Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:06




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: paraziti la flori care tocmai ies din samanata - urgent
MesajScris: 08 Dec 2008 15:56 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2008 05:28
Mesaje: 5
Localitate: Cluj-Napoca
buna,

am pus ceva seminte de floricele intr-un ghiveci cu pamant. am observat ca incep sa iasa, numai ca dispar dupa aceea si cu siguranta din cauza parazitiilor care misuna pe acolo. sunt foarte micuti, inchisi la culoare si ii vad ca misuna pe pamant.
va rog sa imi raspundeti cat mai redepe, imi mor floricelele de pe o zi pe alta. ce detalii sa va mai dau, la ce sa ma uit? cum sa tratez pamantul fara ca floricelele sa fie afectate? va multumesc!!

:help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 16:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ramona ce fel de seminte sunt? De cat timp au inceput sa rasara si in ce conditii sta ghiveciul? Daunatorii sunt la suprafata pamantului sau mai in profunzime?
O foto poti pune?

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 16:31 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2008 05:28
Mesaje: 5
Localitate: Cluj-Napoca
sunt seminte de flori de vara care se pun in curte, un amestec de sortimente(pliculet), muscate curgatoare, si alte flori (care nu stiu cum se numesc) pe care le-am avut vara pe balcon (de acolo si semintele). am plantat mai multe sortimente intr-un ghiveci pentru nu stiu care o sa iasa, avand in vedere ca nu sunt de anul asta semintele, si urmeaza sa le separ. floricelele abia incept sa rasara, una are cateva zile, iar restul 1-2 zile. au iesit au abia cativa centimetri, unele dispar apoi la alea am vazut ca este mancata partea cu frunzulite si am impresia ca si la radacina, pentru ca s-a aplecat. daunatorii ii vad la suprafata, nu stiu daca intra si sub pamant, nu am vazut sa intre. sunt foarte mici, o sa incerc sa pun o poza in vreo jumatate de ora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: poza
MesajScris: 08 Dec 2008 17:28 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2008 05:28
Mesaje: 5
Localitate: Cluj-Napoca
Imagine
asta e poza, mai clara nu am reusit sa fac, e marita foarte tare.
sus e capul, are si 2 antenute.
nu cred ca stau si sub pamant, dar am observat ca pot sari, desi nu sar foarte des.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 18:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ramona, daunatorii aceia se poate sa fie din pamant au fost ceva oua sau larve si s-au dezvoltat gasind conditii prielnice, caldura si umiditate.

Daca spui ca ai seminte de plante care infloresc vara cred ca e prea devreme pentru ele, la rasadul tanar se intampla adesea ca plantele tinere sa se „taie“ nu neaparat din cauza daunatorilor aceia. Se poate intampla cand uzi rasadul cu apa prea rece, cand descoperi rasadul pt aerisit si desigur si daunatorii pot manca plantele tinere.
Incearca sa stopesti cu o solutie de mospilan sau cel mai indicat ar fi sa mergi la o farmacie fitosanitara cu un monstrulet si sa arati acolo pentru a primi sfatul lor.
Iti doresc succes sa salvezi micile plantute!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 18:27 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2008 05:28
Mesaje: 5
Localitate: Cluj-Napoca
stiu ca am pus semintele prea devreme, ma gandeam ca o sa le tin in casa pana se face cald, o sa caut o astefel de farmacie si daca nu gasesc, atunci incerc sa gasesc acea solutie. nu ma pricep prea mult la flori, dar o sa ma documentez de pe acest site zilele urmatoare. multumesc pentru ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2008 00:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Indivizii aceia se formeaza cand pamantul este umed mereu.Pot fi albi sau inchisi la culoare si in momentul cand uzi ies la suprafata si sar.Eu am scapat de ei prin udarea cu insecticid diluat asa cum spune Lucica ,cu Mospilan.Ca sa nu se mai formeze din nou lasa pamantul sa se usuce intre doua udari. :pentru tine:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2008 02:13 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2008 05:28
Mesaje: 5
Localitate: Cluj-Napoca
multumesc, am sa iau maine Mospilan.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001