Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:52




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ctenanthe Oppenheimiana 'Tricolor'
MesajScris: 08 Oct 2009 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Planta originara din America de sud - Brazilia, o putem intalni deasemenea in Costa Rica, pana la o altitudine de 1000m, in padurile tropicale umede.

Avand ca denumire latina Ctenanthe oppenheimiana (E. Morr.) K. Schum. , supranumita de catre anglofoni "Never-never plant" sau "Bamburanta" (numele ii provine din limba greaca: 'ktei' - piaptene si "anthos" - floare), Ctenanthe face parte din familia Maranthaceelor.

Este o planta vivace, rizomatoasa.

Frunzele sunt persistente; alungite, verzi pe o parte si cu motive neregulate, de tip "os de hering"... gri-alb, rosu.

Are o crestere rapida putand atinge pana la 1 m intr-un climat propice

Multiplicarea se poate face primavara prin separarea tufei.

Solul ideal pentru Ctenanthe ar fi un amestec de pamant bogat cu nisip (1/3)

Prefera lumina vie. In exterior prefera semi-umbra, la adapost de vant!

Se va uda cu apa ne-calcaroasa. In perioada de crestere se poate efectua un aport de ingrasamant pentru plante verzi, o data la 15 zile.

Un substrat prea sec sau o atmosfera prea seaca poate provoca "rularea" frunzelor (celebra pozitie de rugaciune)

Ctenanthei ii place sa ii fie curatate frunzele regulat, cu un burete imbibat in apa calduta+bere. Se vor evita produsele lustrante care au tendita de a sufoca planta, de a nu o lasa sa respire.

Exista cateva specii de Cthenanthe: Ctenanthe burle-marxii H. Kennedy, Ctenanthe compressa ( A.Dietr.) Eichler, Ctenanthe lubbersiana (Regel & Körn.) K. Schum., Ctenanthe pilosa (Schauer) Eichler, Ctenanthe setosa (Roscoe) Eichler.

Se zice ca este o planta rezistenta la maladii si insecte...


In cazul meu, insa.... :(


http://s820.photobucket.com/albums/zz13 ... nthe01.jpg


Am mai gasit pe net un sfat conform caruia acestei plante i-ar place sa fie plantata intr-un ghiveci mare, unde sa isi poata "rasfira" in voie radacinile....

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Oct 2009 16:53 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
eu stiam ca se cheama Calatheea :oare: planta asta.eu cand am luat-o asa era scris pe eticheta.este minunata,mai ales seara ca se inchide si la lumina se deschide.nu mi se pare pretentioasa,poza asta o am de reo 6 luni .acum este si mai mare
http://claudya79.sunphoto.ro/plantele_m ... HSYLGUGIFE
o sa o fotografiez cand am timp si iti arat cum este acum. :wink:
eu nu o ud cu apa necalcaroasa,si o ud cu apa normala de la robinet.,si i mai place sa o bagi sub dus si sa-i faci o baie. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Oct 2009 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Draga Claudya, eu am facut fisa aceasta tocmai pentru ca am avut o discutie cu Admin-ul in care ii spuneam ca eu nu stiu sa fac diferenta intre Ctenanthe si Marantha ...dar acum ca vazui ce-ai scris, tre sa recunosc ca m-am incurcat in stiinta... nu stiam sa fac diferenta intre Ctenanthe si unele specii/genuri de Calatheea.... sau sa fie Marantha? :)


Ceea ce stiu cert este ca plantuta asta, ca a ta... am si eu una in albumul meu iar pe eticheta ei, cand am cumparat-o, scria...planta verde...


Hai sa asteptam si alte pareri...

Pana una-alta, sa iti traiasca planta, sa te bucuri de ea... si... la cat mai multe!

O seara faina, tzuc!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Oct 2009 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
Dragele mele am cautat si eu prin cartile pe care le posed si uitati ce am gasit.
Citez : ctenanthe este o planta strans inrudita cu calathea-ambele sunt atractive.Exista o lista lunga cu ceea ce nu le place-soarele direct, temperaturi sub 16 grade, apa rece sau dura si fertilizare dupa rasadire.Exista cateva specii,dar singura care se gaseste este ctenanthe oppenheimiana tricolor.Are suprafata catifelata, frunze de pana la 45 cm lungime, dedesuptul frunzei este purpuriu-roscat iar fata frunzei are pete crem care acopera o mare parte a suprafetei frunzei.
Citat din EXPERT IN CULTIVAREA PLANTELOR DE INTERIOR 1 de Dr. D. G. Hessayon
Sper ca v-am fost de folos :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Oct 2009 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Am si eu aceasta planta si pe eticheta cind am cumparat-o scria "calathea " ii merge foarte bine nu este pretentioasa deloc o ud numai cind se usca pamintul mi sa spus cind am cumparat-o sa uit cit se poate de udat [ca eu aveam mania udatului pina le omoram ] mi-a luat fiica mea aparatul de fotografiat pentru citeva zile :( si nu pot sa va trimit poze acum . :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Oct 2009 20:56 
Neconectat

Membru din: 19 Dec 2007 21:09
Mesaje: 73
am avut si eu planta mare , dar nu a rezistat, cred ca nu i place uscaciunea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2010 14:57 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2010 18:14
Mesaje: 47
Localitate: breaza
imi place aceasta planta poate o sa gasesc sa-mi achitionez,

_________________
Florile sunt viata mea,cred ca nu e zi sa nu vorbesc despre ele,nu e zi sa nu le ingrijesc,sa le privesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001