Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 04 Mai 2024 09:39




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 14:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
ceropegia mea de cand a inceput sa infloreasca infloreste intr-una. Infloreste, creste, da frunzulite noi si face bulbisori in acelasi timp astfel ca a ajuns la frumoasa performanta de 1,65 m. Aproape cat mine. E o minune de plantuta!
:Yes: :Yes: :Yes: :Yes: :Yes: :Yes: :Yes: :dans: :dans: :dans:
Iat-o!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 15:34 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
E o planta "telegraf"...nu am mai vazut la nimeni...( mie nu prea-mi plac aceste specii de plante )... :uff:

Dar unde o tii? Cat o mai lasi sa creasca? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 18:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
aurora am si eu aceasta planta,dar nu merge asa de bine :help:
vrei te rog sa imi spui cum o ingrijesti.........mi-e frica sa nu o pierd. :Multumesc:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2009 10:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Aurora, superb s-a facut exemplarul tau :bravo: Felicitari si pentru ideea aranjarii plantei.
Cu ocazia aducerii la zi a acestei delicate si nepretentioase plante am profitat si eu sa-i mai fac o foto. Pentru ca mi-a placut mult ideea ta am facut si eu un aranjament :oops:

Imagine * Imagine * Imagine

Codruta, secretul ei este, apa cat mai putina. Nu am observat sa o deranjeze lumina puternica, nici caldura prea mare. Iarna sa ai grija sa nu stea totusi la temperatura prea scazuta.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2009 02:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Sa stiti infloreste mai mult si creste mai bine daca sta in soare. Am avut-o initial la bucatarie(eu nu prea gatesc ) si s-a dezvoltat, a facut si bulbisori dar nu inflorea. Dupa ce am mutat-o in dormitor unde are soare toata ziua, infloreste si creste ca nebuna. Eu niciodata nu exagerez cu apa. Mai bine pun putina apa si mai des decat sa inec florile.
Acum are si mai multe floricele Lucica. :dans: :dans: :dans: :dans: Sunt asa de incantata de ea. :Yes: :Yes: :Yes: :Yes: :Yes:
andy, sa stii ca are frunzele foarte mici, floricelele la fel,dar imi este tare draga si mi-as lua toate tipurile de ceropegia. Ocupa putin spatiu.
A, si am mai dat din ea si altora. :floare: :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2009 10:25 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
este foarte frumoase floarea voastra.si mai frumos este ca si infloreste. :dans: si are o combinatie de culoare frunza,chiar si forma este ceva deosebit.sa va bucure cu flori si frunze multe,multe. :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 23:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
iata si ceropegia mea http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0754.jpg http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0750.jpg asa arata cu o luna in urma
va rog sa imi spuneti unde o tineti peste iarna si la ce temperatura,iar udarile cit de dese :help: :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Noi 2009 01:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Codruta , eu o tin in dormitor, iar apa ii pun cand este pamantul uscat. ceropegia face parte din categoria suculente. poate ai observat ca are frunzele destul de groase pentru cat sunt de "mari" :lol:
vad ca ai un ghiveci destul de mare, a mea este intr-un pahar de smantana din cel mare si ii merge super.iarna o las sa sufere putin de sete, nu-i face rau deloc. :wink:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001