Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:38




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2010 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Pai a venit primavaraaaaa :dans: Deja are radacinute. E harnicuta :Yes:
Hai duminica la mine. Haideti amandoi . :wink: Ne mai auzim la telefon pana atunci. Am mai multe sa-ti dau :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2010 12:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Ok, vorbim mai multe la telefon sambata. :wink: :pupici:

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: kalanchoe
MesajScris: 24 Mai 2010 16:07 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
Am primit anul trecut o kalankoe ca a ta mysha,roz cu frunze mari si suculente,dar pentru ca am cam neglijat-o a ramas cam chelboasa .Acum ceva timp i-am schimbat pamantul cu din ala de flori Flora si plus pamant de padure( de deasupra ca era mai negru)
As vrea sa aiba din nou frunzele mari dar ce i-as putea face?dupa cum am mai spus e cam bat si are doar frunzulite .O zi placuta va dorsesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: kalanchoe
MesajScris: 24 Mai 2010 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
tugatita scrie:
Am primit anul trecut o kalankoe ca a ta mysha,roz cu frunze mari si suculente,dar pentru ca am cam neglijat-o a ramas cam chelboasa .Acum ceva timp i-am schimbat pamantul cu din ala de flori Flora si plus pamant de padure( de deasupra ca era mai negru)
As vrea sa aiba din nou frunzele mari dar ce i-as putea face?dupa cum am mai spus e cam bat si are doar frunzulite .O zi placuta va dorsesc!


Cred ca cel mai indicat este sa o tai cu curaj la citiva centimetri sub linia frunzelor si sa pui in apa virful cu frunzulitele mici, in asa fel incit doar "batul" sa atinga apa, nu si frunzele, pentru ca acestea se vor ofili si vor cadea. Cum e primavara acum, o sa dea mustati repede si poti pune lastarasul fie alaturi de "batul" care a ramas in ghiveci, fie separat.
"Batul" ramas cu radacina intreaga nu-l arunca. E foarte posibil sa ramifice rapid de la nodurile de unde au cazut frunzele si sa faci anul asta o Kalanchoe stufoasa si frumoasa. Frunzele vor creste mai mari pe masura ce creste si plantuta.

Am primit si eu acum o luna o Kalanchoe rosie, deja inflorita, si 2 puisori roz, carora le trecusera florile. La cea rosie florile sint inca foarte vesele (revin cu poze) si-mi place de ea ca face gimnastica in fiecare seara si dimineata, se inchide si se deschide odata cu programul :Soare:-lui.

Am citit tot topicul, sa vad cum se ingrijesc mai bine si va multumesc pentru postari :Multumesc: . Am luat aminte si ma duc chiar acum sa tai tijele florale trecute de la puii roz, pe care i-am pus alaturi de cea rosie, pentru un ghiveci mai bogat.

Acum alta minune! Mi-au cazut cu tronc, iremediabil, Kalanchoe-le cu flori involte, despre care abia acum am aflat ca exista :oops: . Sint atit de frumoase si delicate, parca ar fi niste trandafirasi mici, mici de tot.
Eu nu-mi amintesc sa fi vazut prin florarii/supermarket-uri in Bucuresti astfel de Kalanchoe inflorite, ca le-as fi remarcat, dar acum o sa fiu cu ochii in 4 dupa ele.
Insa, daca cineva din Bucuresti sau din Constanta are si poate sa-mi de si mie o ramurica mica-mica de orice nunata cu floare "batuta" sau simpla alta culoare in afara de roz si rosu-oranj, i-as fi recunoscatoare.
As vrea sa fac o jardiniera frumoasa, cu mai multe culori :inger:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: kalanchoe
MesajScris: 25 Mai 2010 14:22 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
http://i897.photobucket.com/albums/ac17 ... 010027.jpg
asta e kalanchoe de care vorbeam


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mai 2010 14:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
uite-le pe ale mele: http://gabrielabis.sunphoto.ro/calanchoe/pagina2
eu procedez asa: dupa ce se trec florile le tund scurt, fara mila; ele incep sa creasca frumos si sa se ramifice si fac flori aproape tot anul; le tin in ghivece mici si le ud numai cand pamantul este uscat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mai 2010 15:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Gabyis, ce frumoase sunt si bine ingrijite :bravo: :floare: :bravo: :floare: :bravo: :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mai 2010 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
multumesc, floare mica; le ingrijesc dupa metoda de mai sus; la inceput am pierdut multe plante, nu stiam sa le ud sau le lasam sa creasca si aveau cate o tija subtire, inalta si cheala...incet incet am invatat ce le place si ai vazut cum arata; aproape tot anul sunt asa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2010 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Fetelor am o problema cu o kalanchoe. Ceva ii mananca frunzele si nu imi dau seama ce. Am verificat frunzele si nu au nimic vizibile pe ele(purici sau paianjeni, sau alte lucruri de genul) si pamantul e curat si si radacinile. Cu toate astea frunzele ajung sa arate ca mancate de o omida. Daca ati vazut cum mananca omida o frunza, asa e si kalanchoe a mea. Ii apare un punct uscat pe frunza, dupa care incepe sa se faca o dara si incet incet dispare ca mancata. Stiti cumva ce ar putea fi si cum sa scap planta de problema?

