Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 10:22




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iul 2009 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Vernil, ai murraya cumparata de la magazin/supermarket ? si eu am avut dar m-am plictisit asteptind sa infloreasca.

Am observat la multa lume pe forumuri ca murayele obtinute de noi din seminte infloresc de mici pe cind cele cumparate de la magazin/supermarket se lasa cam mult asteptate. :uff:

Trebuie sa fie o explicatie .... :idea: noi punem semintele direct in pamint si dupa cum se vede le prieste pe cind cele de la producatori sunt crescute in turba cu stimulatori, degeaba cresc mari daca nu fac si flori. :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iul 2009 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Si murraya mea creste dar nu vrea sa faca flori :cry: , inca , eu mai astept :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iul 2009 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Ii pun ingrasamant dar nu pentru citrice, nu este cumparata de la magazin ci obtinuta din seminte, nu am tinut-o in ghiveci mare , a fost chiar mic si totusi nu infloreste :( :( ma hotarasem sa o ignor poate infloreste dar nici asa nu da semn ca ar inflori :(, cu toate ca este foarte frumoasa, vorba lui vernil :uff: are niste frunze verde intens, mari si lucioase si da in continuare ramurele, dar nici gand sa infloreasca :furios: , chiar nu stiu ce as mai putea sa ii fac sa infloreasca :furios: . Voi ce spuneti???? :oare: :roll: O sa cumpar si ingrasamant pentru citrice, sper sa infloreasca :Ruga: :Ruga: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2009 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Pai, ce sa-ti mai spun Aurora, a mea sta la soare dimineata vreo 3 - 4 ore si are mult aer. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iul 2009 12:43 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Scuze ca raspund asa tarziu. Da, Murraya mea este cumparata din magazin. Am o cunostinta care a asteptat-o 5 ani pana a inflorit, crescuse lunga - peste 1 metru - saracise de frunze la baza, intr-un sfarsit glorios a facut prima floare, apoi nu s-a mai oprit. Avea caldura, soare, ghiveci cam mare, dar nu avea curenti de aer! In momentul cand a mutat-o langa un geam deschis permanent, a inflorit.
Imi amintesc ca acelasi luicru l-a recomandat Lucica, ca planta sa stea afara, la aer. A mea sta de 2 ani :oops: insa am cam uitat de ea, cand au fost caldurile mari, prin iunie ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iul 2009 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Pe ale mele "piticanii" nu le deranjeaza caldura ori soarele (sunt pe balconul inchis cu geam obisnuit si au soare de la 11 pana seara+ aer ca e mereu deschisa fereastra). Dar lipsa de apa le este fatala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Iul 2009 16:24 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
In sfarsit, am si eu boboci la murraya :dans: :dans: :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Iul 2009 18:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Bobocii mei stagneaza. A trecut destul de mult timp de cind au aparut dar nu se dezvolta ! :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2009 12:14 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Floare mica, incearca sa le creezi putina umiditate, ca si la orhidee. Sincer, eu asa am procedat cu hoya, murraya, orhidee. Am boboci la toate, inclusiv tije florale la oncidium si phale. Se pare ca le place umiditatea. Acum, aparatul indica 75%, inainte era doar 65% ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ieri seara cind a inceput ploaia torentiala, am luat Murraya de la geam si am bagat-o in balcon ca sa nu-i strice ploaia bobocii. Avea toti bobocii inchisi. Ce credeti, intr-o jumatate de ora s-au deschis doua floricele minunate si parfumate.
Multumesc, Admin, pentru aceasta plantuta minunata :Multumesc: :dans 2:

Imagine * :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 09:29 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
E superba :bravo: A ajuns parfumul ei pana aici !
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe floricele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
aura62 scrie:
E superba :bravo: A ajuns parfumul ei pana aici !
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe floricele!


Multumesc, Aura. :pupici: :pentru tine:
merita sa avem asa o plantuta in casele noastre. Abia astept sa -i culeg semintele si sa o inmultesc. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 11:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Floare mica, sa iti spun ca ma bucur teribil ca micuta a facut asa multe flori :shock: si ca ai reusit sa simti parfumul florilor? Arata superb :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 11:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Intr-adevar, Admin, e minunata, nu credeam ca o sa-mi infloreasca, dar de cind am scos-o afara la geam a facut multi boboci care au stagnat o lunga perioada. Acum sunt multumita, sper sa-mi infloreasca si ceilalti boboci care se vad in foto si sunt inca mici,mici,mici. :dans: :dans: :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Aug 2009 12:03 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
felicitari pentru florile murrayei! Planta mea sta afara, in gradina, avea o multime de bobocei, insa mi-au daramat pisicile ghiveciul :( ... Murraya mea statea pe masa unde tin florile din gradina, dar acolo si-au facut culcus 3 pui de pisici, mi-e mila de ei sa-i alung, se joaca printre flori ... Poate reusesc sa-i pozez cand stau tolaniti la soare ... unul e cenusiu, ceilalti doi patati alb-maro-roscat ... Sunt haiosi cand isi fac loc printre ghivece, uneori le ocolesc, dar de cele mai multe ori le darama, si tot ei se sperie :lol: . Oricum, murraya am mutat-o :pupici:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001