Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 11 Mai 2024 19:03




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2009 06:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
doina a fost pe faza! :lol:
eu imi cer scuze pt absenta!! lucrez, merg si la scoala, trebuie sa fac si treburile acasa... de multe ori nici sa verific mailul!

inca e inflorit, are peste 60 de flori(desi soiul e ff mic, se cunoaste dupa frunze) inca miroase f frumos!

insa eu nu-i acord atentii deosebite! intra in hibernare vara, pt ca nu-i place caldura suforcanta, si revine la viata toamna, ii place racoarea si umezeala!...de multe ori uit sa o ud! :oops:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2009 10:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Florina, cata dreptate ai cu timpul. De multe ori am vrea ca ziua sa fie mult mai mare pentru cate avem de facut.
Cyclamenul intotdeauna a fost considerat o planta pretentioasa. Din relatarile tale si ale Eleneif, se dovedeste a nu fi asa.
Am retinut ceea ce ne-ati spus :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2009 11:09 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Dragelor care reusiti sa treceti cyclamenul de la un an la altul, sincere felicitari! Datorita sfaturilor voastre, am reusit sa fac cele 3 plante care le am, sa nu moara! Ceea ce este o performanta pentru mine referitor la cyclamen !

Iubesc cyclamenul, mai ales ca este inflorita in zilele reci, cand alte plante dorm, iar floarea este ca un fluture in zbor :oops: Si frunzele sunt interesante, asa, ca o inimioara. Asa mi se pare mie.

Am o intrebare la voi, credeti ca daca as taia acum toate frunzele, ca sa regenerez bulbul, practic sa-l trec fortat la culcare pentru la toamna, as proceda corect ? Stiti de ce intreb, asa am facut in toamna cu 3 gloxinii, le-am trecut fortat la culcare, mai devreme, iar anul acesta ma rasplatesc cu o multime de lastari noi. Sper si cu flori ! Ma gandesc ca poate le-as face bine . :pupici:

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2009 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Dragele mele, datorita voua acum sunt posesoara a doua cyclamen, una rosie si una alba cu roz pe marginea petalelor si cu marginea creata. Le-am cumparat pentru ca citind aici ca nu sunt chiar asa de greu de intretinut am prins curaj.Imi placea Cyclamenul dar credeam ca e foarte greu de ingrijit. De cand le am le-au inflorit multi bobocei, nu s-a intamplat cu niciunul nimic, se vede ca le prieste la mine.
Promit sa vin si cu poze cand le voi descarca in calculator de pe telefon. ce pacat ca nu am camera :(
Dar ma bucur de ele in fiecare zi :dans: :dans: :floare: :Yes:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 05:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
vernil, in principiu ar trebui sa intre singure in hibernare! eu le fortez, privandu-le de apa!din pacate asta nu se aplica nemernicilor de amarilis, care nici anul asta(dupa hibernare de 4 luni)nu mi-au inflorit! si nici pui nu mi-au facut!

si eu sper sa mai cumpar un cyclamen sau 2(pt ca nu-mi par deloc pretentiosi, comparativ cu gloxinia si violeta africana, care se zbat in cazul meu), dar cand o sa fie in "sale".
aurora... :floare: sa le priasca in continuare!


lucica, eu am impartit experienta mea! :D din pacate eu am probleme la plante care multi spun ca ar trebui sa-mi infloreasca usor!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2009 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2009 20:16
Mesaje: 74
Localitate: piatra neamt
am cumparat si eu un pachet cu bulbi(erau 3) acum vreo 2 ani, unul s-a uscat(pana i-am plantat), iar pe ceilalti doi i-am pus separat in doua ghivece si ... surpriza... dintr-unul au iesit frunze :protejare plante: ,iar in celalalt ghiveci aveam doar flori :floare: .Am gresit separand bulbii? Acum am doar trei frunze de vreo 2 luni si atata tot. Oare s-ar mai putea reabilita? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2009 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Asa arata frumusetile. Sunt tare mandra de ele, mai ales ca am vazut ca le-a dat si bobocei noi. sunt micute nu sunt mari, dar imi sunt tare dragi!
Imagine
Imagine

:floare: :floare: :floare: :floare: :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2009 09:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Sunt tare frumoase, Aurora ! :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2009 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
multumesc Laura , :buchet: ma incanta cretulina aceea mica :dans:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2009 08:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
vio_ana scrie:
am cumparat si eu un pachet cu bulbi(erau 3) acum vreo 2 ani, unul s-a uscat(pana i-am plantat), iar pe ceilalti doi i-am pus separat in doua ghivece si ... surpriza... dintr-unul au iesit frunze :protejare plante: ,iar in celalalt ghiveci aveam doar flori :floare: .Am gresit separand bulbii? Acum am doar trei frunze de vreo 2 luni si atata tot. Oare s-ar mai putea reabilita? :oare:

nu cred ca ai gresit! eu cel pe care il am acum il am din 2 bulbi cat bobul de piper!! aveau cate o frunza!! acum , dupa 2-3 ani...ghiveciul e neincapator!!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2009 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2009 20:16
Mesaje: 74
Localitate: piatra neamt
multumesc pt. raspuns, Florina.Ma voi inarma cu rabdare :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Feb 2009 00:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
[quote="vernil"]

Am o intrebare la voi, credeti ca daca as taia acum toate frunzele, ca sa regenerez bulbul, practic sa-l trec fortat la culcare pentru la toamna, as proceda corect ? Stiti de ce intreb, asa am facut in toamna cu 3 gloxinii, le-am trecut fortat la culcare, mai devreme, iar anul acesta ma rasplatesc cu o multime de lastari noi. Sper si cu flori ! Ma gandesc ca poate le-as face bine . :pupici:[/quote]


Daca tai acum frunzele si-l fortezi sa se culce,cred ca va inflori mai repede (adica in vara).Daca vrei sa infloreasca toamna - iarna mai lungeste-i perioada de vegetatie pana in aprilie. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2009 20:29 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult, Elena! Imi plac mult florile cyclamenului, mai ales ca infloresc in perioade cand alte plante dorm :wink:
Continui sa tin in viata plantele (am 4 ghivece) si vad ca le merge foarte bine, chiar daca nu mai au flori. Asta inseamna ca se vor adapta la mine si la toamna voi avea cu ce ma mandri :)

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 00:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
Draga elena,pe mine m-ai convins....ma alatur si eu....astazi mi-am cumparat unul rosu aprins....dupa multi ani in care doar i-am privit....
am avut acum cativa ani un exemplar pe care am reusit sa il omor in cateva zile{putine}.....
acum l-am asezat pe pervaz spre est si sub am un calorifer.Le trebuie lumina multa,multa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 15:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
am si 2 tuberculi roz. :o asa ca de 8 martie.....sa-i pun acum in ghivecel?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001