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2010 19:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Inca nu am descoperit ce are kalanchoe a mea, dar i-am rupt frunzele bolnave, si vad ca e mai bine.
http://mishya.sunphoto.ro/Kalanchoe/16272884
Mai am vreo 6 puiuti, unul e de la Laura (si ii merge foarte bine) iar restul ce am salvat de la florile luate din magazin, care mureau pe capete(noroc ca am fost inspirata sa iau lastari sa-i pun la prins).
http://mishya.sunphoto.ro/Kalanchoe/pagina2
http://mishya.sunphoto.ro/Kalanchoe/pagina3
Stiu ca ar fi mai frumos sa stept pana fac flori si sa pun poze cu ele inflorite , dar eu sunt foarte mandra de ele asa micute, ca le pot observa zilnic cum cresc, tinand cont ca tot trebuie sa le intorc catre soare altfel cresc intr-o parte.:ha ha ha:
Ale voastre cum o duc pe caldura asta?

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iun 2010 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Tre' sa-i fac poze la "portocala" de la tine, Mishya. Arata excelent si a crescut foarte mult. Insa beneficiaza zilnic de cate 2 - 3 "dusuri" :wink: Le pulverizez cu apa si le place mult la balaceala . :dans:
Maine pozez portocala. Am mutat-o in ghiveci mai mare si de atunci a crescut parca dintr-o data :victorie:
Al mele nu-l inflorite acum nici una. La cea rosie abia i-au trecut florile. Acum ia si ea o pauza . :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Kalanchoe a mea rosie e inca inflorita. Au ramificat mult floricelele, e inghesuiala acolo de mi-e greu acum sa rup floricelele trecute. Incredibil ce mult tine floarea. Cele roz insa nu dau semne. Poate trebuia sa le tund mai din scurt? :oare:

Am facut si un mic experiment cu o frunzuta ce se rupsese. Am infipt-o in pamint si-a ramas verde. De curind am miscat-o putin si se tine intr-o radacinuta!! O singura frunzisoara, si nici macar nu este din cele mari, e cit o moneda de 10 bani. Sint curioasa ce-o sa faca mai departe. :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2010 18:52 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2010 18:02
Mesaje: 2
Vin si eu cu ''floricica'' mea . Sunt un pic trista :( Ceva nu e ok ,sus ..la varful kalanchoei frunzele sunt verzi ,apar bobocei,pare atat vie,dar pe la mijloc frunzele se ingalbenesc si se lasa ,iar floricelele se usuca .

O ud la 2 zile (acum pe timpul verii cand e ff cald) numai seara .Pamantul nu este uscat .Planta nu se afla sub razele soarelui (doar acum ca am facut poze) ,o tin in casa pe masa unde e tot timpul umbra .



Help !!! :help:

Ce sa-i fac ?? De ce lasa acele frunze si se ingalbenesc ?

Este normal ce se intampla ?


Ultima oară modificat de layla_h pe 08 Iul 2010 23:11, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2010 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Din ce stiu eu, fiind o suculenta, nu are nevoie de prea multa umezeala in pamint. Eu o ud numai cind se usuca pamintul si sta la geam, insa nu in soare direct, e usor sub geam si numai tija florala vede soarele direct.
Incearca sa o uzi mai rar, lasa pamintul sa se usuce intre 2 udari. Insa eu o am doar de anul acesta, poate fetele cu mai multa experienta sa stie mai multe.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2010 20:38 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2010 18:02
Mesaje: 2
Asa am sa fac ,am s-o ud mai rar
Ultima data am udat-o acu' 2 zile ,tocmai m-am uitat la radacina si pamantul mi s-a parut de-a dreptul ud.
Acum mi-e frica sa nu putrezeasca radacina sau sa faca cine stie ce ganganii .N-o mai ud prea curand :oops:

Multumesc pentru raspuns


P.s Eu o am de 2 luni si nu stiu prea bine s-o ingrijesc .Am sa mai citesc aici la subiect ca s-a scris muuulllteeee pagini


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001