Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:35




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2010 21:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Daca pamintul este foarte ud, pune ghiveciul cu gaurile de drenaj direct pe un teanc de servetele sau pe un prosop de bumbac (un material cu putere mare de absobtie) si repeta de citeva ori pina nu se mai umezeste materialul de sub ghiveci ca sa ajuti pamintul sa se ususce mai repede. Nu lasa apa in farfurioara.
Daca totusi ramine prea ud, cred ca ar trebui sa-i schmbi pamintul daca nu da semne ca-si revine. Frunzele care au apucat sa se ingalbeneasca vor cadea, insa ar trebui sa-i de lastari de acolo peste vreo saptamina-doua daca se redreseaza.
Ca sa fii sigura ca n-o pierzi, alege un lastar mai maricel si pune-l in apa sa-i dea mustati. Nu lasa frunze in apa, doar tulpinita, pentru ca frunzele se inmoaie si mucegaiesc.

Am o rugaminte, daca poti sa intri sa editezi mesajul tau cu fotografiile, sa pui imaginile la rezolutie mai mica, pentru ca serverul pe care este forum-ul are un spatiu limitat si este si rugamintea doamnei Administrator sa postam imaginile ca "timbru" ce se poate deschide in alta fereastra mai mare:
[url=http://s824.photobucket.com/albums/zz162/Alice_Fluture/Plantele%20mele/?action=view&current=DSC09734.jpg:detestabil][img:detestabil]http://i824.photobucket.com/albums/zz162/Alice_Fluture/Plantele%20mele/th_DSC09734.jpg[/img:detestabil][/url:detestabil]
Multumesc frumos.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2010 21:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Merci draga Alice :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Oct 2010 16:08 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2010 12:39
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
am si eu una...toata vara a stat in balcon si a inflorit incontinuu...acum este verde nu are flunzele galbene,dar nu mai are nici o floare...cred k o am de un an si ceva si tot timpul inflorea ..si acum este asa de vreo luna si ceva.....o sa-i fac si o poza k sa o arat...

_________________
http://andy22.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Oct 2010 21:30 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2010 12:39
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
amalia2008 scrie:
In sfarsit am dat peste numele unei plante pe care o am de mica, tot am avut o multime, am reimprospatat colectia, adica am pus pui si planta mama am mai taiat-o ca era prea mare, imi placea foarte mult modul de inmultire, face pui pe frunze, e minunata cu atatia puisori pe frunza, din nefericire am doar o specie, am observat la gradina botanica mai multe tipuri de planta de aia, incerc sa fac rost si de puisori de la alta specie. Acum, vreau s afac un experiment, o sa pun un puiut intr-un ghiveci si vreau s ail pozez in fiecare saptamana, ca sa vad apoi pozele si sa concluzionez cat de mult a crescut, in cat timp, pentru ca e o planta care se dezvolta foarte usor, pe mine ma uimeste. Planta se pare ca se numeste: Kalanchoe daigremontiana. Cautati poze si veti vedea cu frumusica e, eu inca nu am poze cu ea... Stiu ca si infloreste, dar floare anu mi s-a parut asa deosebita niciodata, mi-au placut frunzele si puii. Daca doreste cineva din aceasta planta, imi puteti spune, pun puisori l ainradacinat si la primavara va pot trimite!


o am si eu...mi-a umplut toate ghivecele de pui...imediat se prinde...nu-mi place...

_________________
http://andy22.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2011 18:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
:Yes: au inceput sa isi deschida floricelele, sunt pline de bobocei.
http://img696.imageshack.us/i/sdc14971.jpg/
http://img218.imageshack.us/i/sdc14973.jpg/

http://img141.imageshack.us/i/sdc14969.jpg/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2011 23:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:bravo: Aurora, ce le-ai facut de sunt atat de frumoase si pline de boboci?

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Ian 2011 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
le-am iubit, le-am ingrijit si iar le-am iubit :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Ian 2011 19:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:bravo: :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 12 Dec 2011 12:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Buna, sunt noua pe forum cu toate am facut contul de ceva timp si am urmarit post-urile voastre. Sunt noua si in ingrijirea florilor si as avea o intrebare la voi.

Ieri am primit o kalanchoe piersicie care este plina de bobocei. Stiu ca nu e prea indicat sa schimb ghiveciul atunci cand planta are bobocei, dar totusi ghiveciului este prea mic pentru marimea plantei. Ce-mi recomandati sa fac? Sa-l schimb sau sa o las pana in primavara cand se vor trece florile? :roll: Insist asupra faptului ca ghiveciul este foarte mic :oare:

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 12 Dec 2011 22:23 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
FrozenWaterDrop in caz de urgenta, daca ghiveciul este asa de mic, poti schimba cu altul cu un nr.mai mare. Inceara sa scoti usor planta fara sa deranjezi radacinile, (strange usor ghiveciul cand pamantul este uscat, balotul de pamant va iesi usor) apoi pune putin pamant in noul ghiveci dupa care pui planta la mijloc si completezi cu pamant de jur imprejur. Uzi apoi pamantul, moderat.
Iti doresc succes!

Nu are impotanta ca esti noua pe forum, toti mebrii sunt tratati la fel, scopul este sa avem plante frumoase , anatoase si sa ajutam acolo unde putem.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 14 Dec 2011 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Merci mult de sfat, chiar nu stiam ce sa fac de teama sa nu-si piarda florile.
Chiar acum ma apuc de "operatiune".

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 15 Dec 2011 10:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
FrozenWaterDrop sper ca operatiunea a decurs cu succes si micuta ta kalanchoe se simte bine in noua ei locatie.

Apropo, imi place mult motto-ul tau de le semntura.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 19 Apr 2012 10:58 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2009 21:10
Mesaje: 41
Localitate: romania
am si eu o kalanchoe roz care a inflorit 5 luni fara oprire dar a crescut foarte mult in lungime si nu stiu ce sa fac sa iau pui de la ea si sa-i plantez in gvivece noi sau sa o coafez cumva pe cea ”batrana”.daca poate sa ma ajute cineva sa ma invete cum sa o tai sau ce sa-i fac pentru ca imi place mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 25 Mar 2013 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Mar 2013 00:30
Mesaje: 35
Localitate: Albesti-Paleologu,Prahova
buna seara,uitati ce frumusete de floricica am primit de 8 martie,cand am primit-o avea doar bobocei acum s-au deschis cat de cat dar mai am de asteptat pana va fi in forma maxima!multumesc pe aceasta cale Laura pentru sfat,acum o pulverizez la 2-3 zile si ii merge bine! :buchet: iubesc mult aceasta floricica pentru ca ea mi-a deschis primavara in suflet!zici ca este un trandafiras in miniatura!
http://veveritavava.sunphoto.ro/floricele_mele/87570205
scuzati, va rog,calitatea slaba a pozelor sunt facute cu telefonul,aparatul il am stricat!

_________________
"Ca ai cazut nu are nici o importanta deoarece modul in care te ridici conteaza!" Nelson Mandela


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KALANCHOE
MesajScris: 26 Mar 2013 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
E foarte frumoasa floricica ! :bravo: :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001