Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Aug 2008 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
e frumoasa gardenia ta Anadana! Ma bucur oentru tine! :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Aug 2008 11:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Felicitari Anadana , sa fie sanatoasa sa te bucure cu multe floricele :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2009 16:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009 17:14
Mesaje: 47
Localitate: Bucuresti
sunt pe cale sa pierd o gardenie, dupa 2 luni numai... si nu stiu de ce...

pare ca putrezeste... i-au cazut toate frunzele... nu stiu ce sa-i fac... :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2009 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009 17:14
Mesaje: 47
Localitate: Bucuresti
in album am poze cu ea frumoasa... acum mi-e frica sa o pozez... :(

http://s429.photobucket.com/albums/qq16 ... /gardenie/

nu stiu ce ce-am gresit... :(

_________________
Corina

http://s429.photobucket.com/albums/qq16/coryhelen/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2009 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Daca nu o vedem nu putem sa ne dam cu parerea in legatura cu suferinta ei :oare: . Asa ca fa-i o poze repejor. Pentru Gardenia mea am cumparat ingarasmant foliar cu Fe , o pulverizez saptamanal cu el pentru ca incepuse sa i se decoloreze frunzele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 13:38 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Si eu am o Gardenie cumparata in urma cu un an si de un timp a inceput sa aiba ceva probleme. V-am facut ceva poze poate daca o vedeti aveti ceva idei pentru floricica mea, i-am rupt ieri o crenduta si am pus-o in apa poate se prinde sau dupa ce vedeti pozele ma sfatuiti voi ce sa ii fac sa salvez floarea si poate sa reusesc si sa prinda radacini crenguta rupta
Imagine
[url=http://i589.photobucket.com/albums/ss331/schiopugabi/DSC_0228.jpg Imagine[/url] si ultima e puiutul
[url=http://i589.photobucket.com/albums/ss331/schiopugabi/DSC_0229.jpg Imagine[/url] credeti ca sufera de cloroza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 13:45 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
nu stiu ce am facut e prima oara cand alipesc fotografii dar se pare ca tot am gresit undeva de nu se vad celelalte fotografii, scuze.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 17:51 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2009 12:46
Mesaje: 2
gardenia mea are niste insecte ciudate pe ea. cred ca sunt paduchi.
ce sa fac cu ea? o am de aproape 2 ani. ce ziceti sa fac cu ea?
am sa-i fac niste poze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
schiopugabi scrie:
nu stiu ce am facut e prima oara cand alipesc fotografii dar se pare ca tot am gresit undeva de nu se vad celelalte fotografii, scuze.....


Gabi, dupa ce ai scris din tastatura [url=ai alipit doar jumatate din poza, la sfirsitul sirului trebuia sa scrii din tastatura][img]apoi%20trebuia%20sa%20te%20duci%20din%20nou%20in%20album%20si%20sa%20dai%20clic%20dreapta%20pe%20poza%20si%20in%20fereastra%20care-ti%20apare%20alegi%20ultimul%20rind%20unde%20scrie%20Properties,%20iti%20apare%20alta%20fereastra%20si%20selectezi%20cele%20doua%20rinduri%20din%20fata%20cuvintului%20Address%20dai%20Copy%20apoi%20te%20intorci%20%20in%20forum%20pui%20prompterul%20acolo%20unde%20ai%20ramas%20si%20dai%20Paste,%20abia%20acum%20scrii%20din%20tastatura[/img][/url] gata ! ai grija, totul se alipeste si se scrie fara nici o pauza din tastatura :lol:
uite asa o sa ti se vada pozele in forum :Yes:

