Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Apr 2024 21:36




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: THUNBERGIA
MesajScris: 03 Oct 2007 10:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
In sfarsit dupa o lunga asteptare ca sa nu ma dezamageasca acum la mijlocul toamnei a inflorit Thunbergia - Suzana cu ochi negri -
Se pare ca nici ei nu i-a priit temperatura caniculara din aceasta vara, incerca sa face floricele dar au fost cateva si f anemice, acum este foarte frumoasa cu toate ca frunzele sunt putin atacate.
Imagine * Imagine * Imagine * Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Dec 2007 08:14 
Neconectat

Membru din: 19 Dec 2007 21:09
Mesaje: 73
eu am incercat sa prind din seminte de vreo 2 ani dar nu a iesit nimic niciodata, se prinde mai degraba din butasi?pe la noi nu am am vazut de vinzare decit seminte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Dec 2007 09:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Plantele obtinute de mine au fost din seminte. Germinarea a fost in jur de 50%. Cu butasi nu am incercat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 02:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
e frumoasa Suzana! :wink:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: thunbergia
MesajScris: 21 Iul 2008 15:03 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
La modul general este o planta sensibila; are nevoie de soluri fertile, bine drenate, insorite, planta tolerand o oarecare umbra. Nu suporta curentii de puternici de aer.
Se seamana in luna martie in conditii de sera sau rasadnita calda, cel mai bine direct in ghivece ( se pare ca este sensibila la transplantare) . Aceasta planta este foarte sensibila la paianjenul rosu si la fainare; se uda regulat, stiindu-se ca uscaciunea favorizeaza bolile si daunatorii amintiti mai sus.
Infloreste continuu din iunie pana in octombrie.
Si eu am avut probleme cu germinatul semintelor de thunbergia.O seman de cca. 4 ani si abia in acest an am reusit, dar numai semanate in sera pe la jumatatea lui martie. Le-am semanat in palete alveolare ( ca de alfel toate rasadurile pe care le produc ), ca nu fie nevoie sa le transplantez, dar acum am mari probleme cu paianjenul rosu, care mi-a distrus in totalitate toate plantele de Lathirus odoratum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Thunbergia
MesajScris: 12 Dec 2008 20:29 
Neconectat

Membru din: 07 Dec 2008 23:18
Mesaje: 41
Fac cunoscut iubitorilor acestei flori ca au posibilitate si in anotimpul rece sa posede o asemenea specie.Ma refer la thunbergia grandiflora (albastra-bleu la floare)dar si la varietatea alba precum si la thunbergia coccineus cu flori roz-rosii.dar si thunbergia gregorii cu flori galbene care nu sunt anuale ca suzana cu ochi negri.Patio plantul a scos pe piata thunbergia grandiflora


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Dec 2008 19:09 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Scuze , unde zici ca este magazinul care comercializeaza thunbergia si de curiozitate cat costa una.
Mersi frumos :floare:

_________________
Frumusetea trezeste sufletul la viata (Dante Alighieri)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001