Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:52




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Musculita alba
MesajScris: 13 Apr 2010 09:30 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Va rog sa ma iertati daca nu am cautat bine prin topicuri si mai exista un topic cu acest nume dar am o mare problema.
Am cumparat un abutilon megapotamicum si niste fucshii si la aceste plante a aparut musculita alba. Ce pot sa fac sa o starpesc. Tocmai cand eram asa de bucuroasa ca sunt bine si parea sa le mearga bine, a aparut acest daunator nesuferit si plantele mele sufera ingrozitor.
Pana azi dimineata nu mi-am dat seama ca si fuchsia este atacata dar cand am vazut ca are ceva lipicios pe frunze si am intors frunza era plina de oua si de musculite albe. Ma poate ajuta cineva?
Imi cer inca o data scuze daca mai este un topic asemnator rog admin sa mute discutia acolo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Plantele astea sunt recunoscute ca "magneti" pentru musculita alba. Foloseste Confidor Oil (daca gasesti in sticlute mici) sau Decis, in dilutiile recomandate. Si neaparat, repeta de cateva ori tratamentul, la interval de o saptamana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 16:01 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Multumesc mult, Stefana!
Astazi am mers la un magazin care comercializeaza produse dintr-acestea, si mi-a recomandat ( de fapt l-am cumparat ) Talstar, o fiola la 4 litri de apa, repetat stropitul dupa 5 zile. Crezi ca este bun?
La noi in oras nu prea se gasesc si de aceeia suntem nevoiti sa luam ceea ce ni se recomanda de catre vanzator. Am mai citit tot astazi de Perfect Plant cu tripla actiune dar nu am gasit la floraria la care am fost.
O sa caut si ce mi-ati recomadat, incerc sa le salvez bietele floricele, pentru ca sufera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2010 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Este foarte bun si Talstarul.
Perfect plant are o actiune mai energica, eu n-am folosit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2010 14:52 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Multumesc, Stefana!
Aseara am aplicat in concentratia indicata si acum astept sa vedem ce se intampla. Preventiv am stropit si pamantul celorlalte plante care au fost in vecinatatea celor infestate cu musculita. Crezi ca am facut rau? Vor avea de suferit plantele daca nu sunt bolnave? Am dat preventiv.
Mai vreau sa te intreb ceva, sper sa nu te superi: esti aceeasi Stefana care mi-a dat niste sfaturi legate de o orhidee pe un alt site?
Iti doresc sa ai o dupa-amiaza placuta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2010 21:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Am acelasi nume pe toate forumurile pe care sunt inscrisa.
Nu mai stiu ce sfaturi ti-am dat :oops: ... intre timp am si mai multa experienta cu orhideele :la prins:

Nu cred ca este util sa dai preventiv cu insecticid, nu ar avea ce killeri :wink: .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001