Imagine

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Apr 2009 15:19 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Toata lumea are albume cu poze super frumoase Mai sus aveti o poza cu gardenia mea, poza e de saptamana trecuta, si atunci artata destul de urata dar acum daca o vedeti o sa radeti de mine sau o sa spuneti ca sunt o mama denaturata, dar se usuca de la zi la zi, nu stiu ce sa ii mai fac. Am inteles ca daca i se decoloreaza frunzele sufera de cloroza, dar nu am gasit nicaieri ce efecte mai poate sa aiba cloroza asupra plantei. Frunzele gardeniei mele nu numai ca s-au decolorat dar au inceput sa se si usuce de la varf catre tulpina si unde ii cad frunzele uscate si usuca si ramurelele. Saptamana trecuta am reusit sa ii rup o crenguta care nu parea afectata de aceasta boala si am pus-o in apa poate reusesc sa ii fac radacini. Disperata, ieri, am fost la magazin si am cerut sulfat de fier si nu au avut ce sa imi dea iar cand le-am zis ca i se usuca si frunzele mi-au dat un fungicid tot pe baza de fier impotriva clorozei. Am pregatit solutia si am si stropit-o ieri dar nu stiu ce sa fac sa stropesc si puiutul din pahar pus pentru inradacinare, oare are ceva?, vanzatoarea mi-a zis sa le stopesc o data la 2 saptamani, sper sa o salvez cu toate ca arata ca din razboi, dar speranta imi e in crenguta din borcan, ce parere aveti despre asta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Apr 2009 16:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Nu pot sa ma pronunt in legatura cu suferinta plantei tale , imi pare rau dar nu stiu , n-am trecut prin asta.
Gardenia pe care mi-am cumparat-o in toamna arata bine desi n-a vrut sa infloreasca la mine . Pot sa spun ce am facut eu : am udat-o cu apa de ploaie pentru ca stiu ca nu-i plac sarurile din apa noastra , am pulverizat-o putin ( 2-3 puf-uri ) zilnic si am tinut-o intr-o camera neancalzita . In ultima perioada am asezat-o pe un strat de bile care se hidrateaza si asigura umiditate plantei . Periodic la 1-2 saptamani am pulverizat-o cu ingrasamant foliar cu Fe . Si acum este in substratul in care era cand am cumparat-o dar este la rand pentru transplantare pentru ca am achizitionat turba acida .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2009 11:09 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
multumesc doina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iun 2009 22:22 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Buna tuturor.Da de "GARDENIA JASMINOIDES"ati auzit?Ma intereseaza daca trebuie sa ii fac ceva deosebit fata de ce am citit de celelalte Gardenii.Gardenia Jasminoides este in posesia mea de ieri adica din data de 16.06.2009.As vrea sa stiu daca ii trebuie ceva in mod special.In afara de udat pe frunze si fertilizant o data pe saptamina.Si cind pot sa o mut din ghiveciul ,cu care l-am luat.Poza o aveti pe forumul unde scrieCARMEN.Abia astept sa infloreasca.O sa va trimit poza cu ea inflorita,cind o sa infloreasca. Multumesc ca ati avut rabdare cu mine.Va multumesc in avans pentru sfaturi.Deocamdata sunt ,fericita,bucuroasa ca o am. :inger: :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2009 09:30 
Neconectat

Membru din: 28 Iun 2009 09:34
Mesaje: 4
Localitate: la malul marii
buna dimineata,

de curand mi-am achizitionat o gardenie, care imi este foarte draga, insa si foarte pretentioasa dupa cate am citit pe internet.
Eu o tin pe pervazul de la geamul din sufragerie, iar din sufragerie se intra in balcon, unde sunt celelalte flori. Tin sa precizez ca soarele nu bate direct pe ele pentru ca am pus un cearceaf mai inchis la culoare protejandu-le astfel de bataia directa a soarelui.
Gardeniei i-am schimbat ghiveciul si i-am pus si vreo 2 batonase de ingrasamant pentru plante care fac flori, insa mai gasesc cate o frunzulita care incepe sa se usuce si pana acum mi-au cazut si 2 bobocei micuti.
Imi puteti da si mie cateva sfaturi pe care voi le aplicati pentru aceasta floare pentru ca nu vreau sa moara.

Va multumesc,

Maia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2009 20:57 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Maia, in primul rind bine ai venit in lumea florilo. Imi pare bine ca ai venit in lumea noastra. Maia eu am luat-o de vreo luna si un pic. Asa ca nu am prea mare experienta in gardenii, dar dupa cum am citit eu, pe forum intr-adevar este pretentioasa dar daca o tii intr-un loc asa cum spui tu s-ar putea sa (n-o mai ai). Eu zic ca e mai bine sa o tii intr-un loc in care sa aiba si un pic de oxigen, ar fi bine sa ai undeva unde sa o pui la semiumbra ar fi perfect. Dar nu cred ca era necesar sa ii schimbi ghiveciul acum, intii ii trebuie un pic de acomodare si dupa aceea ii schimbi ghiveciul, dar nu stiu cind este perioada cea mai buna?! Si batonase nu trebuia sa ii pui petru ca o arzi. Eu ii pun la a mea doar fertilizant 1-data pe saptamina (flora pt. flori). Si udata pe frunze ii place. Ce pamint i-ai pus? Mai intreaba, sau citeste pe Forum daca ai nelamuriri. BAftA. :!: :?:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001