Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FUCHSIA - CERCELUS
MesajScris: 30 Mar 2008 13:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Sper ca nu am deschis topicul aiurea dar eu nu am vazut sa fie pe undeva vreo discutie despre cercelus? Nu va plac fuchsiile? eu mi-am dorit de multa vreme si in sfarsit am gasit unul la piata si bineinteles ca am venit cu el acasa.. :mrgreen:
Imagine

inca nu si-a deschis boboceii si abia astept sa se deschida sa vad rochitele dragalase ale florilor.
cand eram micuta imi amintesc ca strabunica mea avea multe soiuri de cercelus si eu le rupeam floricelele :oops: :oops: :oops: ca sa ma joc cu ele .. mi se parea ca sunt niste mici printese cu fustite delicate...
acum imi doresc sa fac rost de toate soiurile de fuchsia...
cine mai are cercelusi? cum ii ingrijiti?
eu nu stiu inca despre ei decat ca suporta semiumbra (ceea ce ma bucura tare pentru ca nu prea mai aveam loc la soare pentru ei)...

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 15:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Foarte frumos cercelusul tau, Seredipity !! :bravo: Sa-ti traiasca si infloreasca !!! :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2007 18:13
Mesaje: 43
Localitate: TG. NEAMT
Si mie imi plac tare mult cercelusii. Am din cei obisnuiti (rosu cu mov) de doua feluri si cativa puiuti care ar trebui sa fie alte culori. Mie mi se par un pic cam mofturosi in sensul ca atrag imediat daunatorii dar cu putin efort infloresc toata vara si cresc cu viteza uimitoare. Vara nu ii tin in soare direct , ii ud mai mult, saptamanal le dau ingrasamant Vitaflora pentru plante cu flori iar cand e cald le place sa fie pulverizati pe frunze. Butasii semilemnificati se prind usor in pamant cu pet in cap


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc pentru sfaturi elena. la vara am sa-l pulverizez si eu cu apa pe frunze si am sa am grija la daunatori.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2008 10:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Cercelusii nu prea iubesc caldura de aceea multi dintre noi nu reusim sa-i avem mult timp. Cand sunt temperaturi f mari sa avem grija sa-i protejam de soare iar stropitul cu apa pe frunze este esential. Iarna neaparat la repaus. Ca daunatori, este atacat de musculita alba. :furios:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: c
MesajScris: 19 Apr 2008 00:30 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2008 00:26
Mesaje: 30
Localitate: BUCURESTI
Mi-am facut cadou si eu un Cercelus frumusel foc de la - super ieftin 6,50 lei si as vrea sa imi mai spune ti si mie cate ceva despre el :buchet: :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2008 14:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cercelus de la servici :

Imagine


Ca planta de interior, fuchsia trebuie plasata langa o fereastra orientata spre est, vest sau sud, dar nu in lumina directa a soarelui. Vara, cand o puteti scoate afara, nu uitati ca nu ii place caldura si umiditatea. In general, planta prefera o temperatura de 15-21 C in timpul zilei si cu 10C mai putin pe timpul noptii. Temperaturile scazute din timpul noptii sunt foarte importante primavara devreme, cand planta incepe sa inmugureasca. Fuchsia nu mai infloreste cand temperatura medie din timpul zilei creste peste 24C.

In perioada de dezvoltare, planta se uda cand se simte ca s-a uscat pamantul. Toamna, udati mai rar si cu cantitati din ce in ce mai mici de apa, ca sa pregatiti planta pentru repausul de iarna. Este bine sa tratati planta si cu o solutie hranitoare, la fiecare 2 saptamani, in perioada de crestere, dar opriti tratamentul cam cu 2 saptamani inainte de a o aduce in casa, inainte de primul inghet. Toamna, plantele foarte mari pot fi taiate. Peste iarna trebuie sa le asigurati cercelusilor o temperatura de 4-10C si sa ii udati atat cat sa nu se usuce complet pamantul din ghivece. Primavara, planta se muta intr-un loc mai cald, mai luminos si incepeti sa o udati regulat. Cand apar noile frunze, schimbati pamantul din ghiveci si chiar si ghiveciul, cu unul putin mai mare. Primavara si vara, puteti sa rupeti varful fiecarei ramuri noi care are deja 2 seturi de frunze, daca doriti ca planta sa aiba un foliaj mai bogat.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2008 16:20 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
este foarte frumoasa si bogata !

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mai 2008 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
boboceii de care povesteam in primul post de aici au cazut cu totii. am mutat planta mai la lumina, la geam si si-a revenit. acum are iar f multi boboci dar iar am gasit doi azi dimineata cazuti :(
oare de ce nu apuca sa se deschida?

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 16:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
curentii reci de aer o afecteaza ssau mai poate fi vorba si de ceva daunatori - paianjeni, acarieni...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
intr-adevar sta cam in curent dar nu prea am unde sa-l mut.
oricum, de ieri pana azi se pare ca s-a hotarat sa-mi arate ca m-am plans degeaba de el pe forum :wink: si a deschis doi boboci Imagine

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Ultima oară modificat de serendipity pe 08 Mai 2008 22:33, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 22:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Serendipity, asta e un hibi, nu un cercelus!!!!!!
unde e cercelusul? :?

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 22:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
auroradumbr scrie:
Serendipity, asta e un hibi, nu un cercelus!!!!!!
unde e cercelusul? :?

incurcasem pozele :oops: scuze. am modificat acum si poti vedea floricelele cercelusi

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
e superbbbbbbbbbb
sa-ti infloreasca toata vara si sa te bucure cu florile lui!!!!!!!!!!!!!!!!! :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mai 2008 08:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Mi-am luat si eu anul acesta doi, dupa ce anul trecut mi-au murit toti 7, inexplicabil. Sunt hotarata pe astia sa-i tin in viata.
Imagine Imagine


Vreau sa va spun ca atunci cand am avut incidentul de mi-au cazut florile de pe pervaz, au cazut si ei... S-a rupt doar o crenguta de la unul si acum, parca arata si mai bine decat atunci cand i-am luat...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001