Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:44




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Billbergia
MesajScris: 06 Sep 2009 18:33 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Am cautat pe forum acest topic...dar nu l-am observat...in caz ca l-am trecut cu vederea rog adminul sa-l mute la cel deja existent...

Abia azi am descoperit denumirea plantelor din cele 2 ghivece pe care le detin de cativa ani... se numesc Billbergii ...
Am aflat ca fac si flori insa mie nu mi-au inflorit...
Voi ce stiti despre aceasta planta? :oare: :floare:

http://pintzi.sunphoto.ro/BILLBERGIA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 20:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Andy s, Billbergia este una din plantele ale carei flori mie personal imi plac foarte mult, pot spune ca este printre preferate. Stiu ca era un topic cu ea, nu-l mai vad. Probabil ca s-a intamplat ceva. Se mai pierd informatii cu diverse actualizari, treceri la noi versiuni.
O sa mai verific.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 21:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Iti multumesc pentru intentia de a ma ajuta...imi doresc asa de mult ca sa-mi faca cel putin o floare... :floare:
Initial aceste plante le-am considerat o specie de cactusi, datorita tepilor de pe margini...si cum nu am stiut ce sa caut, e clar ca nu le-am gasit printre acele specii.. :oare:

Sper ca mai sunt persoane pe forum care detin aceasta planta si ma pot informa in legatura cu intretinerea ei ( pentru a inflorii :floare: ). :roll: :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 21:52 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Oare Billbergiile mele, din ce specie fac parte? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
am si eu o billbergie,de vre-o doi ani dar nici mie nu mi-a inflorit :? eu vara o tin afara are soare destul de mult iar iarna la racoare si lumina si pina acum nu mi-a daruit nici o floare :uff: insa la prietena mea infloreste in fiecare toamna prin octombrie,are si cite 2 3 flori care dureaza aproape trei saptamini,sint superbe :premiu: nu stiu de ce dar mie imi amintesc mereu de pasarea flamingo. :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:36 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Florile plantei pe care o detine prietena ta...seamana cu Pasarea flamingo ( Anthurium )? Sau la ce te-ai referit? Nu am inteles ultima parte... :oare:
Floarea ta seamana cu ale mele? Sper ca vorbim de aceeasi planta... Azi am aflat denumirea lor si pana nu-mi confirma cineva identitatea acestora am sa imi tot pun semne de intrebare... :(
Ale mele sunt tot afara, pe un pervaz si doar cateva 0re (putine) au soare direct...
Intreab-o pe amica ta despre aceste plante...poate iti va destainui un secret... :wink: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

Pentru a nu mai fi dubii priviti cum arata o Billbergia inflorita.
Andy s ai identificat bine familia din care face parte, Bromeliaceae,
Secretul consta in udarea plantei cat mai putin, vara sa beneficieze de soare cum bine a precizat Codruta, iarna se tine la racoare si udata foarte rar.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:51 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Bun...mai am inca 2 intrebari...

Lucica...planta ta ( care are o floare superba...cred ca Codruta a facut confuzie....seamana cu Pasarea paradisului mai mult ) are tepi pe marginile frunzelor? Cu scuzele de rigoare...nu am reusit sa le observ... :oops:
Vad ca Billbergia ta nu are pui...trebuie sa las si eu doar planta adulta? Poate din cauza puilor nu se dezvolta floarea mea...Ce zici? :oare:
Multumesc pentru informatiile acordate... :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da, Andy s, frunzele au tepi pe margine. Nu cred ca nedespartirea puilor este cauza. Plantele din aceasta familie care infloresc o data a doua oara nu mai fac flori. Florile le fac plantele tinere care se dezvolta din plantele mama.
Dupa preferinta poti desparti puii de planta mama sau ii poti lasa si vei avea un ghiveci cu mai multe flori :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 22:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
sigur,vorbim de aceasi planta :Yes: am vrut sa spun ca mie imi aminteste de de pasarea flamingo,nu stiu de ce,poate din cauza egzotismului,a culori care ma duce cu gindul la ciocul acestei pasari :wink: pur si simplu a fost o comparatie :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 23:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Eu am inteles, Codruta ai dreptate este atat de exotica si frumoasa :roll:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 23:06 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Incep sa-mi placa Billbergiile mele...si planta adulta sa faca doar o singura floare...interesant...In acest caz am sa las ghivecele asa cum sunt...poate se indeamna unul pe altul si ma rasplatesc cu o floare...

Dar cand este perioada propice de inflorire....? :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 23:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
la prietena mea floarea e plina de pui,abia mai incape in giveci,dar mi-a mai spus ca trebuie sa am rabdare ca va inflori cind va ajunge la maturitate Scuze de confuzia creata :Multumesc:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2009 23:13 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Se mai intampla... :wink:
Sa ajunga la maturitate??? :o Eu am pierdut notiunea timpului...poate ajung eu la maturitate inaintea lor... :uff: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2009 20:16
Mesaje: 74
Localitate: piatra neamt
Imagine
Asa arata la stadiul de boboc

_________________
http://vioana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001