Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 14:33




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iun 2010 00:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Foarte frumoasa urzicuta ta Laura dar, de ce sa-i rupi floarea, ti-a spus cineva ca e mai bine sa nu o lasi sa infloreasca :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iun 2010 15:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Mama ca mare ti-a crescut urzicuta!!! :shock: :shock: :shock: Abia astept sa-i vad floricica. :floare:

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 20:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Am si eu 2 puisori. Pe unul l-am pus direct in pamint si pe altul inca il tin in apa :oops:. Cel din pamint are frunzele mai colorate acum decit cel care inca mustaceste in apa. Incerc sa fac poze si revin zilele astea. "Modelul" de la frunzele alor mele e diferit, stiu ca sint multe culori dar eu n-am vazut decit din asta pina acum. Si acum cea a Laurei, care e alt fel.

Laura, a ta nu are un miros frumos asa cind o atingi pe frunze, ca un parfum de planta aromatica? Stie el mustaciosul de ce o miroase. :)

Da, stiu si eu de ruptul florilor la urzicute, insa eu le-am lasat la cea mare (din care mi-am oprit puisorii, pe ea am dus-o la bunica la aer) si arata ca o miniatura de gura-leului, mov cu alb. Mi-a placut ca desi se tot scutura, tija creste multa vreme si are floricele mici mereu in virf. Le-am rupt abia cind pareau sa nu mai creasca si facusera o ploaie de floricele mici in jur si-abia atunci si-a dat drumul la lastarei. Insa avea 4 tije pe virf si-am rupt doar 2, pe cele mai lungi si aproape trecute, 2 au ramas pentru bunica.

Din experienta bunicii stiu ca se poate pierde peste iarna, si am citit ca in climatul temperat e considerata planta anuala. Dar cu grija, se poate s-o pastram sau s-o regeneram peste iarna.

Acum ca i-am recuperat-o bunicii si voi fi de Craciun-Revelion la Cta. o sa stau cu ochii pe ea, punem lastarei in apa, n-o lasam sa se piarda.

Da, creste repede mare, de aceea e bine s-o ajustam practic si estetic. Depinde cum ne-o dorim. :) Daca ii taiem virful ii dau imediat lastari aproape de la fiecare frunza si virful se prinde repede in apa. Si lastarii pot fi rariti cind cresc mai maricei, ca sa aiba loc sa creasca frumos. Acum virfuletul meu din pamint se misca mai incet, insa eu ma bucur ca-i cuminte si n-o ia razna.

Mama lui avea vreo 60 de cm si o gramada de lastarei peste tot. El a fost dintr-o ramurica laterala pe care a trebuit sa o tai ca sa salvez planta ca se pleostise de la schimbarea brusca de mediu sau poate i s-a rupt prea mult din radacina cind a fost scoasa din jardiniera de unde am primit-o. Insa dupa ce si-a revenit n-am mai avut probleme cu ea. Am observat ca nu-i place sa stea cu pamintul uscat mai mult de o zi. In rest, it's amore, cum zice cintecul! :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iul 2010 22:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
V-am promis poze cu floricica inflorita, am si facut poze, insa nu am avut timp sa le postez pe forum. Iata-le, cu scuzele de rigoare pentru intarziere :oops:

Imagine***Imagine***Imagine

Si inca mai este inflorita si acum, doar ca floricelele de la baza s-au scuturat si au mai ramas cele din varf . :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2010 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:bravo: Stiam eu ca tine mult floricica insa am citit pe undeva ca trebuie sa renuntam la ea ca sa ajutam planta sa treaca peste iarna.
Imi place de ea ca e diferita de alte "urzicute" pe care le-am vazut pina acum. Nu mi-ai raspuns daca are si o aroma cind o atingi pe frunze.
Uite si piticuta mea, cu alt model: Imagine
Poza e cam intunecata ca a trebuit sa inchid diafragma, altfel iesea arsa. Insa am gasit solutia: o sa fiu paparazzo si-o sa fac poze in balcon noaptea, cu blitz, ca sa nu mai am probleme. Aparatul meu supra-expune pe zi si n-am nici o solutie pentru asta. Ba da, un aparat nou, si, daca sint cuminte, poate mi-l aduce Mos Craciun...

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2010 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Frumusica urzicuta ta Alice :bravo: Tin pumnii sa-ti aduca Mosul un aparat foto si tot ce-ti doresti. :wink: :mosul:

In ceea ce priveste arome frunzelor de Coleus ... drept sa-ti spun n-am simtit nimic :roll: Le-am adulmecat pret de cateva clipe si n-am simtit nimic. Poate nu simt eu sau poate nu miros ale mele. :roll:
Dupa ce va trece floricica o voi taia in speranta ca va rezista plantuta peste iarna sa ma pot bucura de ea si la anu' . :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iul 2010 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:Multumesc: pt. incurajari, sa vedem ce va fi, acum ca stie Mosu' ce vreau...

Nici la mine nu miros frunzele decit daca le ating usor cu mina, la fel ca la menta. Pentru ca urzicutele astea sint rude cu menta. E un miros suav asa, foarte vag, dar e acolo. Numai un pic daca prind o frunzuta intre degete. De fapt l-am observat cind culegeam frunzele uscate de la planta mare, pe care i-am dus-o bunicii.
Am dat un search cu imagini cu Coleus Blumei si vaaaai ce de varietati si ce de culori, ce de frumuseti! :)
Zice undeva ca in soare direct se coloreaza mult cu rosu, iar in lumina indirecta sau chiar la umbra are mai multe nuante pe frunze.
Si am gasit si motivul stiintific pentru care floricelele trebuiesc inlaturate: planta considera ca si-a indeplinit misiunea si moare dupa ce face seminte.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001