Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:07




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1188 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Feb 2011 14:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
e_monna scrie:
Unde e toata lumea de pe forum? Vrea sa stiu ce s-a mai intamplat cu gloxinicile voastre...ale mele s-au trezit aproape toate. Am si doua inflorite, sunt tare mandra de ele...va pup si astept vesti!!



miru scrie:
Incet, incet ne trezim la viata si noi.Numai ca zapada din ultimele zile ne trage inca la somnic. Si gloxinutele mele au inceput sa se trezeasca si abia astept sa le vad inflorite. Cele batute sunt pline de boboci si astept sa se deschida. Datorita unei iubitoare de plante am reusit sa intru in posesia unei gloxi albe care este superba.Abia astept sa citesc ce mai postati pe aici, pentru ca sunt lucruri foarte interesante! Va doresc o zi frumoasa!


Iata e_monna ca ai reusit sa trezeste lumea de pe forum :P
Se pare ca primavara incepe sa dezmorteasca atat plantutele noastre cat si pe noi.
Ale voastre sunt harnicute daca au si boboci :bravo:
Ale mele sunt in diferite stadii, sa vedem cine sparge gheata cu una inflorita :floare: e_monna, miru sau cine stie :roll:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Feb 2011 20:09 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2009 22:52
Mesaje: 40
Localitate: brasov
Ma bucur ca v-am trezit...era cazul ca imediat vine primavara :) Am avut un cont cu pozele gloxiniilor mele pe sunphoto.ro, dar din cauza ca n-am mai intrat de mult timp a fost dezactivat. Mi-am creat un nou cont dar acum nu prea am poze, am facut azi doua sa va arat in cele doua frumusele...una deja inflorita iar cealalta se pregateste :Yes:
Aproape toate s-au trezit, dar mai am 4 care nu vor si pace. Una dintre ele e alba si am citit pe un alt forum ca cele albe sunt mai sensibile, sper totusi sa fii supravietuit :)
Zilele urmatoare as vrea sa-mi cumpar una mov batuta, ca nu am avut niciodata asa si tare frumoase sunt. Va pup si vreau sa vad cat mai multe poze :pupici:

http://emonna.sunphoto.ro/gloxinie/31651812


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Feb 2011 03:28 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2011 02:39
Mesaje: 5
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Ce pot sa spun...a cam luat-o razna cu crescutul, nu mai sta decat sprijinita. Nici nu stiu ce sa fac, sa o mai tai? Am vrut sa o duc pe balcon, dar a venit iar frigul si am lasat-o in bucatarie.

_________________
Bilete de avion pentru orice destinatie


Ultima oară modificat de crissa004 pe 02 Mar 2011 17:14, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Feb 2011 11:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
crissa004, planta ta a suferit foarte mult din cauza lipsei de lumina. Cum te-a sfatuit si Lucian la Bonsai, acelasi lucru il poti face si cu Gloxinia. Sa ii tai varfurile. Lasa 2 randuei de frunze. Planta va intineri dand lastari noi si vigurosi. Desigur trebuie sa o pui la lumina altfel nu vei avea rezultate bune. Mult succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Feb 2011 14:56 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2011 13:31
Mesaje: 2
Are cineva de vanzare gloxinii? Eu sunt din Bucuresti si mi-as dori foarte tare sa imi fac decorez pervazurile cu minunatii din acestea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2011 23:33 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2009 22:52
Mesaje: 40
Localitate: brasov
Gloxiniile se gasesc la toate hypermarket-urile si in toate culorile. Poti lua planta inflorita sau bulbi. Din cate am inteles si din experienta mea, e mai bine sa iei bulbi ca sunt mai rezistenti.
Mi-am luat doua frumusele gata inflorite, batute, :) una rosie si una mov, o sa le fac poze zilele urmatoare, dar spre rusinea mea n-am inteles cum se pun pozele aici pe forum :cry:
Celelalte gloxinici cresc in voie, in afara de doua care nu vor si pace sa rasara, printre care si cea alba :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mar 2011 12:01 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
e_monna draga, este atat de usor sa pui foto pe forum daca iti faci un album in Webshots. Ai sa vezi dintr-o singura copiere a link-ului ai pus fotografia aici.
Iti doresc sa-ti reuseasca incercarea :OK:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2011 12:57 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2011 16:35
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
Buna,am gasit intamplator acest forum in timp ce cautam ceva informatii despre ingrijirea gloxiniilor.
Am si eu o mica nelamurire:in august am pus frunzele taiate in apa,au facut mustati apoi ceva ca un..bulb,le-am pus in pamant,dar si acum frunza e verde si nu e nici urma de planta noua,le las in continuare asa sau verific sa vad daca bulbul e intreg si sanatos?
Multumesc aniticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2011 15:21 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Este bine sa nu le deranjati. In curand noile plantute se vor ivi de langa frunza. Sa nu exagerati cu udatul!
Fetele de pe forum va vor confirma cele spuse de mine.
La cat mai multe floricele!

_________________
O zi cu mult soare sa aveti!
________________________
http://miru80.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2011 22:44 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2011 16:35
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
Multumesc pentru raspuns,nu o sa le deranjez :)
Sper sa reusesc sa atasez cateva poze cu floricelele mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2011 08:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Myhaella bine ai poposit pe la noi!
Din cele relatate de tine nu trebuie sa ai motive de suparare cum a spus si Miru. Probabil frunza a fost plantata ceva mai adanc. Daca ea este inca verde este un semn bun. Mai mult ca sigur ca bulbisorul a mai crescut si poate are si plante tinere pe langa el. Incearca sa afanezi un pic pamantul cu mare grija pentru a ajuta planta sa iasa la lumina. Lumina si caldura primaverii vor ajuta deopotriva.
Iti dorim mult succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2011 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Cand substratul este uscat la suprafata, poti sa indepartezi grijuliu, cu ajutorul unei pensule, zona de pamant de pe langa petiolul frunzei, sa vezi ce e acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Apr 2011 16:51 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2011 16:35
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
Multumesc pentru primire.Voi tine cont de sfaturile primite.
Va multumesc inca o data.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mai 2011 15:44 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Buna fetelor!
Ce mai faceti? Ce mai spuneti? Nimic nou pe aici?
Ce va fac plantutele?
Am vrut sa va arat ce frumusete am gasit intr-una din dimineti la birou. Priviti numai....
http://miru80.sunphoto.ro/Gloxinia/36334566
Eu nu mai pot de ea.

_________________
O zi cu mult soare sa aveti!
________________________
http://miru80.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mai 2011 13:13 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2011 12:38
Mesaje: 5
Astept si eu sa infloreasca floricelele mele :uff: nu stiu ce se intampla, dar tot apar frunze noi si flori nuuuu. Ele stau pe balcon, au lumina aer, le ud, dar cred ca se lasa rugate :)

_________________
Solutii


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1188 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001