Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 08:35




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2010 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Frumoasa Dracaena ai Carmen, dar fetita ta e o minunatie, sa-ti traiasca :floare: :floare: :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2010 19:48 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2010 18:14
Mesaje: 47
Localitate: breaza
multumesc poate reusesc sa pun poza si la avatar,sa vad cum fac

_________________
Florile sunt viata mea,cred ca nu e zi sa nu vorbesc despre ele,nu e zi sa nu le ingrijesc,sa le privesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2010 20:09 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2010 18:14
Mesaje: 47
Localitate: breaza
nu reusesc sa pun poza sub nume
:help:

_________________
Florile sunt viata mea,cred ca nu e zi sa nu vorbesc despre ele,nu e zi sa nu le ingrijesc,sa le privesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2010 20:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Carmen trebuie sa ai o foto care sa nu depaseasca marimea de 6 KB iar dimensiunile 80 x 80. Poza se incarca de pe calculatorul tau.
Daca este mai mare decat dimensiunile de mai sus nu o poti pune.
Cu un program de micsorare a pozelor se poate face f usor.
Daca nu reusesti trimite-mi mie poza pe mail si ti-o pun eu.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Apr 2010 17:58 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2010 18:14
Mesaje: 47
Localitate: breaza
mersi daca nu reusesc o trimit dar care este adresa?si cu ce trebuie sa fie poza,eu sau o floare?

_________________
Florile sunt viata mea,cred ca nu e zi sa nu vorbesc despre ele,nu e zi sa nu le ingrijesc,sa le privesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Apr 2010 18:49 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Carmen pentru ca suntem pe un forum de flori ca avatar ne putem alege o floare preferata sau daca tu spargi gheata se poate si o foto personala.
Ai adresa mea aici http://flori-si-plante.ro/contact/contact.htm

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Apr 2010 19:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Gata Carmen, sper ca iti place :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Apr 2010 22:18 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2010 19:29
Mesaje: 40
Localitate: Buzau
Carmen sa-ti traiasca fetita si florile,ai o fetita foarte frumoasa,binenteles ca si florile,dar vezi ca la spathiphyllum i s-au uscat frunzele pe margine,ceea ce inseamna ca nu are suficienta umiditate atmosferica.Dracena ta arata foarte bine,dar in fundal am observat ca mai ai o dracena deremensis, cu frunze panasate.Fetelor, dracena este foarte usor de ingrijit,cele cu frunze colorate au nevoie de mai multa lumina, dracena marginata merge foarte bine la semiumbra,nu-i trebuie nici apa forte multa,dar la 2-3 zile are nevoie de o pulverizare pe frunze cu apa dedurizata.

_________________
,,Florile,sunt zimbetul ce-ti lumineaza fata cand tot ce te inconjoara este in intunecat."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Buna ziua
MesajScris: 04 Iun 2010 17:01 
Neconectat

Membru din: 03 Iun 2010 11:16
Mesaje: 2
Localitate: Iasi
Am primit si eu o Dracaena Marginata foarte frumoasa acum 2 luni. I-am schimbat pamantul si ghiveciul in aprilie. Acum 2 saptamani am observat ca o frunza s-a ingalbenit si a cazut. Cand m-am uitat mai atenta am observat ca are la baza catorva frunze o pulbere alba. Stiti cumva daca e vreo boala sau e ceva normal?

Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iun 2010 19:09 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2010 19:29
Mesaje: 40
Localitate: Buzau
Emilia, bine ai venit ,poti sa-i faci un dus cu apa calduta in cazul in care observi ca persista acea pulbere alba, in general,Dracaena este o planta rezistenta si cu cerinte putine,nu trebuie sa ai cunostinte prea mari in ale floriculturii ca sa intretii o Dracaena.Daca mai are probleme plantuta ta pune-i o poza pe forum sa o vedem si noi,pana atunci sa-ti traiasca si sa creasca.

_________________
,,Florile,sunt zimbetul ce-ti lumineaza fata cand tot ce te inconjoara este in intunecat."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2010 09:35 
Neconectat

Membru din: 03 Iun 2010 11:16
Mesaje: 2
Localitate: Iasi
Ms Rozica! O sa vad ce se intampla si o sa revin cu poze :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2010 17:41 
Neconectat

Membru din: 24 Iun 2010 23:22
Mesaje: 7
am nevoie de ajutor cu o dracaena.. o am de prin octombrie sau noiembrie, nu mai stiu exact.. a avut o mica problema cu o ramificatie si am taiat-o .. cam aiurea ce-i drept, nu stiam prea multe despre ea atunci.. as vrea sa stiu daca pot sa tai bucatica aia inestetica si sa nivelez tulpina. o alta problema e cu 2 cornisori care i-au dat .. unde au dat erau inainte frunze, care s-au uscat din cauza ca am tinut-o in camera la camin unde era prea cald pentru ea ... pozele cu ea sunt aici :http://mihaelaenache.sunphoto.ro/dracaena_-_probleme


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Aug 2010 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
:help: azi dimineata am observat ca pamantul de la Dracaena mea de la birou a scos viermisori la suprafata. Acum 4-5 saptamani i-am facut o completare cu pamant nou, pe care l-am pus peste cel pe care il avea deja, si care se tasase. Nu cred ca pamantul cel nou e de vina, pentru ca am mai pus din el la mai multe flori si a fost ok. Banuiesc ca pe Dracaena o uda femeile de serviciu pentru ca fiind direct pe podea e mai accesibila, si cred ca au facut exces de zel si din cauza asta au aparut viemisorii care sunt albi si foarte subtiri (scuzati detaliile nedorite, dar am zis ca poate stie cineva un raspuns specific). Ce as putea sa fac sa o ajut? Deocamdata nu da semne ca ar suferi, dar parca n-as lasa-o asa. E suficient sa ii las pamantul sa se usuce mai bine, sau trebuie sa i-l schimb? Sau exista solutii, ceva, pentru asta?
Va multumesc in avans pentru orice sfat! :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Aug 2010 20:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Rosita draga problema ridicata de tine s-a mai discutat pe forum, uite aici poti citi
http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... isori+albi
http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... isori+albi
Sper sa iti fie de folos si sa reusesti sa scapi de mostruleti :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Aug 2010 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Multumesc din suflet Lucica, sper si eu sa scap de ei! Gata, trec la atac!
:buchet:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001