Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 17:56




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Anthurium se tine in locuri umbroase si se uda des, iar pulverizarea nu trebuie sa lipseasca, nu? Ca am si eu da nu-i merge deloc bine. :furios:

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Feb 2008 12:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Din cele doua ghivece cu Anthurium pe care le am unul care avea trei frunze a ramas doar cu o frunza deoarece s-au ingalbenit rau si le-am rupt, iar celalalt da si el semne de ingalbenire a frunzelor. :cry:
Imagine

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Feb 2008 16:28 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Iti zic din experienta mea referitor la anthurium. In primul rand, are ghiveciul prea mare, ar trebui unul mai micut, ca de violete. Pamantul mult mai uscat, nu doar turba, ca se ard radacinile. Am un anthurium mare, i se ingalbeneau frunzele intr-una, l-am pus pe un raft, sus, practic am uitat de el. Cred ca-l udam cam la 10 zile, poate chair mai rar. Acum, constat ca arata superb, a crescut spectaculos si chiar ii apare o tija florala. Temperatura a fost de aprox. 18-20 grade.

Atat anthurium cat si spatiphilium trebuie tinute in ghivece mici, daca le plantezi in ghivece mari, risti sa ai frunze foarte mari, se fac ca o tufa. Tot ce-ti spun este dine xperienta, eu zic ca asta conteaza enorm.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Feb 2008 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumesc Vernil ! Ghivecele au 10 cm diametru. O sa caut mai mici, slaba speranta, eu n-am vazut pe piata ghivece mici. In casa n-am mai avut loc, i-am tinut in balcon 10-15 grade, cam frig pentru ei. :uff: Au pamint normal cu perlit si i-am udat cam 1 data pe saptamina. Tot ce pot sa fac acum este sa ud mai rar sa vad cum se comporta. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Feb 2008 16:44 
Neconectat

Membru din: 19 Dec 2007 21:09
Mesaje: 73
nu stiu cum e cu udatul des ca eu de cind le am udat mai dess de1 data pe sapt au inceput sa se ingalbenesca frunzele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se usuca frunzele plantei mele
MesajScris: 18 Mar 2008 13:45 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Si eu am cumparat de vreo 3 sapt. un anthurium si parea ca ii merge bine. Acum observ ca florile incep sa se usuce. L-am pus la lumina, nu in fata soarelui, si ii pulverizez frunzele cu apa o data la 2 zile. Sfatuiti-ma, va rog, ce sa ii fac, sa nu piarda florile astea frumoase. :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Ian 2008 21:56
Mesaje: 239
Localitate: sibiu
am primit si eu un anthurium despartit... oare cand va face floricele? :D
http://i249.photobucket.com/albums/gg22 ... 8_2141.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mai 2008 15:21 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Anthurium-ul meu face multe frunze, care par sanatoase, insa nu face flori. Are aceleasi flori pe care le avea cand l-am cumparat. Am vazut prin florarii ca au niste flori imense. Cu ce se stimuleaza inflorirea la aceasta planta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mai 2008 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
elly22 scrie:
Anthurium-ul meu face multe frunze, care par sanatoase, insa nu face flori. Are aceleasi flori pe care le avea cand l-am cumparat. Am vazut prin florarii ca au niste flori imense. Cu ce se stimuleaza inflorirea la aceasta planta?


Sa nu crezi ca daca le pui ingrasamint florile cresc mai mari, depinde de soi si probabil ca tu ai unul care face flori mici. :)

Saptamina trecuta am vazut in - ingrasamint Flora Self pentru plante de camera care fac flori. :harnicut:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2008 10:46 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Adinutze ai rabdare cu el :), in general un anthurium infloreste dupa ce radacinile lui sunt ,,inghesuite,, in ghiveci.
La aceste plante intai se dezvolata radacinile si apoi apar floricelele, daca ghiveciul este mic florile apar mai repede:).
Ai grija sa stea la lumina,dar nu in bataia directa a soarelui.:)
O zi buna:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2008 10:53 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Hibiscus
Daca le pui mai des atunci incep sa se ingalbeneasca frunzele, sa apara urme maronii pe pedunculii frunzelor, pe frunza.
Nu le place deloc apa prea multa .
Excesul de umiditate din sol creeaza un mediu propice pentru dezvoltarea unor ciuperci precum Fusarium, Rhizoctonia sau Phytophtora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2008 19:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Priviti-l pe frumosul meu: http://gs63.photobucket.com/groups/h151 ... 0_1176.jpg

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2008 19:34 
Neconectat

Membru din: 19 Dec 2007 21:09
Mesaje: 73
adevarum e ca arata super bine..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2008 20:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
serami scrie:


E foarte frumos, sa-ti traiasca :bravo: al meu nu vrea deloc sa creasca, toate frunzele care-i cresc, la un moment dat incep sa se usuce incepind de la virf. Pulverizez frunzele ,ud cu grija pamintul din ghiveci dar, degeaba ! :furios:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2008 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Al meu sta la umbra ca acolo ii place (dar afara) si il ud des ca ii place apa. Mai am un pui mic care statea afara dar la soare indirect si uite cum e: http://gs63.photobucket.com/groups/h151 ... 0_1178.jpg
O sa zici ca arata bine, poate. Acum da dar pana de vreo 2 saptamani toate frunzele ii erau galbene si l-am mutat la umbra. Pare ca isi revine. Deci nu uita: umbra si apa. Eu apa ii pun ca de 2 ori pe sapt si destul de multa (curge din farfurie).
Sper sa isi revina si al tau. :wink:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001