Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:28




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cyclamen
MesajScris: 06 Mar 2008 12:47 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Buna ziua. Tocmai m-am inregistrat pe acest site, deoarece iubesc florile si doresc saa flu cat mai multe despre ingrijirea lor. La inceputul acestei saptamanii am cumparat pt. biroul unde lucrez o planta cyclamen, frumoasa, cu multe flori rosii. Am asezat-o la geam, cu un calorifer in apropiere si apoi am lipsit doua zile de la serviciu. Azi cand am venit florile erau lasata in jos si frunzele incep sa ingalbeneasca. Probabil nu i-a placut caldura de la calorifer, nu a avut umiditate... Imi pare asa de rau....
Ceea ce vreau sa va intreb este cum o pot salva? Acum am udat-o putin si am pus-o in apropierea geamului, ferita de caldura. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc! O zi buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cyclamen
MesajScris: 06 Mar 2008 13:01 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit elly :buchet: .
Cyclamen-ul nu iubeste caldura prea mare. Nu trebuie tinuta in apropierea unei surse de caldura in nici un caz. La lumina da, o poti tine.
Acum ar trebui sa-i indepartezi frunzele galbene, daca este uscata sa o uzi si ai procedat bine punand-o mai departe de caldura.
Atentie nici prea multa apa nu ii face bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 13:41 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Multumesc mult pt raspuns. Oare o sa isi mai revina? MI-ar parea f rau sa o pierd, mai ales ca are si cativa bobocei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 14:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cred ca da, isi va reveni.
Trebuie stiut ca este o planta sensibila, sa avem grija la administrarea apei in asa fel incat sa nu sufere din cauza ei dar nici sa fie prea multa pentru ca ii putrezesc radacinile.
Ghiveciul neaparat sa fie prevazut gaurele si o farfuriora de scurgere.
Temperatura nici ea prea ridicata si departe de sursele de caldura cum am mai spus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 14:13 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
As mai avea si alte intrebari legate de plante. Una ar fi legata de Bromelia Guzmania. Este o alta planta cumparata sapt aceasta , pe care am pus-o la geam, tot langa calorifer. Am citit ca acesteia i-ar placea caldura. Am udat-o azi putin si i-am pus apa in rozeta. Cand am cumparat-o, avea frunzele decolorate, chiar la baza. Cum ar trebui sa o ingrijesc mai bine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 14:16 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
si eu am avut probleme cu cele 2 cyclame , dar si-au revenit. acum au cativa bobocei si sper ca in cel mai scurt timp sa infloreasca.
daca li se lasa frunzele inseamna ca nu au fost udate suficient. eu le pun apa in farfurioara si completez pana vad ca nu mai absoarbe;apoi las pamantul sa se usuce putin pana la urmatoarea udare.le tin pe balcon la geam si au soare doar dimineata.
sa pui foto cu cyclama ta, sa o vedem si noi inflorita.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 14:19 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elly avem la Plante exotice topic despre Guzmania.
Muta te rog intrebarea acolo si vezi ce mai avem scris daca te ajuta, daca nu vedem ce staturi mai dam :P
Daca putem da sfaturi asteptam sa te ajutam sa poti creste floricele frumoase si sanatoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 16:29 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Imi spuneti si mie, va rog, cum trebuie sa mut intrebarea la alt topic? Multumesc!
Deja au inceput sa se ridice florile la Cyclamen. Sper sa isi revina saracuta. I-am si vorbit, doar, doar isi revine. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 16:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ei bravo, ma bucur ca si-au revenit floricelele.
Ca sa muti mesajul copiaza te rog ce ai scris despre Guzmania si pune-l la topicul creat deja. Il pot muta si eu dar e bine sa apara ca postat de tine, pentru ca tu intrebi :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: -
MesajScris: 18 Mar 2008 13:47 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008 12:34
Mesaje: 12
Iar am probleme cu Cyclamen-ul meu. Acum florile sunt ridicate (mi-am dat seama ca, daca nu o ud la 2 zile, deja i se lasa), insa incep sa se usuce. E normal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mar 2008 14:03 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
e normal sa se lase daca nu e udata. iar faptul ca se usuca prea curand se datoreaza,probabil, tot lipsei de apa.
incearca sa pui in farfurioara apa pana cand vezi ca nu mai absoarbe si asa vei fi sigura ca ai udat-o suficient pt 2 zile- depinde si de temperatura spatiului unde se afla.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mar 2008 13:23 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
acesta e unul din putinii bobocei pe care-i are cyclamul . nici nu stiu ce culoare e, dar voi afla cand va inflori :D
Imagine

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2008 12:53 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
cam asa are culoarea cyclamul de mai sus
Imagine

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2008 19:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Este foarte frumos !!! Sa-ti traiasca si infloreasca multi ani de acum inainte !!! :D

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2008 20:44 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
saru'mana.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001