ca se face maro-roscata daca o atinge o raza directa.
Am mutat-o anul trecut, intr-un ghiveci mai mare. Are pamint de cactusi si bilute de argila pe fundul ghiveciului.

Sa o mut intr-un ghiveci mai mare cu 2-3 cm acum, inainte sa intre in vegetatie? (Inca n-au inceput sa-i creasca iar frunze.)

Imagine

Ce mai pot sa fac pentru ea ca sa vad si eu minunatele flori? :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2010 19:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Laura cred ca GB vroia sa spuna Aloe Delaetii. Am gasit si eu site-ul ala german. http://gardenbreizh.org/photos/jeff5850 ... 79925.html
Alice depinde cat de batrana e aloe a ta. Am inteles ca doar pe la 4- 5 ani fac primele flori. Daca gresesc le rog pe fete sa ma corecteze. Oricum arata foarte bine plantuta ta. :bravo:
Aloe a mea a avut mici probleme cu noul ghiveci. Retinea prea mult timp apa in el si incepusera sa-i putrezeasca radaciniile. I-au cazut cateva frunze de la baza si restul s-au adunat si s-au inmuiat. Dar acuma e mult mai bine. Am pus-o in vechiul ghiveci, i-am schimbat pamantul si o ud cam o data pe saptamana. A inceput sa dea frunze noi la baza(sau sunt pui, inca nu stiu), iar frunzele mari nu mai sunt moi.
http://mishya.sunphoto.ro/Aloe/16272775
http://mishya.sunphoto.ro/Aloe/16272785
http://mishya.sunphoto.ro/Aloe/16272797

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2010 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
mishya scrie:
Alice depinde cat de batrana e aloe a ta. Am inteles ca doar pe la 4- 5 ani fac primele flori. Daca gresesc le rog pe fete sa ma corecteze. Oricum arata foarte bine plantuta ta. :bravo:


:Multumesc: e mai mult meritul plantei decit al meu. Si al pisicii care i-a rontzait virfurile la toate frunzele de mai jos cind o scapam din ochi pt. citeva secunde. :oops:
O ud destul de rar, e in pamint pt cactusi si anul asta i-am dat ceva ingrasamint, cam o data pe luna, in speranta unei tije florale. Asta din cauza ca am vazut o aloe mica-mica cu floare undeva intr-o poza. Altfel, daca e asa cum spui, ar trebui sa sper si mai mult la anul, ca abia atunci face 4 anisori. Ar trebui sa-i schimb ghiveciul in toamna sau primavara viitoare. Sau macar pamintul, ca e in al doilea an in aceeasi "resedinta".

Mishya, frunzutele noi sint pui. Aloe nu face alte frunze in locul celor la care a renuntat, si a mea a pierdut citeva frunze de la baza cind am salvat-o de pe casa scarii, unde se usca vazind cu ochii. Bine, am "vazut-o cu ochii" de maxim 3 ori pina am decis s-o recuperez, ca avea si ghiveciul crapat. :inger:
De-asta zic eu ca e posibil sa o poti recupera si estetic pe a ta in timp, cu ceva rabdare. La mine era vorba de vreo 5 cm de tulpina "cheala" si-am bagat-o direct in pamint pina la frunze. A facut niste puisori la baza pe care i-am despartit in timp si am observat ca fosta tulpina s-a adaptat bine la conditiile subterane.

In pozele detaliate din albumul tau se vad muguri de radacinute pe tulpina "cheala" chiar si mai sus. Incearca treptat sa acoperi mugurii acestia cu pamint, dar sa nu o uzi des si nu direct linga tulpina. Treptat va forma radacini mai sus si vei putea tunde din partea de jos la un moment dat. Va fi nevoie de mai mult timp, multa rabdare si atentie, pt. ca daca te grabesti sa tai risti s-o pierzi. O sa cauti ghivece mai inalte pentru ea. :)

Puii vor creste si ei, si vei observa si pe tulpinitele lor mugurasi de radacini. Cind sint destul de mari (frunzutele ca mugurasii de radacini nu cresc decit dupa ce ajung in pamint) e bine sa-i desprinzi de mama si sa-i plantezi separat, pt. ca frunzele mature vor fi grele si planta n-o sa le poata sustine decit daca o ajuti cu un tutore (sau mai multi). Poti lasa puisorul cel mai de jos, daca vrei, in ideea ca vei ajunge cu linia substratului pina linga el.

Se vede ca se simte bine acum, puisorii sint semnul cel mai bun ca ii merge bine. Radacina e sanatoasa, are mai putine frunze de hranit, asa ca a trecut la inmultirea vegetativa.

Transmite-i salutari si urari de bine din partea Aristatei mele si a puilor ei. :dans:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iun 2010 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Miha, ce o sa iasa la baza o sa fie pui. Dupa cum arata asta cred. :roll: Si Alice zice la fel. Deci asta tre' sa fie.

Intr-adevar, se pare ca se numeste Delaetii. Seamana perfect cu cea din poza pusa pe link.

Din cate stiu eu cam dupa 7 ani face flori. Cel putin planta mama de Aloe, de la care am luat-o pe a mea acum 4 ani a inflorit exact dupa 7 ani. E foarte interesanta floarea. N-am acasa poze cu ea, dar sper sa gasesc la servici pe comp, ca stiu sigur ca am pozat-o.
A mea de acasa are peste 1 m inaltime. Nu o ud des, insa o pulverizez zilnic, de cate 2 - 3 ori cu apa si ii place "balaceala". Si e tare frumoasa. Mai am 3 pui la servici. :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Wow! 7 ani! N-am cautat informatii in detaliu, insa am vazut sigur o poza cu un puisor care avea tija florala. Ma intreb daca o fi nevoie si de aer & soare pentru minunea colorata, insa am observat ca Aloe in soare se inroseste si pare "fiarta", asa ca o tin (pe ea si pe puii ei) sub fereastra, la lumina indirecta, sa nu se bronzeze sau sa faca insolatie.
Oricum, pina la floare, Aloe este o planta frumoasa si eleganta. Multumesc ca mi-ati calmat nerabdarea s-o vad inflorita, ca deja o tot intrebam de ce-i suparata pe mine si mai aveam putin si ne certam. O sa-i aleg un ghiveci mai mare si mai frumos si ne impacam. Oare se supara daca o mut chiar acum, in 2-3 saptamini?

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mai 2011 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Floricele, floricele :wink:

Imagine***Imagine***Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mai 2011 07:49 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Iata ca nu am scris aiurea la Kohlerii. Acum am vazut si Aloea. Performanta sa o vezi inflorita :shock: . Felicitari Laura :premiu: :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001